Tuleň bajkalský

Pusa sibirica

Výskyt: Bajkal
Délka: 1,1-1,5 m
Hmotnost: 60-100 kg
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 55 let
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5560 zobrazení     0 komentářů

Tuleň bajkalský je nejmenší druh tuleně žije pouze v sladké vodě, v Bajkalském jezeře, a v mnohém nepřipomíná své mořské příbuzné. Předpokládá se, že je příbuzný tuleně kroužkovaného, ale má tmavou, šedohnědou srst, na bocích světlejší, a především mohutné přední ploutve s drápy. Samice se páří s jedním samcem po několik let. Páření probíhá ve vodě a jediné, jen tříkilové mládě se rodí na ledu, často v noře vyhrabané matkou ve sněhu. Tuleň bajkalský má hustou bílou srst, kterou shazuje po měsíci. Samice je kojí tři měsíce. Tuleň bajkalský se dožívá až 55 let, tedy o mnoho déle než většina tuleňů.

V zimě se tuleni zdržují v severní zamrzlé části jezera, v létě se potulují po celém Bajkalu.

Tuleň bajkalský dosahuje délky těla 1,1—1,5 metru, hmotnost kolísá v rozmezí 60-100 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá pouze jezero Bajkal a přilehlé toky, zejména Angara a Selenga; výhradně se objevuje v sladké vodě.

Na jezeře žije asi 70 000 kusů, z nichž je povoleno ulovit ročně několik tisíc jedinců pro kožešinu a tuk. Jinak je tuleň bajkalský chráněn.

Samice mají tendenci pářit se s týmž samcem po mnoho let. V loži na ledě se samici rodí jediné mládě, které po šesti až osmi týdnech mění s línáním svůj velmi hustý bílý kožich za kožich stříbřitě šedý. Kojeno může být až deset týdnů. Žije 50 až 55 let, déle než mnozí jiní tuleni.
 

Tuleň bajkalskýNázvy ve světě

Anglicky: Baikal Seal

Foto: http://cabinetoffreshwatercuriosities.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.