Makak kápový

Macaca radiata

Výskyt: Jižní Indie na jih od řeky Godavari
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
03.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4710 zobrazení     0 komentářů

Makak kápový je druh obývající jižní Indii na jih od řeky Godavari. Tento druh má poměrně holou hnědavou tvář. Makak kápový má výrazně dlouhý ocas, ten je bohatě po­rostlý srstí, srst na těle je zbarvena šedohnědě a na hlavě je rozčísnuta výraznou širokou pěšinkou

Tím se odlišuje od blízce příbuzného a vzhledem podobného makaka bandar (Macaca sinica), žijící­ho také v jižní Indii. Ten je zbarven žlutohnědě, má světlejší spodinu těla a srst na hlavě se mu rozbíhá na všechny strany, takže tvoří jakýsi oblouk, který za­sahuje až k nadočnicovým obloukům a netvoří ná­padnou pěšinku. Také makak bandar má dlouhý ocas a veli­ce dobře plave.

Oba žijí v tlupách, kde je nastolena přisná hierarchie. Kromě sbírání potravy je hlavní zábavou smečky hra, která někdy připomíná klukovskou pranici. Staří samci jsou vznětliví a snesou vedle sebe jen samice a mláďata. Dorůstající samci jsou s nimi v neustálé při a po určité době jim nezbývá nic jiného, než tlupu opustit a za­ložit si svou vlastní.

V České republice je makak kápový chován kromě několika zoologických zahrad (například ZOO v Ústí nad Labem), i u pár soukromých chovatelů. Většinou se u zvířat chovaných v zajetí jedná o jedince umělé dokrmené.

Makak kápovýNázvy ve světě

Anglicky: Bonnet Macaque, Německy: Indische Hutaffe, Polsky: Makak indyjski, Slovensky: Makak bonet

Foto: birdsphotos.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.