Je to nejmenší mangusta, má hustou hnědou srst, žíhanou černě a červeně a na předních nohou dlouhé drápy. Mangusta jižní žije společensky ve skupinách až o dvaceti členech a pohybuje se kolem termitišť, na nichž samec stává jako stráž a pátrá po dravcích. V termitištích hledají mangusty potravu a úkryt a odcházejí, teprve když je zdroj potravy vyčerpán. Požírají také vejce a tvrdé brouky, přitom si pomáhají tlučením o kameny, aby otevřely skořápku nebo krunýř.
Mangusta jižní dosahuje délky těla 18-28 centimetrů, délka ocasu je 14-19 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 300-600 gramy.
Domovinou tohoto druhu je východní a střední Afrika; obývá stepi, savany, křoviska i řídké lesy. Zoborožci varují tyto mangusty před šelmami.
Smečku vede dominantní, dalo by se říct královský pár - pouze královna rodí mláďata, ostatní samice jí jen pomáhají s jejich výchovou. Jestliže se narodí mláďata i jiné samici, jsou zabita. Zdá se to být kruté, ale příroda asi ví co dělá, když mangusty vybavila tímto instinktem. Na druhou stanu, v lecčems by se mohli od mangust přiučit i lidé - všichni ze skupiny si společně hrají a starají se nejen o mláďata, ale i nemocné jedince.
Mangusty náleží do čeledi promykovití (Herpestidae) - jsou drobné, velmi rychlé šelmy, které žijí v tropických oblastech Afriky, jižní Asie a ve středomořské oblasti Evropy. Jsou příbuzné cibetkovitým a kočkovitým šelmám, ale i hyenám.
Komentáře ke zvířeti