Drop malý

Tetrax tetrax

Výskyt: Evropa
Velikost: 43 cm
Hmotnost: 600-1000 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 20-21 dnů
Potrava: Hmyz, plži, červi
velikost písma:  A A A
29.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3187 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Drop malý je pták velký asi jako slepice, dlouhý 43 centimetrů, s rozpětím křídel kolem 85 centimetrů. Má plavnou chůzi. Přiblížíme-li se mu na 50 až 200 metrů, bez rozběhu odlétá značně daleko. Za toku vydává po dlouhých přestávkách volání, jež zní jako „trrrrt". Hmotnost dospělých ptáků se pohybuje v rozmezí od 600 do 1000 gramů. Rozpětí křídel je kolem 90 centimetrů.

Prostředí

Drop malý obývá travní stepi v prapůvodním stavu, písčité polopouště, divoké úhory mezi obilními lány, vyschlé písčité louky. Protože takových biotopů rychle ubývá, stavy dropa malého všeobecně rychle klesají. U nás je velmi vzácně také zastižen.

Rozmnožování

V dubnu vypelichá kohoutům prostý šat a nahradí jej černobílý šat svatební. Pak kohouti tokají na svém tradičním tokaništi. Tok vrcholí v polovině května zvláště v ranních a večerních hodinách. Hnízdo tvoří stébly řídce vystlaná prohlubeň na zemi v porostu. Slepice sedí na 3 nebo 4 olivově zelených vejcích 20 až 21 dnů. Při vyrušení většinou brzy z hnízda po zemi utíká a vzlétá až v určité vzdálenosti. O mláďata se rodiče starají dalších asi 5 týdnů.

Potrava

V létě požírá drop malý hmyz, plže, červy, zelená stébla a listy. V zimě více rostlinné potravy.

Drop malýNázvy ve světě

Anglicky: Little Bustard, Dánsky: Dværgtrappe, Finsky: Pikkutrappi, Francouzsky: Outarde canepetière, Holandsky: Kleine trap, Chorvatsky: Mala droplja, Islandsky: Dvergdoðra, Italsky: Gallina prataiola, Maďarsky: Reznek, Německy: Wergtrappe

Foto: http://www.resimsitesi.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.