Amazónek běločelý

Pionus senilis

Výskyt: Mexiko, Panama
Velikost: 24 cm
Hmotnost: 220 g
Kroužek: 10 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 5000 Kč za mládě
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17879 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Amazónek běločelý dosahuje v dospělosti délky až 24 cm a hmotnosti v rozmezí 193 - 229 g. Hlavu má zbarvenou tmavě modře a jak už napovídá druhový název tohoto papouška, čelo je bílé. Oči mají tmavě hnědou duhovku, zobák je šedý s nádechem zelené barvy. Prsa a břicho jsou hnědá modře lemovaná, u některých ptáků modrá v těchto partiích zcela převládá. Na krku jsou bílá peříčka. Křídla a ocas jsou zelenohnědé a končetiny šedorůžové.

Život v přírodě

Ve volné přírodě obývá amazónek běločelý Mexiko a Panamu. Vyskytuje se až do nadmořské výšky 2300 metrů, kde obývá listnaté lesy, ale navštěvuje i savany. Rovněž byl jeho výskyt hlášen z okrajů lesů. Vyskytují se převážně v párech, mimo dobu hnízdění ale i v malých hejnech nebo dokonce i velkých hejnech až o 100 jedincích. Ve své domovině hnízdí od ledna do dubna.

Chov

Minimální délka voliéry pro tyto aktivní papoušky má být 2 metry. Hnízdní budka by měla mít rozměry 24 x 24 x 51 cm. Samice tohoto druhu snáší většinou 4 - 6 vajec (vejce má rozměry 35 x 25,5 mm), která posléze zahřívá 26 dnů. Než mladí zcela opeří a opustí budku potrvá dalších zhruba 8 týdnů. Při dobré péči se dožije asi 30 let. Pravidelně bychom měli amazónky kropit rozprašovačem nebo jim poskytnout dostatečně velkou a hlubokou misku na koupání. Chybět nesmí ani nestříkané větve ovocných stromů k okusu.

Amazónek běločelýNázvy ve světě

Latinsky: Pionus senilis, Anglicky: White-capped Parrot, White-crowned Parrot, Dánsky: Hvidpandet Pionus, Finsky: meksikonaratti, Francouzsky: Pione à couronne blanche, Holandsky: Witkopmargrietje, Italsky: Pappagallo corona bianca, Japonsky: mekishikoshirogashirainko, Japonsky 2: メキシコシロガシラインコ, Norsky: Hvitkronepapegøye, Německy: Glatzenkopfpapagei, Polsky: piona bialoczelna, Rusky: Белоголовый красногузый попугай, Slovensky: amazoňan bielohrdlý, Čínsky: 白冠鹦哥, Španělsky: Loro Senil, Švédsky: Vitkronad papegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.