Agapornis zelenohlavý

Agapornis swindernianus

Výskyt: Afrika
Velikost: 13 cm
velikost písma:  A A A
04.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     36802 zobrazení     0 komentářů

Agapornis zelenohlavý je asi 13 centimetrů dlouhý, má dva poddruhy - agapornis swindernianus a agapornis swindernianus zenkevi. Přestože byl agapornis zelenohlavý objeven a popsán již v roce 1820, není jako voliérový pták příliš známý. To je zaviněno pravděpodobně tím, že je těžké udržet tyto ptáky v zajetí při životě, nejspíše z důvodu příliš velkého stresu, kterému jsou vystaveni, nebo kvůli neznalosti jejich přirozené potravy.

Agapornis zelenohlavý žije v neproniknutelných lesích Libérie a o jeho životních zvycích a rozmnožování je toho známo pouze velice málo.

Tento druh má žlutavou hruď a černý pás v týle, jinak je zelený. Zobák tohoto druhu má barvu černou. Mezi pohlavími nejsou patrné žádné vnější rozdíly. Je dlouhý kolem 13 centimetrů.

Agapornis zelenohlavý náleží, jak již napovídá jeho název, do rodu Agapornis. Tento rod drobných papoušků čítá devět druhů, vyskytujících se v Africe a také na Madagaskaru.

V minulosti bylo uskutečněno několik pokusů o odchycení a chovu v zajetí. Tyto pokusy ale vždy skončili neúspěchem. Když už se podařily odchytit, tak v zajetí žili krátce a zanedlouho hynuli. Nejznámější je chov kněze G. Boueta ze Zairu, kterému po několika málo dnech uhynuli. Odmítali brát náhradní potravu a raději hladověli, když neměli plané fíky v určitém stádiu zralosti.

Agapornis zelenohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Agapornis swindernianus, Anglicky: Black-collared Lovebird, Dánsky: Grønhovedet Dværgpapegøje, Finsky: sepelkaijanen, Francouzsky: Inséparable à collier noir, Holandsky: Zwartkraagagapornis, Italsky: Inseparabile dal collare nero, Japonsky: wakakusainko, Japonsky 2: ワカクサインコ, Norsky: Svartkraget Dvergpapegøye, Německy: Grünköpfchen, Polsky: nierozlaczka obrozna, Rusky: Ошейниковый неразлучник, Slovensky: agapornis zelenohlavý, Čínsky: 黑领牡丹鹦鹉, Španělsky: Inseparable Acollarado, Švédsky: Svarthalsad dvärgpapegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.