Zmije palestinská

Daboia palaestinae

Výskyt: Turecko, Jordánsko ,Sýrie, Izrael
Délka: 120 cm
Počet vajec: 10-20 ks
Krmivo: Drobní savci, ještěrky, ptáci
velikost písma:  A A A
20.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2522 zobrazení     0 komentářů

Zmije palestinská je někte­rými zoology řazena spolu se zmijí levantskou, hor­skou a ještě několika dalšími druhy do samostatného rodu Daboia. Zmije palestinská bývá kolem 120 cm dlouhá, na jihu své­ho rozšíření dosahuje délky až 150 cm. Vyskytuje se v Turecku, v Jordánsku a v části Sýrie, Libanonu a Iz­raele.

Hlavu má zmije palestinská pokrytou drobnými štítky a šupinami, pouze nad očima jsou štítky větší. Základní zbarvení je šedohnědé s nápadnou kresbou oranžových až hně­dých skvrn. Někdy se spojují v široký pruh uprostřed hřbetu. Břišní strana je pokrytá drobnými černými skvrnkami, spodní část ocasu je oranžová. Tato velká zmije se živí menšími savci, na zemi hnízdícími ptáky, ještěrkami a jinými plazy. Mláďata se živí hlavně sarančemi. Páří se brzy na jaře a obvykle v srpnu rodí 10-20 mláďat, někdy i více. Tento druh je na Středním vý­chodě a ve východním Středomoří velmi obáván a pro­následován. Uštknutí je nebezpečné pro člověka, avšak hlavně postihuje domácí zvířata. Životním pro­středím této velké zmije jsou vyprahlé kamenité a křovinaté plochy, pastviny i okolí lidských sídlišť.

Na rozdíl od příbuzné zmije horské nevystupuje zmije palestinská vysoko do hor a nevyhýbá se ani hustě osídleným oblastem. Rozdíly mezi poddruhem ze severního Turecka a Arménie a zmiji palestinskou spočívá hlavně ve velikosti a uspo­řádání štítků.

Foto: www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.