Středoasijský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes

Sredneasiatskaia Ovtcharka

Oficiální zkratka v ČR: SAO
Výška v kohoutku: 64-73 cm
Hmotnost: 60 kg
Délka života: 12 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 335
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     29667 zobrazení     0 komentářů

Původně byl Středoasijský pastevecký pes rozšířený v oblasti centrální Asie. Pravděpodobně je potomkem asijského mastifa. Dnes tkví využití tohoto plemene jako pastevecký a hlídací pes.

Tento pes má poměrně klidný temperament a velmi sebejisté a nezávislé chování. Rozpozná nebezpečí, a pokud je to nutné, reaguje bleskurychle bez jakéhokoliv předchozího varování. Má velmi teritoriální chování a ve svém regionu nesnáší žádného vetřelce, ke kterému se může chovat až agresivně. V cizím prostředí se projevuje Středoasijský pastevecký pes spíše neutrálně. Není ochoten se podřizovat a jedná samostatně.

Tento ještě hodně původní typ pasteveckého psa patří pouze do rukou zkušeného chovatele s přirozenou autoritou a základními znalostmi z etologie psů. Středoasijský pastevecký pes vyžaduje důslednou, ale citlivou výchovu a jasné vedení, které ovšem celoživotně a opakovaně uvádí v pochybnost. Časné vtiskování a kontakt s rodinou jsou základní předpoklady úspěšného chovu. Tento pes je zvyklý naběhat mnoho kilometrů kolem svého stáda a současně hlídat svěřený revír. Není to pes pro pohodlné lidi ani pro sportovní aktivity psů. Je to statný pes, o jehož srst se dá snadno pečovat.

Středoasijský pastevecký pesNázvy ve světě

Anglicky: Central Asian Shepherd

Foto: http://molosserdogs.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.