Rozela pestrá - její chov

Platycercus eximius

velikost písma:  A A A
19.11.2010, 18:18     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     106192 zobrazení     29 komentářů

Rozela je papoušek střední velikosti, pestře zbarvený (dle mutace), dobře se množící, tudíž většinou lehce odchovatelný, proto je oblíbený u chovatelů začátečníků. Pro jejich chov bych doporučoval venkovní voliéru, s co nejdelším proletem (to proto, že rozely jsou vynikající letci) a závětřím, místem, kam se ptáci můžou schovat před nepřízní počasí.

Jsou to odolní ptáci, kteří vydrží venku i naši zimu, ale jsou nesnášenliví, vůči ostatním ptákům svého i jiného druhu. Proto se musí chovat odděleně, jen jeden pár na jednu voliéru. Jsou známy i případy, které tuto teorii vyvracejí, ale nedoporučuji zde příliš experimentovat! Může to vést k zmrzačení, nebo zabití papouška. Krmíme směsí zrnin, kterou lze zakoupit v obchodech, nebo na specializovaných burzách. Aby krmení bylo pestré, podáváme ovoce, zeleninu, různé trávy a větvičky stromů (ty velmi dobře poslouží k okusu při kterém si papoušek zabrousí zobák, avšak záleží na druhu předkládaných větví, jejich tvrdosti, která má na tuto skutečnost vliv). Rozela pestrá je relativně dlouhověký papoušek. V dobrých podmínkách se může dožít až 20-ti let.

Mladí ptáci Mladí ptáci

Jak by měla vypadat voliéra?

Rozely jsou velmi dobří letci. Proto platí jako u většiny ostatních papoušků, že čím větší voliéra, tím lépe se jim bude dařit. Voliéra by se měla skládat ze dvou částí. Venkovního výletového prostoru a vnitřního krytého záletu. Výletový prostor by se dal přirovnat k jakési kostře voliéry potažené pletivem. Materiál, ze kterého kostra je, záleží jen a jen na chovateli. Viděl jsem voliéry kovové, z jeklu, či roxoru, ale taky dřevěné. Při dostatku větví k okusu vám rozely dřevěnou kostru ničit nebudou. Záleží ale na povaze každého papouška. Pletivo můžete použít bodované, nebo obyčejné, které používají králíkáři. Když jsem s chovem začínal, používal jsem bez problémů levnější králíkářské pletivo. Kamarádovi se ale rozely tímto pletivem prokousaly a uletěly. I proto, jak šel čas jsem vyměnil toto pletivo za nové, kvalitnější a dražší bodované. S tím jsem naprosto spokojený. Délka výletu záleží na každém, kolik chce do voliéry investovat, a mnohokrát i na prostoru, který může svému koníčku poskytnout. Nesmíme zapomínat na bidla, těm budeme věnovat jednu krátkou samostatnou kapitolku. Záletový prostor je u voliéry proto, aby se měli papoušci kde skrýt. Papoušci zde s největší pravděpodobností budou nocovat, skrývat se před nepřízní počasí, před dravci. Měl by mít aspoň tři obvodové stěny a střechu. Je jen na chovatelovi, jak tento prostor vybaví. Zda-li stěny budou z cihel, ytongů, polykarbonátu, či jiného materiálu záleží zase jen a jen na dotyčném a na jeho finančních možnostech. Do tohoto prostoru bych doporučoval umístit budku a misky na krmení. Podlaha by měla být v obou částech vybetonovaná. Zda si chovatel dá na zem písek, zasadí trávu, nebo nechá jen holý beton je na něm. Před vstupem do voliéry bych doporučoval malou předsíňku. Jestli bude z vnitřní, nebo vnější strany voliéry je opět na chovateli. Přistavěním této předsíňky se možnost úletu papouška při krmení zmenší na minimum.

