Bergamský ovčák

Cane da Pastore Bergamasco

Oficiální zkratka v ČR: BEO
Výška v kohoutku: 56-60 cm
Hmotnost: 26-38 kg
Délka života: 13 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 194
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3672 zobrazení     0 komentářů

Bergamský ovčák je prastarý pastevecký pes z alpských regionů Itálie z okolí Bergama. Toto plemeno bývá využíváno jako doprovodný pes; ve své domovině také jako pastevecký pes.

Co se týče charakteru, je to pracovitý a temperamentní pes a také spolehlivý hlídač s pozoruhodnou trpělivostí a schopností vysoké koncentrace. Povahově se velmi podobá ovčáckým psům. Je učenlivý a dobře ovladatelný a bazíruje na těsném kontaktu s chovatelem. Bergamasker má vyrovnanou a poměrně klidnou povahu a rozhodně je to příjemný, samostatný a roztomilý rodinný doprovodný pes.
Bergamasker vyžaduje úkolování a zaměstnání. Není proto vhodný pro pohodlné lidi. Naopak je vhodný pro nejrůznější sportovní aktivity a miluje pobyt ve volné přírodě. Je robustní, hodně odolný, nevadí mu nepříznivé počasí.

Bergamský ovčák je nevhodný pro městské prostředí! Vyžaduje důslednou a láskyplnou výchovu. O zplsťující srst, která tvoří různé klky, se dá snadno pečovat pravidelným kartáčováním a jejím vyčesáváním. Problémem jsou u tohoto plemene pouze nečistoty, které s sebou pes přináší až do vaší domácnosti. Z těchto důvodů není bergamský ovčák vhodný do rodin se sklonem k téměř sterilní čistotě prostředí!

Bergamský ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Bergamese Shepherd

Foto: http://www.animalidaffezione.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.