Aktuálně: 3 982 inzerátů203 088 diskuzních příspěvků18 172 uživatelů

Animoterapie - léčení králíkem

Animoterapie - léčení králíkem
Monika Hladká 20.10.2025, 13:00
12 3 minuty čtení

Všichni známe terapie za pomocí psů (canisterapie), ale i jiná zvířata mohou být dobrými terapeuty.

K terapii s králíky jsem se dostala náhodou. Věnovala jsem se canisterapii, navštěvovala jsem se psy domovy důchodců, dětské autisty a ADHD děti a handicapované. Tou dobou jsem chovala zakrslé teddy králíky, takže vzít je s sebou na terapii se psy nebyl problém. Králíci i psi na sebe byli zvyklí a spolupracovali. Někteří klienti o psa nestáli, ale chlupatý králíček je vždy oslovil. Ovšem ne každý králík je na terapii vhodný.

Co by měl králík splňovat, aby mohl terapie dělat?

Králík, kterého chcete využívat na terapeutické účely, musí být především velice klidný. Nesmí být lekavý nebo kousavý. Musí se mu líbit mazlení a nesmí mu vadit manipulace ani od cizích lidí. Nemělo by ho rozhodit ani možné hrubší zacházení, např. zatahání za uši či srst. Malé děti, ale i důchodci, jsou někdy škodolibí a rádi ubližují. Na to musí být člověk i králíček připraven a je potřeba zavčasu reagovat.

Králík se nesmí lekat náhlých prudkých pohybů ani hluku, pískání, zařvání a jiných zvukových projevů. Klienti často svou radost dávají najevo opravdu hlasitými projevy a prudkým mácháním rukou.

Je vhodné, aby si králíček zvykl i na jiná zvířata a mohlo docházet ke spolupráci s jinými terapeuty.

Animoterapie - léčení králíkem

K čemu je vlastně terapie dobrá?

Terapie za pomocí zvířat má u klientů mnoho pozitiv:

  • především zlepšuje hrubou a jemnou motoriku, uvolňuje křečovité stavy
  • zlepšuje celkový psychický stav, koncentraci a pozornost
  • zlepšuje orientaci v prostoru a čase, nabádá k pohybu
  • podporuje verbální i neverbální komunikaci a fantazii
  • rozvíjí sociální cítění
  •  zvíře dodává pocit bezpečí a důvěry, mohou se zvířeti s čímkoliv svěřit

Jak vlastně taková terapie probíhá?

Záleží, jakým klientům se s králíčkem budeme věnovat. U seniorů a handicapovaných pomáhá nejvíce na rozvoj motoriky a uvolnění křečovitých stavů. Klient se musí soustředit na hlazení králíčka (ať už má králíčka u sebe, na sobě nebo na stole), podávání pamlsků králíčkovi, případně i česání. Klientům tedy pomáháme, aby se snažili zvládnout takovouto péči o králíčka. Hlazením se soustřeďují na motoriku a živočišné teplo jim pomáhá k uvolnění křečí. Při držení hřebene nebo pamlsků se soustřeďují na držení předmětů a orientaci v prostoru.

Polohování s králíčkem, kdy králíček nahřívá bolestivá místa na těle, je také velice účinné. Klienti si mohou králíčka při nahřívání hladit, mluvit na něj či mu dávat pamlsky.

U autistů využijeme králíka na pomoc se soustředěním, vykonáváním běžných činností a navázáním kontaktu. Stačí i pouhá přítomnost králíčka. Autisti jsou složitější na terapie a opravdu záleží na každém klientovi, jakou míru autismu má a jaký postup při terapii pro něj bude nejvhodnější.

U ADHD dětí králíček slouží především jako motivace na soustředění se a splnění úkolů. Poté se učí klidu, pomalé a tiché manipulaci s králíčkem.

Animoterapie - léčení králíkem
Podělte se s námi o názor na tento článek →

Monika Hladká

Autorem od: 30.12.2023

Podobné články

Může vás také zajímat