Sobol asijský

Martes zibellina

Výskyt: Evropa
Délka: 35-56 cm
Hmotnost: 0,7-1,8 kg
Březost: 25-30 dnů
Počet mláďat: 1-7 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17651 zobrazení     2 komentáře

Po staletí bylo toto zvíře intenzivně loveno pro kožešinu, ale dnes je přísně chráněno. Sobol asijský má hustou černohnědou srst s neostrou světlejší skvrnou na krku, dlouhé chlupy na ocase, dlouhé nohy s ostrými, částečně zatažitelnými drápy a hustě osrstěná chodidla. Podobně jako ostatní kuny se pohybuje rychle a hbitě na zemi, po stromech však šplhá zřídka, uchyluje se tam jenom v nebezpečí, i když šplhat umí.

Usazuje se hlavně ve starých norách a má rozsáhlé teritorium, hlavně v modřínových a limbových lesích a limbové kleči na Sibiři.

Sobol asijský je aktivní ve dne i v noci a také v zimě.

Délka těla 35-56 cm, ocasu 14-18 cm, hmotnost 700 g—1,8 kg. Ve volné přírodě se sobol vyskytuje od Skandinávie až po východní Sibiř, Sachalin a Hokkaidó; navštěvuje lesy opadavé a jehličnaté, hlavně modřínové a limbové.

Tento sobol, dříve zvaný sibiřský, byl na většině území vyhuben, ale díky vysazování a ochraně se ho podařilo vzkřísit i v evropském Rusku.

V doupěti je hnízdo, jež je vystláno suchým listím a srstí. Páření probíhá nejčastěji od konce června do půlky srpna poté, co je odstaven jarní vrh mláďat. Projevuje se to zvýšenou hlasovou aktivitou samic, která láká samce, a vytvářením rýh a žlabů v zemi provázené častým močením samců. Páry pak nějakou dobu tráví spolu, hrají si, předstírají zápas. Březost se vyznačuje dlouhým obdobím klidu tzv. latence, kdy se plod nevyvíjí. To trvá zhruba 7 a půl měsíce. Skutečná březost pak probíhá asi 25-30 dní. Mláďata se rodí obvykle v první polovině dubna. Počet mláďat je 1-7, nejčastěji však 2-4. Mláďata váží při narození zhruba 30 g. Samice je kojí 7 týdnů. Samice (výjimečně i samec) je pak ještě nějakou dobu krmí.
 

Sobol asijskýNázvy ve světě

Anglicky: Sable, Chorvatsky: Samur, Italsky: Zibellino, Německy: Zobel, Slovensky: Kuna soboľ

Foto: http://cokesmithphototravel.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.08.2019, 12:16
a kolik Sobol Asijský stojí?
10.10.2018, 21:37
Dobry den,
Da se to nejakym zpusobem koupit?
S pozdravem