Krmení

Na krmení, stejně jako na velikost voliéry a podobné faktory ovlivňující chov se názory liší. Zrní si může každý koupit a doma namíchat, podle toho, jak to vyhovuje jemu a jeho papouškům. A nebo si může koupit už namíchanou směs zrnin. V dnešní době je trh s krmivy dobře zasycen, takže si vybere téměř každý. Příklad namíchané směsy: 30% směs prosa(aspoň tři druhy), 20% loupaný oves, 20% neloupaný oves, 15% slunečnice(tři druhy), 10% lesknice, a zbylých 5% kardi, mohár a pohanka. Tyto výrobky, ať už vaječné míchanice, nebo směsi zrnin pro papoušky jsou dovezeny z Itálie, Belgie a jsou vyzkoušeny již na celých generacích ptáků s velmi dobrými výsledky.

Strava by se měla zpestřovat různým ovocem, zeleninou, travními semeny a větvemi stromů. Nejčastější a u rozel nejspíš nejoblíbenější ovoce jsou jablka. Nesetkal jsem se s tím, že by si někdo stěžoval, že mu rozely neberou jablka. Rozely vám ale vezmou více druhů ovoce a zeleniny, ne jen jablka. Všeobecně platí, že čím pestřejší strava, tím je to lepší pro blaho chovance. Pestrost a vyváženost stravy se samozřejmě odráží na odchovu.

Pohlaví a dospívání

Krátká kapitolka, věnovaná pohlavnímu dimorfismu, a dospívání rozel.

Jak rozeznat starého ptáka od mláděte? Mladý pták má matné barvy, je postavou menší. Čerstvě vylétlé mladé mají také oproti starším jedincům kratší letky a ocasní pera. Mladé rozely mají oranžový zobák, naproti tomu, dospělí mají zobák šedý. Dospělí ptáci mají syté barvy, vylétané robustní postavy. Ocasní pera a letky jsou delší. Zobák větší, silnější a šedý. Rozdíl mezi mladým a dospělým ptákem je na první pohled značný.

Pohlavní dimorfismus - u rozel není pohlavní dimorfismus nikterak výrazný. Zkušený chovatel rozezná od pohledu samici od samce, začátečníkovi by to však mohlo činit potíže. Samec je oproti samici větší, robustnější. Jeho peří má sytější barvy. Temeno je větší, stejně jako celá hlava a zobák. Samice je menší, matněji zbarvená. V dnešní době je na trhu bohužel mnoho nekvalitních ptáků, proto se podle postavy ptáci těžko rozeznávají. Nejlepší je dívat se na hlavu a zobák. Zobák a hlava by měla být u samce vždy větší než u samice. Doporučit lze snad jen pečlivé pozorování, tím se Vám rozdíly vštípí do paměti a postupem času bude pro Vás rozeznání samce od samice hračkou. Na závěr bych jen dodal, že rozely pohlavně dospívají ve stáří jednoho roku. Nikdy je nenechávejte hnízdit dřív. První odchov se nemusí vždy zdařit, protože u ptáků nemusí být ještě zcela vyvinut rodičovský pud a na vejce nemusí vůbec nasednout, nebo mohou odchov opustit. V příštím roce se to už nestává, ptáci budou spolehlivě odchovávat a když ne, doporučuje se vyzkoušet změna partnera.

Chov a odchov

Rozely jsou poměrně snadno odchovatelní ptáci. Nelze se proto divit, že jsou tolik oblíbení u začínajících chovatelů. Nikdo by však neměl zapomínat na některé věci, které jsou pro úspěšný odchov nezbytné. Jmenujme si některé z nich. Dobře vybavená voliéra, hnízdní budka, a hlavně před hnízděním a během něj velmi pestrá strava jsou hlavními ,,předpoklady,, pro odchov mláďat. O voliérách a pestré stravě jsme si už povídali v některých předchozích odstavcích. Hnízdní budka. To je velmi ožehavé téma. Každému chovateli se osvědčil jiný typ budek. Těch je na trhu velká škála. Od obyčejných prkenných, přes přírodní kmenové, až po různé soudky a podobné experimenty. Každý typ budky má své klady a protiklady. Popovídejme si teď o rozdílech a výhodách budky prkenné a kmenové.

Chovný pár Chovný pár

Budka prkenná - Rozměry prkenné budky pro rozelu pestrou by měly být aspoň 30x30 cm podstava, 60 cm výška a vstupní otvor o průměru aspoň 8 cm. Výhoda vyšších budek je také, že mláďata neopouští budku dříve než by měla. Výhoda této budky oproti budce kmenové je dostupnost. Takovouto budku seženete na chovatelských burzách, nebo ve zverimexech. Další výhoda je údržba, čištění je snašší a manipulace s touto budkou je díky její relativně nízké hmotnosti jednoduché.

