Makak chocholatý

Makak chocholatý

Macaca nigra

Výskyt: Jihovýchodní Asie, ostrov Sulavesi
Délka těla: 52-57 cm bez ocasu
Hmotnost: 8-10 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3922 zobrazení     0 komentářů

Makak chocholatý je celý černý. Má velice krátký ocas, na čele hřeben srsti, který probíhá přes temeno, a také vysoký kostěný hřeben po každé straně nosu. Tento nenápadný obyvatel lesa vytváří velké, až stohlavé skupiny, v nichž jsou zastoupena obě pohlaví. Samci jsou dobromyslní a projevují jen málokdy agresivitu vůči ostatním.

Makak chocholatý dorůstá délky těla 52-57 centimetrů, ocas měří jen kolem 2,5 centimetrů, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 8-10 kilogramů.

Makak chocholatý obývá jihovýchodní Asii, ostrov Sulavesi (Celebes); kde se vyskytuje v nížinných deštných pralesích, někdy i v sekundárních porostech.

Makak chocholatý je jedním z šesti druhu makaků, kteří obývají tuto oblast, přičemž každý druh má vlastní areál. Na Celebesu žijí dva příbuzné poddruhy, makak chocholatý (Macaca nigra nigra) a makak tmavý (Macaca nigra maura). Liší se od sebe jen bravou.

Makak jávský náleží do čeledi kočkodanovití. Do této skupiny zařazené opice jsou všežravci, jejich základní potravou jsou plody příležitostně doplněné o hmyz a drobné obratlovce. Najdeme zde rozličné přechodné typy s odlišným způsobem života, z různě velkou specializací. Některé přešly k pozemnímu životu v otevřené savaně a jiné zůstaly stále vázány na prales.


 

Makak chocholatýNázvy ve světě

Anglicky: Celebes Crested Macaque, Chorvatsky: Celebeski makaki, Německy: Schopfmakak, Rumunsky: Macacul cu creastă, Slovensky: Makak chocholatý

Foto: http://www.waza.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.