Králíček ohnivý

Regulus ignicapilla

Výskyt: Část Evropy, Asie i Afriky
Velikost: 9 cm
Hmotnost: 5-5,5 g
Počet vajec: 8-10 ks
Inkubační doba: 14-15 dnů
Průměr kroužku: 2,5 mm
Potrava: Drobný hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4672 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Králíček ohnivý je velice podobný králíčkovi obecnému, je však ještě o něco menší - je dlouhý 9 cm a váží 5 až 5,5 g. Přes oko má černý proužek, nad okem proužek bílý, na temeni oranžově červenou „korunku". Opeření má zvláště na bocích zlatavý nádech. Zpěv tvoří asi 10 tónů zpočátku tichých, pak silnějších, poslední tón se vícekrát opakuje.

Prostředí

Králíček ohnivý obývá jehličnaté i smíšené lesy, jalovcové porosty, v jižní Evropě i lesy listnaté.

Rozmnožování

Hnízdečko králíčká ohnivého patří k nejteplejším a nejumělečtějším ptačím hnízdům. Samička na něm pracuje 2 až 3 týdny a jako stavebního materiálu používá hlavně mechů a lišejníků, spojených a slepených pavučinami a vlákny housenek. Hnízdo je skoro uzavřená kulovitá stavba s otvorem v horní části. Je vetkáno do smrkových větviček pod vedlejší větví většinou vysoko v horní třetině kmene. Od začátku května do konce července mají králíčkové dvě snůšky. Na vejcích sedí 14 až 15 dní jen samička, mladí ptáci hnízdo opouštějí až po 19 až 20 dnech, tedy mnohem později než například pěnice. Důvodem je skutečnost, že droboučká mláďata králíčká jsou silně ohrožena ztrátou tepla, a proto zůstávají v teplém hnízdě tak dlouho.

Potrava

Drobný hmyz, který ptáci vyhledávají zvláště na koncích větviček, na místech, kde se žádný jiný pták neudrží.

Králíček ohnivýNázvy ve světě

Anglicky: Firecrest, Dánsky: Rødtoppet Fuglekonge, Finsky: Tulipäähippiäinen, Francouzsky: Riotelet triple-bandeau, Holandsky: Vuurgoudhaantje, Chorvatsky: Vatroglavi kraljić, Islandsky: Gullkollur, Italsky: Fiorrancino, Maďarsky: Tüzesfejű királyka, Německy: Sommergoldhähnchen

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.