Aktuálně: 4 351 inzerátů189 381 diskuzních příspěvků17 956 uživatelů

Jak s křečkem zvládnout tropická vedra

Jak s křečkem zvládnout tropická vedra
Ludmila Martínková 15.06.2024, 12:00
798 5 minut čtení

S rostoucími teplotami a sílícím sluníčkem nezadržitelně přichází léto. Spousta chovatelů pozoruje, že jejich křeččí mazlíci vylézají za horkého dne ven ze svých domečků a nor a spí v otevřeném prostoru ubikace, aby se alespoň trochu ochladili. Jaká je ideální teplota pro křečky a jak jim od horka pomoci? Nejen na to najdete odpověď v tomto článku.

Ideální teplota

Ideální teplota závisí na druhu křečka. Pro křečky syrské se pohybuje v rozmezí 18-25 °C, křečíci snesou i nižší teploty, horní hranice je ale podobná. Začněte se mít na pozoru, pokud začne teplota vzduchu v bytě přesahovat 25°C. Tito malí hlodavci to více méně v pohodě zvládnou do 30 °C, pak to ale pro ně začíná být nepříjemné a pro některé i nebezpečné.

Nebezpečná může být pro domestikované syrské křečky i teplota nižší 18°C. Kolem 15 °C totiž upadají do stavu strnulosti (tzv. torpor), ze kterého se zhruba polovina nikdy neprobere. Jejich životní funkce se zpomalí natolik, že se na první pohled může zdát, že křeček zemřel. První pomocí je křečka jemně ohřát v dlaních nebo na svém těle. Rozhodně se v tomto případě nejedná o hibernaci – ta byla u křečků syrských prokázána v laboratorních podmínkách při dlouhodobých teplotách pod 8,8 °C. Navzdory tomuto zjištění není stále dokázáno, zda k hibernaci dochází i ve volné přírodě.

Ve vedrech křečci často vylézají ze svých úkrytů a jdou spát na příjemnější místo v ubikaci. Ve vedrech křečci často vylézají ze svých úkrytů a jdou spát na příjemnější místo v ubikaci. Foto: ChS Moravská Sahara

Umístění ubikace

Příjemnějšímu klimatu během veder může napomoci správné umístění ubikace. Ubikaci nikdy nepokládáme na přímé slunce. Pokud máte tu možnost, místnost ochlazujte klimatizací nebo alespoň větrákem. Pozor ale na průvan, který může být nebezpečný a způsobit křečkovi i ve vedrech respirační problémy. Ubikace by nikdy neměla být na průvanu u otevřeného okna nebo by na ni nikdy neměla být přímo namířena klimatizace či větrák. Jelikož je průvan u křečků spíše nežádoucí, rozhodně není pravda, že je lepší mít křečka v létě v mřížové kleci kvůli lepší cirkulaci vzduchu. Mřížka ve víku plastového boxu, akvárka či jiné ubikace je také naprosto dostačující pro výměnu vzduchu. Ubikaci umístíme ve vedrech ideálně do nejchladnější místnosti v bytě.

Jak křečka nikdy neochlazovat

Existují různá doporučení, jak chladit jiné druhy zvířat za pomocí vody. Křečky ale nikdy chladit vodou nesmíme. Křeček se nesmí koupat vodou ani zabalovat do vlhkých textilií. Opět to může vést k prochladnutí a respiračním problémům.

Regulace teploty

Pokud teplota přesáhne 30 °C, křeček se začne přehřívat, což může vést ke kolapsu organismu. Nejohroženější skupinou jsou křeččí senioři a nemocní křečci, kolaps ale může nastat i u mladších a zdravých jedinců. Pokud je to alespoň trochu možné, při vyšších teplotách použijte některé z níže popsaných tipů pro ochlazení klimatu v ubikaci.

  • KERAMICKÉ NÁDOBY – misky, hrníčky, keramické domečky a jiné keramické dekorace můžeme dát zchladit do lednice a poté je křečkovi dát do ubikace.
  • SKLENĚNÉ NÁDOBY – velké sklenice, do kterých si křeček může vlézt, ochladíme v lednici podobně, jako keramické nádoby. Můžeme dát chladit i sklenice s uzavíratelným víkem naplněné vodou. V ubikaci pak vydrží chladit déle.
  • ČINČILÍ PÍSEK – činčilí písek chlazený v lednici je velmi příjemný zejména pro křečky a křečíky, kteří si v něm rádi čistí kožíšky a hrabou v něm.
  • DLAŽDICE A KAMENY – do lednice můžeme dát i dlaždice a kameny, které naakumulují chlad, který v ubikaci udělá příjemnější klima. Někteří křečci si na studeném předmětu během veder rádi zdřímnou.
  • UTĚRKA – pokud víte, že je křečkovi horko (např. vylézá spát ven) a ignoruje veškeré výše zmíněné vychytávky, ubikaci můžete ochladit i z venku. Stačí zmrazit mokrou utěrku či jinou textilii a přehodit ji přes ubikaci tak, aby nebyly zcela zakryté větrací otvory.
  • PET LAHEV S LEDEM – z venku můžete chladit ubikaci i přiložením pet lahve (či sklenice) s ledem ke stěně ubikace.
  • ČISTÁ VODAnikdy nezapomínáme na dostatečný a pravidelný přísun čisté pitné vody. Voda nikdy nesmí být chlazená nebo s ledem. V létě se voda velmi rychle kazí, proto je potřeba vodu v misce měnit minimálně jednou denně (případně po každém znečištění). Voda v pítku vydrží ve vedrech čerstvá maximálně 3 dny. Pokud plánujete letní dovolenou, určitě si domluvte někoho, kdo křečkovi pravidelně vymění vodu.

Důležité upozornění: Všechny těžké předměty musí ležet na pevném podkladu (na dně ubikace, patře, stoličce,…). Pokud je položíte pouze na podestýlku, hrozí, že je křeček podhrabe a zaklíní se pod nimi. Když si toho chovatel nevšimne včas, končí to většinou fatálně.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Ludmila Martínková

Autorem od: 08.12.2023

Jsem chovatelkou křečků syrských. Už několik let se aktivně věnuji poradenství ohledně křečků a křečíků. Zároveň se snažím o osvětu v chovu křečku a křečíků na základě jejich přirozených potřeb a dostupných výzkumů.

Podobné články

Může vás také zajímat