Budka kmenová - tato budka se používá hlavně proto, aby v papouškovi navodila přírodní atmosféru. Její rozměry by měly být 30 cm vnitřní průměr kmene a 60 cm výška. Velikost vstupního otvoru zůstává zachována, jako u budky prkenné. Přibližně 8cm v průměru. Manipulace s ní je složitá. To má za příčinu velká hmotnost. Chovatelé, kteří ji používají říkají, že v této budce samic lépe udržuje vlhkost vzduchu. Slyšel jsem ale také o tvoření plísně v tomto typu budky.

Jako podestýlka do jakékoliv budky se doporučují dřevěné hobliny, aspoň v pěti centimetrové vrstvě. Do té si samice vyhloubí důlek a do něho nanese vejce. Nad úrovní hoblin, asi ve výšce deset cm ode dna budky se doporučuje udělat kontrolní otvor o rozměrech přibližně 20x20 cm. Toto okénko využijete, až budete kroužkovat mladé, nebo ke kontrole.

Průběh chovné sezóny - na jaře, koncem dubna většinou začíná tok. Ten můžeme vyvolat také tím, že zpestříme krmení a začneme zkrmovat vaječnou míchanici.Tok rozel chovaných ve venkovních, nevytápěných voliérách je závislý na teplotě. U samice se tok nijak výrazně neprojevuje. Zato samec bude nahánět samici po voliéře, někdy se snaží samici nahnat do budky. Vzdouváním hrudníku, pokyvováním hlavou, roztahováním ocasních per do vějíře a krčením křídly v ramenech se projevuje tok u samce. Při tomto divadle vydává samec tokavé zvuky, kterými vábí samičku. Tu bude stále intenzivněji krmit. Po čase budete moci sledovat páření, které bude probíhat i několikrát denně. Později se bude samice zdržovat v budce čím dál, tím častěji. Pak už lze jen čekat na první vejce. Rozely snášejí vejce v celkem pravidelných intervalech. Zpravidla jedno vejce denně, popř. obden. V jedné snůšce může být 6-9 vajec. Většinou je oplodněno kolem 6-ti vajec. Inkubační doba je 19-21 dní. Po tuto dobu se bude samic zdržovat v budce skoro celý den a bude zahřívat snůšku. Mimo budku samici uvidíte jen když se půjde napít, najíst, popř. vyprázdnit. Ale ani tato činnost není zaručená. U některých párů chodí do budky samici krmit samec, takže samice budku opouští jen k nutnému vyprázdnění se. Po dalších přibližně 23 dnech se v budce objeví první holátko. Další se budou líhnout v intervalech, ve kterých byly vejce snášeny. Po sedmi dnech od vylíhnutí každé mládě okroužkujte. Pro rozely se doporučuje kroužek o rozměru 5,5 mm. Ještě aspoň dva dny po okroužkování se doporučuje pečlivě kontrolovat, jestli kroužek mláděti z nohy náhodou nespadl. Dále se kontrola doporučuje provádět jednou denně, nebo obden. Hlídejte také, jestli jsou mláďata řádně nakrmena, protože se někdy může stát, že rodiče odchov opustí. V tomto případě můžete zkusit odchov podsadit jinému páru, který odchovává přibližně stejně stará mláďata, nebo se pokusit o umělý odchov.

