Aktuálně: 4 433 inzerátů179 737 diskuzních příspěvků17 824 uživatelů

Koupání a česání psa

Koupání a česání psa
kuTTitelka kuTTitelka 14.03.2014, 16:00
4 555 6 minut čtení

Dlouhá a hedvábná srst vyžaduje česání velmi často, běžně 2x denně, klasická alespoň 1x za týden, ale pokud pročešeme psa každý den, bude se na tento denní rituál obvykle těšit a sám bude slastně nastavovat hřbet, hlavu a krk.

Péče o srst psa

Pes je zvíře polopouští a savan. V těchto podmínkách se prapředci dnešních psů pochopitelně k vodě příliš často nedostali a moc často se tedy nekoupali. Dokonce ani příliš často nezmokli, takže jejich hygieně musela stačit tzv. prašná lázeň, jak to vidíme dodnes u řady polopouštních zvířat. Přesto je srst psa obvykle velmi dobrou ochranou proti dešti, ale vyžaduje alespoň minimální míru promaštění.

Jak často psa koupat?

Psi s klasickou srstí se příliš často koupat nemusí, dokonce se dá říci, že by se měli koupat jen minimálně, třeba dokonce jenom 2x za rok. Tedy míním koupání šampónem, běžnou vodní lázeň lze dopřát každému psovi, který rád plave. Plavání vůbec považuji u psa za velmi příznivý pohyb, a zvláště po úrazech nohou a pánve za jednu ze zásadních podmínek dobré rehabilitace.

Vždy je však potřeba dodržet tři základní pravidla

  1. koupat psa v přiměřeném počasí
  2. důkladně psa po koupeli vysušit
  3. vždy ošetřit uši, do kterých se dostala voda.

Z toho vyplývá nutnost mít s sebou vždy ručník pro psa, a vždycky, opakuji vždycky mít s sebou kapky pro preventivní ošetření ucha.

Léčebné a preventivní kapky pro ošetření psích uší

A nyní musím zdůraznit rozdíl mezi preventivními a léčebnými kapkami: „Preventivní kapky jsou BEZ ANTIBIOTIK, léčebné S ANTIBIOTIKY”, říká MVDr. Zdeněk Cvrček.

Péče o srst psa a pravidla koupání

Ale vraťme se ke koupání. Klasická srst, nejlépe rovná a hladká skutečně nesnáší příliš časté odmašťování. Navíc šampónováním dochází k narušení přirozené mikroflóry kůže - kůže je totiž z hlediska mikroorganismů ucelený ekosystém, který si nachází a ustálí vlastní ekologickou rovnováhu. 99,7% bakterií je buď neškodných, nebo dokonce užitečných. Pokud budou odstraněny, pomnoží se ty škodlivé a hlavně plísně a kvasinky, protože neosídlené plochy psí kůže budou kvasinkám připadat jako žírné kalifornské pláně prvním americkým přistěhovalcům.

Jak tedy udržíme psí srst v čistotě?

Při běžném čištění po příchodu z venku lze psa otřít vlhkým hadříkem - ale prát a žehlit je třeba tento hadřík, nikoli psa. Pokud už začne pes být lehce cítit, nejšetrnější je vytřít psa octovou vodou, podobně, jako když vytíráte ledničku (1 díl octa, 3 díly vody). A říkám, vytřít, nikoli prolévat nebo koupat.

Kvasinky nesnášejí kyselé prostředí

Naopak ho milují bakterie rodu Lactobacilus, které kůži chrání tím, že „spasou” potravu, která by zbyla škodlivým bakteriím, plísním a kvasinkám. Lactobacily znáte třeba z probiotických jogurtů. Je to sice trochu jiný druh, ale princip účinku je podobný.

V zimě psa vytřete čerstvým sněhem

„Vytřít mu srst prašanem do hloubky, a potom vysušit ručníkem, bylo pro mého psa vždy radostnou zábavou a důležitou formou komunikace s páníčkem”, říká MVDr. Zdeněk Cvrček. „Při příchodu v době bláta a břečky jsem psovi uchopil každou tlapku zvlášť a ponořil do mělkého umyvadla s chladnou vodou a osušil.” Voda má být chladná proto, že při podchlazených tlapkách jsou cévy zúžené a při ponoření do teplé vody by se náhle rozšířily. Mohla by následovat bolest srovnatelná s migrénou, ostatně princip je stejný. Tlapky opět důkladně vysušíme.

Koupání psů s kadeřavou a hedvábnou srstí

Zcela jiná situace je ale u psů s kadeřavou a hedvábnou srstí, jako příklad bych vzal boloňského psíka. Už od útlého štěňátka je potřeba ho zvykat na manipulaci se srstí a koupání, které mu může být zpočátku nepříjemné. Samozřejmě není vhodné se na psa vrhnout, přeprat ho a začít máčet nebo polévat. Vše se musí dít postupnou nenásilnou cestou za soustavného chválení a odměňování štěněte. V osmi týdnech už by měl být vykoupán, protože v této době probíhá tzv. socializační okno. Co v této době pes zažije a s čím se setká, to bude do budoucna považovat za normální standard. Velmi zásadní je otázka pravidelného česání.

Psí srst potřebuje česání

Dlouhá a hedvábná srst vyžaduje česání velmi často, běžně 2x denně, klasická alespoň 1x za týden, ale pokud pročešeme psa každý den, bude se na tento denní rituál obvykle těšit a sám bude slastně nastavovat hřbet, hlavu a krk. Pouze česání ocasu řada psů snáší o poznání hůře. Zde bych zdůraznil materiál kartáče. Velmi běžný je drátkový kartáč se zahnutou spodní částí drátku, a zjistil jsem, že řada chovatelů češe psa hrotem drátků vpřed. Česání se pak podobá spíše orbě, dochází k traumatizaci srsti a následným zoufalým pokusům psa se česání vyhnout. Matně mi vyvstává úryvek z Erbenovy básně: „Když hlavičku češe, krev potůčkem teče.” Takže pokud drátěný kartáč, tak drátek táhnout po srsti. Osobně ale tento kartáč nemám příliš v lásce.

Co s péčí o srst psů, kteří se neradi češou?

Samostatnou kategorii tvoří psi, kteří na sebe nedají hřebenem nebo kartáčem sáhnout. Pro ty mám řešení. Existuje rukavice s výstupky a hroty, kdy psa hladíme a současně vyčesáváme. Pes je spokojený, protože ho hladíme a věnujeme se mu, my máme radost, že ho vyčesáváme. Protože speciální rukavice jsou docela drahé, pokud si nejsme jisti, zda celou proceduru zvládneme, lze použít zahradnické rukavice s gumovými výstupky. Pořídíme je asi za dvacku a při navlhčení dokáží udělat hodně práce. Pak lze s klidnou myslí koupit speciální rukavici.

Zcela zvláštní srst mají dalmatini a boxeři

Neznalí chovatelé si je pořizují s představou, že se po nich bude snadno uklízet. Překvapení je čeká v okamžiku, kdy zjistí, že tyto krátké chlupy jsou tvrdé, pružné, často odolávají vysavači a zapichují se do koberců a čalounění. Takže tady zahradnická navlhčená rukavice udělá velice dobrou službu.

Proč psa česat?

Česáním se zabraňuje zacuchání srsti, čistí se, odstraňují se uvolněné chlupy a kůže se masíruje a prokrvuje. Pes se navíc zbavuje případného svědění.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat