Vini modrý

Vini ultramarina

Výskyt: Ostrovy Francouzské Polynésie
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 35 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20153 zobrazení     0 komentářů

Popis

Tento, v dospělosti 18 cm dlouhý a 35 g vážící vini, je velmi krásně zbarven. Temeno hlavy je tmavě modré, čelo a týl světle modré a hrdlo bílé s tmavě modrými skvrnami. Oko je žlutooranžové. Pod tmavě modrými prsy je bílé břicho. Křídla jsou zbarvena světle modře. Ocásek má vini modrý bílý s trochou bledě modré barvy. Stehna jsou tmavě modrá a končetiny oranžové s černými drápky.

Život v přírodě

Ve volné přírodě se vyskytuje vini modrý na ostrovech Francouzské Polynésie, kde obývá vlhké horské lesy nad 700 m.n.m. Také byl pozorován v blízkosti pobřeží a banánových či kokosových plantáží. Za letu i při sezení na stromě se projevuje krátkým pronikavým voláním. Jeho křik byl popsán také jako silné pištění nebo ostrý hvizd. Světlová populace tohoto druhu je odhadována na 1000 - 2500 kusů. Mezi přirozené predátory patří krysy, kočky a také zemědělství a přírodní živly jako například oheň. Živí se ovocem, hmyzem, pylem a nektarem. Hnízdní sezóna v přírodě probíhá od června do srpna.

Chov

V zajetí je chován vini modrý jen velmi vzácně. K chovu se hodí nejvíce zelení osázené ubikace, ve kterých neklesne teplota pod 15 °C. Samice snese na dno budky 2 vejce, ze kterých se líhnou mladé po 25 dnech inkubace. V hnízdě poté setrvávají ještě poměrně dlouhou dobu a vylétávají po 8 týdnech.

Krmivo

V zajetí krmíme tento druh nektarem pro malé druhy, který lze v dnešní době již bez problému koupit. Lze si vyrobit i domácí kaši z medu, melasy nebo sladového výtažku, drcených obilovin a zředěné s vodou. Každý den musí dostávat také ovoce, jako jsou hrušky, jablka, kiwi, papája a granátová jablka.

Vini modrýNázvy ve světě

Anglicky: Ultramarine Lorikeet, Latinsky: Vini ultramarina, Německy: Ultramarinlori, Dánsky: Smaragdlori, Španělsky: Lori Ultramar, Finsky: sinilurikki, Francouzsky: Lori ultramarin, Italsky: Lorichetto ultramarino, Japonsky: konseiinko, Japonsky 2: コンセイインコ, Holandsky: Hemelsblauwe Lori, Norsky: Blålori, Polsky: loreczka blekitna, Rusky: Ультрамариновый лори-отшельник, Slovensky: lori belasý, Švédsky: Ultramarinlorikit, Čínsky: 翠蓝鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.