Mláďata v budce Mláďata v budce

Za dalších 4-5 týdnů budou mláďata opeřená a postupně budou zvídavě vylézat z budky. V tuto dobu nebudou ještě samostatná. Stále budou závislá na rodičích, ti je budou i nadále krmit. Časem mláďata od rodičů odkoukají způsob, jakým se stravují a budou se pokoušet je napodobovat. Potrvá ještě aspoň 5 týdnů, než přijdou na to, jak správně rozlousknout různé druhy zrnin. Lépe jim ze začátku půjde okusování měkké dužiny jablka. Proto se doporučuje hodně ovoce, kterým se budou mladí zprvu živit. Po asi 6-ti týdnech po vylétnutí budou mláďata samostatná. Jestliže se první snůška vydaří brzy, bude chtít samec pářit ještě jednou. Je proto lepší mláďata odstavit (pokud již jsou samostatná) do samostatné voliéry a nechat páru klid a volnost pro další páření. Znovu pářit začne samec takřka okamžitě. A brzy se budete těšit z dalšího odchovu. Jeho průběh se od prvního nebude nijak lišit. Dva odchovy za sezónu nejsou pravidlem. Zvláště teď v době, kdy jsou dlouho trvající zimy ptáci zvládnou spíše jeden odchov za sezónu.

Bidla

Používám spíše rovná bidla která nainstaluji z jedné strany voliéry na druhou, po celé šířce. Takto umístěná bidla ptákům nepřekáží při letu. V záletovém prostoru doporučuji jedno bidlo umístit výš než ostatní. Na tomto bidle budou papoušci s největší pravděpodobností nocovat. Je dobré zvláště na začátku chovné sezóny do voliéry dávat větve z ovocných stromů s pupeny. To je pro papoušky veliká pochoutka. Dále pro zpestření stravy, pro zábavu papoušků a na okus se doporučují větve z veškerých ovocných stromů, z jehličnanů a dalších stromů jako je například vrba, bříza. Bezová bidla doporučuji z důvodu vráščitosti jejich kůry. Ptáci se na těchto bidlech lépe udrží.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Kontakt na autora: xfredx@centrum.cz

