Slípka modrá

Porphyrio porphyrio

Výskyt: Od jižní Evropy, přes Asii, Afriku po Austrálii
Velikost: 48 cm
Hmotnost: 0,5-1,3 kg
Počet vajec: 3-6 ks
Inkubační doba: 22-25 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Semena, výhonky a kořínky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2517 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Větší než lyska, dlouhá asi 48 cm. Má masívní zobák s nápadnou čelní ploténkou a veliké nohy, které jsou u starých ptáků světle červené, u mladých žlutavé. Peří starých ptáků má zvláště na horní straně těla purpurově modrý nádech, spodní strana je poněkud světlejší. I v šatu mladého ptáka je v temně modravém opeření znatelný světlejší krk, hruď a břicho. Mláďata mají černé prachové peří. Slípka modrá vydává daleko slyšitelné troubivé zvuky, ozývající se za soumraku z místa, které obývá. V tomto období vyvíjí největší čilost.

Prostředí

Slípka modrá je rozšířena takřka všude v tropech Starého světa a ve vhodném prostředí je hojná. V Evropě dosahuje její rozšíření severní hranice. Absolutně nejsevernějším bodem jejího výskytu je délta Volhy. Mnozí z ptáků, kteří jako stálí ptáci neopouštějí hnízdiště, nepřežijí zdejší kruté zimy, a to je příčinou, proč je její rozšíření dále na sever nemožné.

Slípka modrá žije v neprostupných rákosinách ve sladkých, brakických i slaných vodách. Vyskytuje se tam, kde šplhá po rákosí nad hlubší vodou i v mělčinách, kde se brodí. Na rozdíl od naší domácí slípky zelenonohé neplave. Příležitostně navštěvuje i rýžová pole a objevuje se na tůňkách v rákosí. Je schopna vyletět kolmo do výše. Let se svěšenými nohami je brzy u konce. Je značně plachá, může si však i zvyknout na člověka a pak je důvěřivá, stejně tak jak můžeme pozorovat i v případě naší domácí slípky zelenonohé.

Rozmnožování

Neumělé hnízdo staví oba rodiče z rákosových listů v nejhustším porostu, nejlépe mezi polámanými rákosovými stébly.

V jezerech je hnízdo těsně nad vodou, ve vodách s proměnlivým stavem vody nad čárou nejvyššího vodního stavu. Samice klade 3 až 9, v průměru 6 vajíček, dlouhých 50 mm, na nichž sedí oba rodiče. Zahyne-li samice, samec péči o potomstvo přebírá. Sezení trvá 22 až 25 dnů.

Potrava

Převážně rostlinstvo: semena, výhonky a kořínky vodních rostlin. Slípky modré šplhají na rýžových stéblech do výše, aby mohly požírat semena, přitom obepínají dlouhými prsty celé svazky stébel. Jako přílohu loví žáby a pulce, vybírají ptačí vejce a holátka, živí se i korýši.

Slípka modráNázvy ve světě

Anglicky: Purple Gallinule, Chorvatsky: Velika sultanka, Německy: Purpurhuhn

Foto: http://enfo.agt.bme.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.