Zmije palestinská je některými zoology řazena spolu se zmijí levantskou, horskou a ještě několika dalšími druhy do samostatného rodu Daboia. Zmije palestinská bývá kolem 120 cm dlouhá, na jihu svého rozšíření dosahuje délky až 150 cm. Vyskytuje se v Turecku, v Jordánsku a v části Sýrie, Libanonu a Izraele.
Hlavu má zmije palestinská pokrytou drobnými štítky a šupinami, pouze nad očima jsou štítky větší. Základní zbarvení je šedohnědé s nápadnou kresbou oranžových až hnědých skvrn. Někdy se spojují v široký pruh uprostřed hřbetu. Břišní strana je pokrytá drobnými černými skvrnkami, spodní část ocasu je oranžová. Tato velká zmije se živí menšími savci, na zemi hnízdícími ptáky, ještěrkami a jinými plazy. Mláďata se živí hlavně sarančemi. Páří se brzy na jaře a obvykle v srpnu rodí 10-20 mláďat, někdy i více. Tento druh je na Středním východě a ve východním Středomoří velmi obáván a pronásledován. Uštknutí je nebezpečné pro člověka, avšak hlavně postihuje domácí zvířata. Životním prostředím této velké zmije jsou vyprahlé kamenité a křovinaté plochy, pastviny i okolí lidských sídlišť.
Na rozdíl od příbuzné zmije horské nevystupuje zmije palestinská vysoko do hor a nevyhýbá se ani hustě osídleným oblastem. Rozdíly mezi poddruhem ze severního Turecka a Arménie a zmiji palestinskou spočívá hlavně ve velikosti a uspořádání štítků.
Komentáře ke zvířeti