Vini rubínový

Vini kuhlii

Výskyt: Ostrovy Tichého oceánu
Velikost: 19 cm
Hmotnost: 55 g
Kroužek: 6 mm
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18920 zobrazení     0 komentářů

Popis

Vini rubínový dorůstá v dospělosti délky těla 19 cm a dosahuje hmotnosti kolem 55 g. Jeho zbarvení je jako u ostatních druhů viniů velice pohledné. Čelo a temeno hlavy je zelené, týl modrý a hrdlo červené, stejně tak oči jsou červené, zobák oranžový. Červená barva pokračuje z hrdla až na prsa a břicho. Krk je zelený, stejně tak křídla, jejich konce jsou však namodralé. Ocásek rovněž hýří barvami od převládající červenofialové po méně zelenou a žlutou. Končetiny mají barvu sytě oranžovou.

Život v přírodě

Vini rubínový obývá Tichý oceán, konkrétně ostrov Tubuai a další okolní ostrovy. Žije v zalesněných údolích, především v blízkosti kokosových ořechů. V době hnízdění (leden - březen) se drží v párech, mimo toto období v malých hejnech. Jeho největším přirozeným nepřítelem je stejně jako u ostatních druhů viniů krysa. Často je zahlédnut jak létá nad korunami stromů. Jeho křik je popisován jako pronikavé pištění. Světová populace je odhadována na 2000 jedinců.

Chov

O chovu v zajetí nejsou téměř žádné zprávy. Z pozorování ve volné přírodě se pouze ví, že mladí opouští budku po 7 týdnech.

Krmivo

Tento druh krmíme v zajetí nektarem, který lze v dnešní době již bez problému koupit. Lze si vyrobit i domácí kaši z medu, melasy nebo sladového výtažku, drcených obilovin a zředěné s vodou. Každý den musí dostávat také ovoce, jako jsou hrušky, jablka, kiwi, papája a granátová jablka.

Vini rubínovýNázvy ve světě

Latinsky: Vini kuhlii, Anglicky: Kuhl's Lorikeet, Německy: Rubinlori, Dánsky: Rubinlori, Španělsky: Lori de Rimatara, Finsky: tubuainlurikki, Francouzsky: Lori de Kuhl, Italsky: Lorichetto di Kuhl, Japonsky: musumeinko, Japonsky 2: ムスメインコ, Holandsky: Kuhls Lori, Norsky: Tubuailori, Polsky: loreczka rubinowa, Rusky: Рубиновый лори-отшельник, Slovensky: lori karmínový, Švédsky: Rimitaralorikit, Čínsky: 孔氏鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.