Bandikut králíkovitý

Macrotis lagotis

Výskyt: Severní a západní Austrálie
Délka těla: 30-55 cm
Hmotnost: 0,8-2,5 kg
Potrava: Hmyz, semena, plody
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6737 zobrazení     0 komentářů

Bandikut králíkovitý je známější spíše pod jménem velký bilby. Králíky připomíná jeho dlouhýma ušima a také silnýma zadníma končetinami a trojbarevným ocáskem (je šedý, černý a bílý, ovšem mnohem delší než je u králíka). Výborně bandikut králíkovitý hrabe a má skvělý čuch; loví jenom za soumraku.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje mezi 30-55 centimetry, ocas je pak dlouhý 20-29 centimetrů, hmotnost dospělého jedince je 800 gramů až 2,5 kilogramů. Samec tohoto druhu je zavalitější a až 2x těžší než samice. Český název čeledi je bandikutovití.

Bandikut králíkovitý obývá ve volné přírodě severní a západní Austrálii; kde se vyskytuje v otevřené stepi a poušti.

Řád bandikutů (Peramelemorphia) obsahuje čeledi bandikutovití a bandikutcovití, což reprezentuje valnou většinu všežravých vačnatců. Všechny druhy tohoto řádu se vyskytují na území Austrálie a Nové Guiney. Na většinu bandikutů platí charakteristický popis: buclatý, hrbaté tělo s dlouhým kuželovitým čenichem, velmi velké vztyčené uši, relativně dlouhé a hubené nohy, tenký ocas. Jejich hmotnost sahá od 140 gramů do 20 kilogramů, ale nejvíce druhů váží asi jako středně rostlé kotě, tedy přibližně jeden kilogram.
 

Bandikut králíkovitýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Bilby, Německy: Großer Kaninchennasenbeutler

Foto: http://www.itsnature.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.