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.11.2021, 20:45
Dobrý den chtěl jsem se zeptat mám 4 rozely a 1 rozela teďka US od včerejška začala prskat a trochu chraplat přy dýchání.prosim o rádo co s ní. máme jí teprve 3roky
18.07.2021, 21:47
Naše pipi Oskar je starý 18 let.Harcuje se s mámi od mla když ho dostal syn Ondra.Žije již v druhém domě.Je takovej náš senior i Terezka což je o něco mladší kočina ho respektuje.Klec má stále otevřenou,má tedy volný pohyb po baráku.Za celou dobu co ho chováme si nezvikl na ruku,je stále bázlivý to však vůbec nevadí je to náš malý pipinka a máme ho rádi.V poslední době se však nemůže všprknout.Mám tudíž obavu aby neuhynul.Prosím vás o radu.Děkuju s pozdravem L.Šrytr
13.05.2021, 09:39
Prosím o radu mám Roselu pestrou a samec mi nahání a klove samičí je to v pořádku nebo je to špatně už má druhou samičí které to také dělal děkuji za radu
12.07.2020, 08:15
Dobrý den chci se zeptat za jak dlouho se rozela lutino přestane bát Boba 2dny uletel jsou mu 4 mecice je narozený v dubnu mi z klece a nevím jak ho ta mám nalákat sem si říkala že počkám až tam vleti sám do té klec děkuji za rada
11.05.2020, 06:39
Zdravim. Samec 2 roky a samica 3 roky a eáte stale nehniezdia. Prečo ?
18.01.2020, 07:53
Dobrý den chtěla bych se zeptat kdyby by byla rosela pestra doma v kleci a jsme ji dali do voliery vadila by ji ta změna? A taky když pojedeme na dovolenou a dáme ji k příbuzným taky by jí to vadilo? Děkuji za informaci
17.01.2020, 20:16
Dobrý den chtěla bych si koupit roselu pestrou měla bych ji doma vadilo by to hodně.
A musi se pouštět často z klece ven? Jak dlouho vydrží sama? A asi předpokládám že asi hodně křičí? Děkuji za odpověď. Jsem totiž začátečník.
12.05.2018, 20:15
Dobry den chci se zeptat. Omylem jsme vyndali vajíčko rosarelly červené s tím že ho nechala a je prázdné. Jen bylo to opačnáě. Můžem jej do hnízda vrátit?
Děkují za odpověd
24.12.2017, 13:55
můžu dát penantum k okusu smrkové větve.Děkuji Milda
11.09.2017, 19:34
Zdravím,Prosím o nákres Budky o které píšete ,tak abych moch lépe k mláďatum a okroužkovat.Jsem mladý chovatel.Mám rozely.Děkuji K
02.11.2016, 20:16
Mohla bych se zeptat jak poznám kolik má let má rozela rubínová ...
02.07.2016, 21:54
Jak si mám 1 letou roselu pestrou ochočit.ji s ruky ale ze by si sedla na ruku tak to ne tak co mám pro to udělat dělám co můžu ale nic nezabírá a je vůbec rosela druh papouška který se dá ochočit pokud jo tak mi napista
21.12.2013, 17:19
v létě jsem se ujala samečka ,opustil ho majitel,který ho nechal v bytě s tím že než tam přijde majitel bytu,tak uhyne,naštěstí majitel otevřel byt a Kubík ještě žil,vzala jsem si ho domů,dověděla jsem se jeho jméno,věk nevím,ale bude už asi starší,byl prý i ochočený,ale mi na rameno nejde,denně ho pouštím z klece,byl tak zvyklý,byl hodně zanedbaný,ale ze všeho se dostal,jen nemá ke mě důvěru na pohlazení nebo bližšímu kontaktu,na který prý byl zvyklý
21.11.2012, 18:55
ahoj chtela bich se zeptat co musime udelat proto abi rosela mluvila je odkoupena od chovatele a je trochu placha lita po kleci a boucha dovsech stran kdiz kni pristoupite moc blizko a taky bich se chtela zeptat jestly se necha pohladit
05.06.2012, 18:51
takže se asi můžu s prvníma mladýma rozloučit že,ona už tam ani nechodí na tak dlouho jak tam bývala a má tam ještě čtyři vajíčka a když sem se jich dotkla tak byli studené,
jinak Vám moc děkuji že jste mi poradila a zatím naschledanou :-)
05.06.2012, 18:06 dasa009
mohli, mohli je zabít, nekrmit (samice - stejně jako ta moje), ale určitě by je nesežrali
05.06.2012, 17:09
myši? to by museli být nějaké malé,protože žádná větší ďoura tam není.Hnízdo jsem se bála více prohrabat,jsou tam ještě vajíčka ,ale nevím jestli bude ještě sedět. Nemohli rozeli s těmi mladýma něco udělat?
04.06.2012, 20:08
napadá mě jedině škodná - myši, potkani, v momentě, když se samice vzdálila z budky. Jste si skutečně jistá, že mladí neumřeli a nejsou zašlapáni v pilinách? Mě letos hnízdí rozela rubina rovněž poprvé. Ze 6 vajec jenom 3 oplozená, samice už během snášky neopouštěla budku. První 2 mláďata bohužel nekrmila, až u třetího se chytla,takže odchovává jedináčka. Zdraví dasa009
14.03.2012, 08:32
Dobrý den, prosím Vás, měl bych dotaz... Kamarád má těhotnou ženu, již před porodem a chce darovat rok a půl starou rozelu pestrou. Zvažuju, jestli si jí vzít, ale mám různé obavy... Mám půdní byt a jediné místo, kde bych ptáka na prolétnutí mohl pustit, je velká koupelna. Protože představa, že si bude ulevovat na trámech, mě dost děsí - navíc máme doma 2 děti. Takže mi to s ohledem na děti přijde nehygienické. Další věc je, že jeho přítelkyně mi řekla, že na ní vrčí a prská, nevím, jak se k němu chovali, ale obávám se, aby nebyl agresivní i na nás... Můžete mi prosím poradit, jestli je vhodné si rozelu vzít? Mám ještě v kleci 2 malé zebřičky, ale nepředpokládám, že bych je měl slučovat dohromady. Moc prosím o radu. Díky.
24.10.2011, 20:28
Zdravím, mám také dotaz. Máme doma už 16 let, krotkou rozelu pestrou (přírodní zbarvení), vychovanou od mláděte. Je pořád v pohodě, čilá a vitální. Vloni jí najednou po mnoha letech začalo růst místo zelenomodrého, úplně žluté hlavní ocasní pero, které se vždy po vypadnutí znovu obnovuje - už jich mám doma si pět. Teď jsem si všiml, že mu jedno jasně žluté pero začíná vyrůstat i na levém křídle. Je to normální? Nebudu mít za pár let z papouška blonďáka? :-)