Sviňucha hladkohřbetá

Neophocaena phocaenoides

Výskyt: Arabské moře, Bengálský záliv
Délka těla: Až 2 m
Hmotnost: 72 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
19.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5083 zobrazení     0 komentářů

Tuto sviňuchu můžeme snadno rozeznat, protože nemá hřbetní ploutev. Sviňucha hladkohřbetá je hojnější než jiné sviňuchy, ale zřídka vyskakuje z vody, zato podobně jako jiní kytovci se vztyčuje kolmo a zdvihá hlavu nad hladinu. Má nápadně vyklenuté čelo a za dýchacím otvorem malou sníženinu. Ústa tvoří náznak zobáku. Sviňucha hladkohřbetá ráda vplouvá do velkých řek (proti proudu Jang-c-ťiangu urazila 1 500 kilometrů).

Sviňucha hladkohřbetá dosahuje délky těla až dva metry, hmotnosti kolem 72 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá sviňucha hladkohřbetá Arabské moře, také Bengálský záliv, Jihočínskéa Východočínské moře; hlavně pobřežní vody.

Náleží do řádu kytovci. Jelikož jsou kytovci savci, potřebují ke svému životu dýchat vzduch. Kvůli tomu jsou nuceni vyplavat na povrch, vydechnout oxid uhličitý a nadechnout se čerstvého vzduchu. Přirozeně nemohou dýchat pod vodou, takže když se potopí, svalový stah uzavře dýchací otvory (nozdry), které zůstanou uzavřené, než se znovu vynoří na hladinu.

Kytovci mají nozdry na vrcholu hlavy, což jim dává možnost rychleji vydechnout a nadechnout čerstvý vzduch. Vlhkost obsažená ve vzduchu zahřátém v plicích při výdechu pod tlakem při střetu s venkovním chladným ovzduším kondenzuje v kapky vody a je vidět fontánka. Tento proces známe jako výtrysk. U každého kytovce je tento výtrysk odlišný a to buď tvarem, výškou anebo úhlem. Zkušený velrybář nebo pozorovatel je schopen podle tohoto výfuku určit na dálku druh kytovce.
 

Sviňucha hladkohřbetáNázvy ve světě

Anglicky: Finless Porpoise, Chorvatsky: Bezperajasta pliskavica

Foto: http://www.elicriso.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.