Bělokur horský

Lagopus mutus

Výskyt: Sever Severní Ameriky, Evropy a Asie
Délka: 33-38 cm
Hmotnost: 400-750 g
Počet vajec: 5-12 ks
Inkubační doba: 20-22 dnů
Potrava: Pupeny, výhonky, semena, hmyz
velikost písma:  A A A
24.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4873 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Bělokur horský je v Alpách jediný divoký kur se stále bílými křídly. V zimě jsou obě pohlaví sněhově bílá až na kraje ocasu, sameček má černý proužek (uzdičku) přes oko. Ve Skandinávii je možno zaměnit jej s bělokurem rousným, avšak oba žijí v odlišném životním prostředí. Velikost těla má 33-38 centimetrů. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 0,4 – 0,75 kilogramů. Rozpětí křídel je 54 – 60 centimetrů.

Prostředí

Severský bělokur horský žije na kamenitých plošinách Skandinávie, alpinský v Alpách od klečového stupně až po hranici věčného sněhu.

Rozmnožování

Bělokur horský koná v předjaří nápadné svatební lety. Stoupá s hlasitými skřípavými zvuky šikmo vzhůru a pak se v elegantním oblouku snáší zpět na místo, odkud vzlétl. Během léta se párek zdržuje pospolu. Slepička bělokura sedí na vejcích 20 až 22 dny a spoléhajíc na své zamaskování nechá člověka přiblížit se na několik kroků. Kohoutek zůstává přitom v blízkosti, vystavuje se na kameni či skalce a vábí na sebe pozornost příchozího. Kuřata odchovává slepička. Na podzim, když jsou mláďata vzrostlá, může se spojit několik hejn.

Potrava

Základ potravy bělokura horského představují pupeny, výhonky, semena, hmyz. I v zimě zůstávají ptáci ve velehorách.

Bělokur horskýNázvy ve světě

Anglicky: Rock Ptarmigan, Německy: Alpenschneehuhn, Dánsky: Fjeldrype, Španělsky: Lagópodo Alpino, Finsky: Kiiruna, Francouzsky: Lagopède alpin, Islandsky: Fjallrjúpa, Italsky: Pernice bianca delle Alpi, Japonsky: Raichou, Japonsky 2: ライチョウ, Holandsky: Alpensneeuwhoen, Norsky: Fjellrype, Polsky: Pardwa górska, Portugalsky: Lagópode-branco, Rusky: Острохвостый тетерев, Slovensky: Snehuľa horská, Švédsky: Fjällripa, Čínsky: 岩雷鸟

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.