Osel asijský

Osel asijský

Equus hemionus

Výskyt: Asie
Délka těla: 2-2,5 m
Hmotnost: 200-260 kg
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 10-15 let
Potrava: Trávy, byliny
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3534 zobrazení     1 komentář

Osel asijský vytváří pět výrazných poddruhů (džigetaje, vyhubeného ašdari, khura, kulana a onagera) vesměs plavé až šedé barvy s tmavým pruhem středem hřbetu. Díky dlouhým holením je osel asijský schopen rychle urazit velké vzdálenosti. Klisny s hříbaty vytvářejí volná stáda, která se potulují na velké ploše, nedospělí hřebečci se sdružují do menších skupin. Dospělí hřebci kopáním a kousáním brání své území.

Dospělá zvířata dosahují délky těla 2-2,5 metru, délky ocasu 30-40 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 200-260 kilogramů.

Osel asijský obývá západní, střední a jižní Asii; konkrétně pouště a polopouště.

Oslové patří mezi lichokopytníky. Stavbou těla se oslové podobají primitivním druhům koní. Mají poněkud kratší nohy a větší hlavu, osel africký pak představuje „typického“ osla s dlouhýma ušima. Hřebec měří v kohoutku kolem 122 cm, klisna přibližně 115 cm. Všechny druhy oslů mají na hřbetě úhoří pruh, časté je také tmavé zebrování končetin. Asijské druhy oslů, osel asijský a kiang, se více podobají koni a bývají označováni také jako poloosli.

Jsou nenároční na potravu, divocí osli obývají odlehlé, často pouštní oblasti - oblast východní Afriky směrem na jih. Mláďata lze odstavit dříve než hříbata. Na svém hřbetě dokáže unést neuvěřitelně těžký náklad - až 300 kg. Ve volné přírodě se dožívají 10-15 let, v zajetí i 40 let.

Asijský osel dokáže běžet rychlostí až 70 km/hod
 

Osel asijskýNázvy ve světě

Anglicky: Asian Wild Ass, Chorvatsky: Azijski magarac, Německy: Asiatischer Esel, Polsky: Onager, Slovensky: Somár ázijsky

Foto: http://www.art.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.11.2018, 17:33
Mohla bych se zeptat jaký význam má Osel Asijský pro lidstvo?předem děkuji za odpověď