Orel královský

Aquila heliaca

Výskyt: Evropa
Délka: 70-84 cm
Hmotnost: 2,5-4 kg
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 35 dnů
Průměr kroužku: 25 mm
Potrava: Králíci, zajíci
velikost písma:  A A A
05.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7361 zobrazení     1 komentář

Znaky

Při rozpětí asi 1,80 m je orel královský o něco menší než orel skalní. Je hnědý, má světlou šíji a charakteristické světlé ramenní skvrny. V ocase chybí bílá.

Prostředí

Lesní a stromy porostlá step, řidčeji i travnatá step, většinou v nížinách.

Rozmnožování

Orel královský hnízdí na stromech a je svému okrsku věrný. Má ale více hnízd, která obsazuje střídavě a jež jsou v závislosti na velikosti stromů vysoko nebo nízko nad zemí. Dvě nebo tři mláďata se klubou po čtyřicetidenním sezení z vajec počátkem června. Po 35 dnech jsou už zcela opeřena a zhruba po 6 týdnech vylétají, zpočátku se však ke spánku ještě vracejí na hnízdo. Na rozdíl od orla skalního odchovávají orli královští často dvě, výjimečně i tři mláďata. Nechávají-li staří ptáci hnízdo bez dozoru, přikrývají často vejce nebo mláďata zelenými haluzemi. Mladí orli přepeřují teprve 6. rokem do šatu orlů dospělých.

Potrava

Ve srovnání s orlem skalním má orel královský slabší drápy, které mu dovolují lovit jen menší kořist. Tu orli zabíjejí pouze na zemi. Kořistí jsou obvykle syslové, králíci a zajíci, vyskytují se i údaje o přepadení domácích hus.

V Persii dříve používali těchto orlů k lovu antilop. Ptáci mohou odnést kořist těžkou až 3 kg. Pár orlů loví často společně, přičemž jeden z partnerů kořist vyplaší a druhý ji uloví. Živí se i uhynulými zvířaty.

Všeobecně

Severští orli královští jsou tažní ptáci, kteří se na podzim shlukují do skupin a táhnou společně často i ve společnosti jiných dravců.

Orel královskýNázvy ve světě

Anglicky: Imperial Eagle, Dánsky: Kejserørn, Finsky: Keisarikotka, Francouzsky: Aigle ravisseur, Holandsky: Keizerarend, Chorvatsky: Orao krstaš, Islandsky: Gammörn, Italsky: Aquila imperiale, Maďarsky: Parlagi sas, Německy: Kaiseradler, Norsky: Keiserørn, Polsky: Orzeł cesarski, Portugalsky: Águia-imperial, Rumunsky: Acvilă de câmp

Foto: http://www.dutchbirding.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.03.2018, 16:45
Slovensky: Orol kráľovský
Rusky: Моги́льник
Švédsky: Kejsarörn
Nemecky: Östlicher Kaiseradler