Tuleň vousatý

Tuleň vousatý

Erignathus barbatus

Výskyt: Severní ledový oceán
Velikost: 220-360 cm
Hmotnost: 200-410 kg
Březost: 11 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 25-30 let
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
13.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3585 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Délka těla 220-360 cm, hmotnost 200-410 kg, samci jsou o 20 % větší než samice. Poznají se snadno podle dlouhých bílých vousů. Tuleň vousatý je největším zástupcem podčeledi tuleňovitých. Srst je na hřbetě šedohnědá a žlutohnědá, na břiše žlutavá nebo stříbrošedá. Na hřbetě někdy bývají neohraničené tmavé skvrnky.

Výskyt

Arktické pobřeží s plovoucím ledem, zvláště v oblastech s hloubkou moře kolem 30-50 m. Jižní hranice plovoucího ledu je zároveň hranicí jeho výskytu. Proniká však i do oblastí pevného ledového pokryvu, kde si udržuje podobně jako tuleň kroužkovaný dýchací otvory. Okraj ledového pole je jeho nejoblíbenějším lovištěm, zvláště pokud se vyskytuje nad mělkým mořem. V letním období se tuleň vousatý vyskytuje u ústí řek a pobřežních lagunách. V Evropě jsou to pobřeží Špicberků, Island, severní Skandinávie, poloostrov Kola a dále sibiřské pobřeží.

Způsob života

Převážně samotářský nebo v malých skupinách, nezřídka spolu s tuleněm kroužkovaným, ale zůstává věrný svému revíru. V Ochotském moři byla spatřena shromáždění těchto tuleňů o více než tisíci jedinců. Dovede zůstat pod vodou až 30 minut. Jen málokdy loví rychle plovoucí ryby, spíše si hledá potravu podobně jako mrož na mořském dně, obvykle v hloubkách kolem 30 m. Hlubší místa vyžadují delší dobu pro potopení a vynoření a ponechávají tak méně času pro hledání potravy.

Koncem krátkého polárního jara se mu mění srst, což je v životě všech tuleňů kritická doba. Leží na ledové kře téměř bez hnutí, reagují na blízkost člověka nebo jiného zvířete mnohem pomaleji a mohou se tak stát snadnou obětí zejména ledních medvědů. Při výměně srsti působí přímo nemocným dojmem.

Potrava

Tento velký tuleň nedosahuje ani zdaleka rychlosti a obratnosti jeho menších příbuzných. Spokojí se s pomalejší kořistí, v čemž se podobá mroži. Jako mrož ostatně je vybaven na horním pysku dlouhými vousy, které pomáhají při hledání kořisti v kalné vodě, zejména různých měkkýšů, které jsou hlavní složkou potravy v zimní polovině roku. Na rozdíl od mrože však není tuleň vousatý schopen odlamovat ze skal škeble, protože mu k tomu chybí dlouhé pičáky. Zato velmi obratně hrabe předními končetinami v písku a bahně, kde vyhledává různé měkkýše. V letní polovině roku loví též ryby a bezobratlé plovoucí na hladině.

Rozmnožování

Páření probíhá na jaře a samice pravděpodobně lákají své partnery melodickými zvuky. Žádná stálá místa pro páření nebyla zatím objevena. Březost trvá 11 měsíců a mláďata se rodí v dubnu nebo květnu pravděpodobně ve vodě. Jejich šat je bíle vlnitý a dobře chrání mláďata před chladem. Při narození jsou už metr dlouhá a váží 40-50 kg. Matka se od svého mláděte nikdy nevzdaluje, dokud není schopno samostatně plavat. Schopnost rozmnožovat se nabývají tito tuleni ve věku 6-7 let.

Další zajímavosti

Kůže připravená z tuleně vousatého byla vždy ceněna Inuity, právě tak jako jejich na vitaminy bohatý tuk. Jejich stav se dnes odhaduje na hodně přes 100 000 kusů.

Tuleň vousatýNázvy ve světě

Anglicky: Bearded Seal, Rumunsky: Foca cu barbă, Španělsky: Foca barbuda
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://chamorrobible.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.