Bramborníček černohlavý

Saxicola rubicola

Výskyt: Eurasie včetně severní Afriky a Přední Asie
Velikost: 12,5 cm
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 14 dnů
Potrava: Drobný hmyz a pavouci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3375 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sameček má černou hlavu a bílé, v zimě hnědavé strany krku. Samička je nenápadnější, stejně jako samečkovi však jí za letu zasvítí nápadné bílé skvrny na křídlech. Pták je dlouhý 12,5 cm.

Prostředí

Bramborníček černohlavý obývá vlhké mírně zdivočelé louky s vtroušenými skupinami křovisek.

Rozmnožování

V době hnízdění zpívá sameček z jednoho místa mnohosetkrát svou monotónní písničku. Před pářením tančí kolem samičky s rozprostřenými křídly a rozestřeným ocáskem, takže vystavuje na odiv své kontrastní opeření.

Samička staví hnízdo z trávy a mechu v přízemní vegetaci nebo v nejhustším křoví ve výšce okolo půl metru nedaleko místa, kde zpívá sameček. Klade vajíčko vždy po 24 hodinách, dokud není snůška s 5 či 6 vejci kompletní. Stejně jako je tomu u všech ptáků, kde jsou rozdílně zbarveni sameček a samička, sedí na vejcích jen samička. Přitom si zhruba po hodině udělá vždy na několik minut přestávku, aby se očistila a vykoupala. Sameček jí přináší k hnízdu potravu a ohlašuje příchod zvláštním vábivým voláním.
Přiblížíme-li se k hnízdu, obletují nás rodiče a tlučou křídly i ocásky, aby na sebe obrátili naši pozornost. Mláďata opouštějí hnízdo po 12 dnech a skrývají se ve vegetaci, odkud voláním lákají rodiče, přinášející jim potravu. Bramborníčci odchovávají od dubna do června dvě snůšky.

Potrava

Bramborníček požírá drobný hmyz a pavouky.

Všeobecně

Bramborníčci černohlaví žijí většinou v sušším prostředí než bramborníčci hnědí. Avšak v místech, kde bramborníček hnědý nežije, můžeme bramborníčka černohlavého objevit i ve vlhčím biotopu. Na jihu jsou bramborníčci stálí ptáci, kteří začínají hnízdit už v březnu, severské populace jsou naproti tomu ptáci tažní.

Bramborníček černohlavýNázvy ve světě

Anglicky: Common Stonechat, Dánsky: Sortstrubet Bynkefugl, Estonsky: Kaelustäks, Finsky: Mustapäätasku, Francouzsky: Traquet pâtre, Holandsky: Roodborsttapuit, Islandsky: Hagaskvetta, Italsky: Saltimpalo, Maďarsky: Cigány-csaláncsúcs, Německy: Schwarzkehlchen

Foto: http://birds.nature4stock.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.