Orel skalní
Aquila chrysaetos

Aquila chrysaetos
Orel skalní
- Výskyt: Evropa
- Délka: 70-95 cm
- Hmotnost: 2,5-4,2 kg
- Počet vajec: 1-2 ks
- Inkubační doba: 43 dnů
- Průměr kroužku: 25 mm
- Délka života: 25 let i více
- Potrava: Svišti, kůzlata, jehňata
Orel skalní
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Accipitriformes - dravci
- Čeleď: Accipitridae - jestřábovití
- Rod: Aquila - orel
Orel skalní
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Tam, kde žije, je většinou jediným orlem. Má rozpětí okolo 2,2 m, je téměř stejnoměrně světle nebo tmavě hnědý, mladí ptáci mají bílý kořen ocasu a trochu bílé v křídlech. Často krouží a vylétá do obrovských výšek.
Prostředí
Orel skalní je značně přizpůsobivý a byl dříve domovem v celém mírném pásmu severní polokoule. V Alpách a v Karpatech se v malém počtu udržel dodnes, v zimě za tahu se vzácně objevuje i v Českých zemích.
Rozmnožování
Párek orlů skalních vytrvale setrvává ve svém velice rozsáhlém revíru a přitom obsazuje střídavě více starých hnízd. Tato hnízda nejsou příliš vysoko v horách a najdeme je většinou ve skalních výklencích, zřídka i na stromech a obvykle v nižších polohách než lovecké revíry orlů, takže ptáci mohou s ulovenou kořistí „slétat".
Hnízdění začíná v březnu až v květnu a samice sedí na vejcích asi 43 dny. Po vyklubání mláďat zůstává na hnízdě ještě do té doby, dokud mláďatům nevypučí přes prachový šat peří. V té době sedí obvykle jediné mládě na hnízdě samo a zhruba jednou denně dostává na okraj hnízda potravu. Asi po 8 týdnech je mladý orel plně opeřen a hnízdo opouští nejpozději po 80 dnech. Pohlavně dospívá v 5. až 6. roce.
Potrava
Potravou orla skalního jsou převážně svišti, kteří zpozorovali příliš pozdě nálet dravce. Prchající zvířata pronásleduje orel skalní v letu, kořist mu však kličkováním může často uniknout do bezpečí. Není-li lov po několika desítkách metrů úspěšný, orel se vzdá. Loví i kůzlata a jehňata a v nouzi napadá i oslabené sněhem se brodící kamzíky. Jednou ulovenou kořist už nepustí. V Rusku jej používají k lovu vlků.
Názvy ve světě
Orel skalní
Anglicky: Golden Eagle, Dánsky: Kongeørn, Finsky: Maakotka, Francouzsky: Aigle impérial, Holandsky: Steenarend, Chorvatsky: Suri orao, Islandsky: Gullörn, Italsky: Aquila reale, Maďarsky: Szirti sas, Německy: Steinadler, Norsky: Kongeørn, Polsky: Orzeł przedni, Portugalsky: Águia-real
Mohlo by vás také zajímat
Korela chocholatá, Neoféma skalní, Orel mořský, Čmelák skalní, Orel nejmenší, Orel volavý, Orel jestřábí, Orel královský, Orel stepní, Břehule skalní
Foto: http://www.luontoportti.com