Satyr černohlavý

Tragopan melanocephalus

Původ: Himaláje, Pákistán, Indie
Velikost: 60-70 cm
Hmotnost: 1,2-2 kg
Počet vajec: 2-6 ks
Inkubační doba: 28-30 dnů
Průměr kroužku: 14 mm
Krmivo: Zelené krmení, ovoce, zelenina, granule
velikost písma:  A A A
20.11.2013     Autor: Miloslav Stehlík     11091 zobrazení     0 komentářů

Satyr černohlavý patří do seznamu zvířat bezprostředně ohrožených vyhynutím. Rozšíření je v malých ostrůvcích v severozápadní Himálaji, severním Pákistánu a severozápadní Indii.

Kohout dorůstá v dospělosti délky 70 - 75 cm a hmotnost se pohybuje v rozmezí 1800-2000 g. Slepice je o něco menší a měří pouze 55-60 cm a dosahuje hmotnosti 1200-1400 g.

Kohout má hlavu černou, lysé tváře jsou červenooranžové barvy, krk je červený, zbytek těla černohnědý s býlími skvrnami na každém peru.

Slípka je hnědočerná s podélnými žlutohnědými proužky v každém peru, břicho má šedohnědé s bílými skvrnami.

O biologii tohoto satyra je známo velmi málo informací. Snáší 2-6 vajec, které snáší do opuštěných hnízd jiných druhů ptáků. Po inkubaci trvající 28-30 dnů vychovává mladé, kteří s rodiči zůstávají přes celou zimu až do jara, kdy se v době toku (březen- duben) osamostatňují.

Tento nejvzácnější druh satyra obývá lesy s podrostem rododendronů a bambusů ve výškách 2500-4000 m.n.m.V zimním období pak schází na hranici 2000 m.n.m. V přírodě přežívá v současné době populace v počtu 2000- 5000 kusů a stále se snižuje. V zajetí se chová pouze v záchranném centru Srahan Himachal Pradesch v Indii. Kde se ve spolupráci s WPA probíhá výstavba chovatelského zařízení včetně líhní a ostatního zázemí a dále pak WPA provedlo proškolení místních ošetřovatelů v Anglii. Toto opatření má vést k pokusu o umělý odchov tohoto satyra a následné reintrodukci do původních lokalit jeho výskytu.

V roce 1860 se do ZOO Londýn dovezlo na 50 kusů satyra černohlavého. Bohužel do roku 1930 postupně v zajetí vymizel a v současné době se mimo výše zmíněné centrum Sarahan. Jinde na světě pravděpodobně nechová.

Satyr černohlavýNázvy ve světě

Anglicky: Western Tragopan, Německy: West-Satyrhuhn, Francouzsky: Tragopan de Hastings, Chorvatsky: Mrki tragopan, Polsky: Tragopan rudolici, Slovensky: Tragopan čiernohlavý

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.