Mantela hnědočerná

Mantella betsileo

Výskyt: Madagaskar
Velikost: 2,5 cm
Krmivo: Cvrčci, octomilky
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3194 zobrazení     0 komentářů

Mantela hnědočerná se ve volné přírodě vyskytuje v severním a východním Madagaskaru. Zdržuje se vždy v blízkosti malých vodních nádrží.

Mantela hnědočerná dosahuje v dospělosti délky těla kolem 2,5 centimetrů. Od čenichu až po oblast pánve je tělo mantely hnědočerné světle hnědě až rezavě hnědě zbarvené. Boky jsou černé, od hnědého hřbetu ostře oddělené úzkou bílou linkou. Další bílá linka probíhá od dolní čelisti až k rameni přední končetiny. Samečci se ozývají v období páření.

Jeden pár mantel hnědočerných můžeme chovat v teráriu o rozměrech 40 x 30 x 30 centimetrů. Dno tvoří korková vlákna, zemina a dubové listí. Boční stěny terária vyložíme deskami ze stlačeného korku nebo obložíme deskami z kokosových vláken nebo xaximem. Do dna terária zasadíme například bromélie nebo i jiné tropické rostliny. Naaranžováním větví a rašelinných briket vytvoříme v teráriu různé obytné zóny. V teráriu nesmí chybět ani nádrž s vodou, popřípadě poskytneme zvířatům i malý vodopád. Vodu musíme každý druhý den vyměňovat. Vajíčka klade mantela hnědočerná do vlhkého listí, vývoj pulců probíhá ve vodě.

Mantela hnědočerná konzumuje octomilky, chvostoskoky, tropické stejnonožce a drobné cvrčky.

Mantela hnědočernáNázvy ve světě

Anglicky: Brown Mantella

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.