Komba velká

Otolemur crassicaudatus

Výskyt: Afrika
Velikost: 25-40 cm bez ocasu
Hmotnost: 1-1,8 kg
Březost: 130 dnů
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Hmyz, myšata, vejce
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4557 zobrazení     0 komentářů

Komba velká je největší komba, dříve se nazývala uchoš obrovský a nově se řadí do rodu Otolemur.

Tento druh má poměrně obrovské oči a uši a v noci loví hmyz obratnými, velmi silnými tlapkami. Hřebínkovitými zuby seškrabává pryskyřici se stromů. Je o něco větší než veverka.

Zbarvení kolísá od stříbřité přes šedou a hnědou až po černou. S oblibou se pohybuje komba velká po všech čtyřech a není schopná skákat po zadních po zemi jako například komba ušatá (Galago senegalensis).

Komba velká dorůstá délky těla 25-40 centimetrů, ocasu 34-49 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 1 do 1,8 kilogramů.

Komba velká obývá střední, východní a jižní Afriku; kde se vyskytuje v tropických pralesech a stromových porostech a plantážích.

Ve skupině se ozývá komba velká hlasem připomínajícím dětský pláč, proto se jí místy říká bushbaby. Patří do čeledi kombovitých.

Čeleď kombovitých zahrnuje druhy se zadními končetinami mnohem delšími než přední, takže jim umožňují dlouhé skoky. Jsou poměrně malé, nejmenší váží jen asi 10 dkg a největší z nich dosahují velikosti kočky. Mají dlouhý ocas, většinou delší než tělo, který jim pomáhá při skocích dlouhých až 4 m jako kormidlo. Ušní boltce mají velké, pohyblivé, holé a při spánku je sklápějí k hlavě. Velké oči prozrazují, že kombovití přísluší k nočním zvířatům. Dostanou-li se na zem, skáčou po klokaním způsobu jen po zadních končetinách, přední nepoužívají, chodidla mají dlouhá a kosti prstů v širokém rozsahu pohyblivé. Lebeční dutinu mají malou, nízkou, obličejová část je protáhlá. Čelisti mají silné, jejich zubní vzorec je 2, 1, 3, 3.
 

Komba velkáNázvy ve světě

Anglicky: Thick-tailed Greater Galago, Chorvatsky: Veliki galago, Německy: Dickschwanz-Riesengalago

Foto: http://www.biodiversityexplorer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.