Klokan obrovský

Macropus giganteus

Výskyt: Východní Austrálie
Délka těla: 120 cm
Hmotnost: 65 kg
Březost: 36 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Výhonky keřů, tráva, byliny, plody
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6208 zobrazení     2 komentáře

V dospělosti dosahuje klokan obrovský délky těla kolem 120 centimetrů a hmotnost tohoto vačnatce může dosáhnout až k 65 kilogramům. Jeden skok může být dlouhý až 13 metrů. Jako u ostatních velkých klokanů jsou samci mnohem větší než samice a mohou dosáhnout dvakrát či třikrát větší váhy.

Klokan obrovský se ve volné přírodě vyskytuje v řídkých lesích východní Austrálie. Jedná se o nejrozšířenější druh klokana sušších oblastí. Zdržuje se ve skupinkách, kde žije vždy jeden dospělý samec a dvě až tři samice s mláďaty a dva až tři mladí samci. Občas můžeme pozorovat samce při soubojích, jak se snaží, opřeni o svalnaté ocasy, vzájemně se kopnout silnýma zadníma nohama do břicha.

Samice klokana obrovského jsou březí 36 dnů. Rodí se jedno, velmi malé, slepé a holé mládě. Díky drápkům na předních končetinách se čerstvě narozené mládě dosouká srstí matky až do jejího vaku. Mládě nedokáže ihned po porodu samo sát, matka mu několikrát denně vstříkne mléko do tlamičky. Než mládě poprvé opustí vak, uplyne téměř jeden rok. Ještě dalšího půl roku však sají mateřské mléko.

Klokan obrovský je aktivní v noci. Přes den odpočívá ve stínu stromů a po setmění okusuje šťavnaté výhonky keřů, trávu, byliny a spadané plody.

Klokan obrovskýNázvy ve světě

Anglicky: Eastern Grey Kangaroo, Německy: Östliches Graues Riesenkänguru, Polsky: Kangur olbrzymi, Rumunsky: Cangur cenuşiu estic, Slovensky: Kengura sivá

Foto: animalbox.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.10.2020, 12:34
Proč zde není napsáno, kolik se dožívají let?
17.08.2016, 11:50
kolik je metr a dvacet centimetrů?