Kančík citrónový

Amphilophus citrinellus

Výskyt: Střední Amerika
Délka těla: 30 cm
Vhodná teplota: 22-25 °C
Délka života: Až 15 let
Krmivo: Masožravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2972 zobrazení     1 komentář

Kančík citrónový je ryba původem ze střední Ameriky, ze zemí Nikaragua, Mexiko a Kostarika. V dospělosti může dosáhnout délky těla až 30 centimetrů a ve vhodných podmínkách se dožívá i patnácti let. Jak sám, druhový název napovídá, tělo ryby přechází od žlutavé do oranžové barvy. Rozlišení pohlaví je možné. Samice je drobnější. Samec má výrazný tukový hrb a ploutve značně protaženy do špičky. Kančík citrónový se velmi ochotně kříží s jinými cichlidami, které jsou jejími příbuznými - například s kančíkem příčnopruhým.

Kančík citrónový vyžaduje sladkovodní akvárium o objemu aspoň 300 litrů. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22-25 °C, pH od 6 do 7,4 a tvrdost vody 5-15 °dKH. Obývat bude tento druh kančíka dno a střed nádrže. V akváriu se velkým stavitelem, proto jsou vhodnější akvária bez výrazné dekorace a spíše s většími kameny, které nedokáže přemístit.

Je to nenáročná, ale teritoriálně agresivní ryba. Protože se jedná o masožravce, ke krmení nabízíme maso, filé, hovězí srdce a granule.

Rodiče kladou jikry nejraději na plochý kámen, společně pak o jikry a plůdek pečují. Potěr se líhne přibližně za 48 hodin, za další dva až pět dní se rozplavává. V době tření jsou oba rodiče značně agresivní.

Kančík citrónovýNázvy ve světě

Anglicky: Midas Cichlid, Slovensky: Cihlazoma citrónová
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.stamps4fish.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.01.2019, 16:56
Na akej stránke sa dá kúpiť táto ryba.