Psinka

Nebezpečná choroba našich zvířecích miláčků

velikost písma:  A A A
22.02.2007, 18:34     Autor: Lenka Krejčová     4935 zobrazení     4 komentáře

Toto onemocnění postihuje především psi, kočky a fretky. Původcem je paramyxovirus. Přenáší se kapénkovou infekcí (podobně jako třeba chřipka). Infekční jsou také veškeré sekrety a exkrety.

Nejvíce se projevuje ve dvou formách:

Katarální (akutní hořečnatá) forma
Při této formě jsou postiženy horní i dolní cesty dýchací. Zvíře trpí konjunktivitis (zánět spojivek), výtokem z nosu i očí a horečkou. Toto všechno vyúsťuje k zánětu centrální nervové soustavy. Z toho vyplývá, že se zde objevují i nervové symptomy jako jsou různé záškuby, bezdůvodné lapání kolem sebe a cvakání zubů, chození do kruhu a další.

Prognóza je velice špatná. Většina zvířat hyne. Ovšem, i zde jsou tací jedinci, kteří přežijí, ale zůstavají u nich trvalé následky, které se s věkem prohlubují. Například demyelinizace nervové tkáně, což vede k demenci u starých psů, kdy pes přestává poznávat majitele a ztrácí orientaci v prostoru. Pokud psinka postihne psa v období přezubování, tak na chrupu zůstanou "dolíčky" (psinkový chrup), protože chybí sklovina.

Kožní forma
Prvním projevem je erytém (zarudnutí) na málo osrstěných místech těla. Poté se objeví puchýřky, které se zcela spontánně vyhojí. Někdy tento stav může nastat i po vakcinaci. Můžeme očekávat dobrou prognózu.

Druhým projevem je hyperkeratóza. Kůže na prstních polštářcích a na čenichu zesílí a praská. Při chůzi se ozývá klapot (klapot dámských střevíčků). Zde nesmíme očekávat moc příznivou prognózu.

Terapie: antibiotika, hodně tekutin, teplo, klid, glukóza a CANGLOB - hyperimunní sérum, které se podává pouze na začátku léčby.

Prevece: pravidelná vakcinace.

Lenka Krejčová Lenka Krejčová
Autorem od: 28.12.2013
19 článků 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.04.2010, 18:03
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jstli je psinka nějak nebezpečná pro člověka??
08.02.2010, 17:13
ahoj doporučuji stranku:http://sfretky.cz/
23.03.2007, 23:55 Lenacek
Já osobně jsem se s psinkou u psů ještě ve veterinární ordinaci nesetkala. Určitě k tomu hodně přispělo povinné očkování. Vím pouze o jednom případu výskytu psinky u fretky, protože si ji paní nedala očkovat, u nich očkování není povinné. Ale se psem nakaženým psinkou jsem naštěstí tu "čest" neměla.
23.03.2007, 19:10 janinka
Nedávno mi veterinářka řekla že psinka již se téměř nevyskytuje v důsledku očkování.Jakou máte vy zkušenost?