Mangusta jižní

Helogale parvula

Výskyt: Afrika
Délka: 18-28 cm
Hmotnost: 300-600 g
Březost: 50-60 dnů
Počet mláďat: 2-4 ks
Potrava: Termiti, brouci, vejce
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3892 zobrazení     0 komentářů

Je to nejmenší mangusta, má hustou hnědou srst, žíhanou černě a červeně a na předních nohou dlouhé drápy. Mangusta jižní žije společensky ve skupinách až o dvaceti členech a pohybuje se kolem termitišť, na nichž samec stává jako stráž a pátrá po dravcích. V termitištích hledají mangusty potravu a úkryt a odcházejí, teprve když je zdroj potravy vyčerpán. Požírají také vejce a tvrdé brouky, přitom si pomáhají tlučením o kameny, aby otevřely skořápku nebo krunýř.

Mangusta jižní dosahuje délky těla 18-28 centimetrů, délka ocasu je 14-19 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 300-600 gramy.

Domovinou tohoto druhu je východní a střední Afrika; obývá stepi, savany, křoviska i řídké lesy. Zoborožci varují tyto mangusty před šelmami.

Smečku vede dominantní, dalo by se říct královský pár - pouze královna rodí mláďata, ostatní samice jí jen pomáhají s jejich výchovou. Jestliže se narodí mláďata i jiné samici, jsou zabita. Zdá se to být kruté, ale příroda asi ví co dělá, když mangusty vybavila tímto instinktem. Na druhou stanu, v lecčems by se mohli od mangust přiučit i lidé - všichni ze skupiny si společně hrají a starají se nejen o mláďata, ale i nemocné jedince.

Mangusty náleží do čeledi promykovití (Herpestidae) - jsou drobné, velmi rychlé šelmy, které žijí v tropických oblastech Afriky, jižní Asie a ve středomořské oblasti Evropy. Jsou příbuzné cibetkovitým a kočkovitým šelmám, ale i hyenám.
 

Mangusta jižníNázvy ve světě

Anglicky: Dwarf Mongoose, Maďarsky: Törpe mongúz, Německy: Südliche Zwergmanguste

Foto: http://www.biodiversityexplorer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.