Aktuálně: 4 504 inzerátů179 106 diskuzních příspěvků17 818 uživatelů

Chov kachen

Chov kachen
Ing. Zbyněk Pokorný 12.04.2014, 16:00
11 186 3 minuty čtení

„Kačen“ je několik druhů. Čínské kačeny, vůbec nejsou z Číny, jsou šlechtěné pro chov, divoké kachny, kachny domácí a husokačeny.

Kachny

Divoké kachny znáte z rybníků. Samec je krásně zbarvený, samice je hnědá. Čínské kačeny se chovají doma. Hlavní výhodou je, že se snadno chovají. Můžete je pást, jako husy. Jsou však všežravci. Mají placatější zobák než husa. Tímto zobákem filtrují (cedí) vodu. Jsou i menší, než husa. Často bývají úplně bílé, někdy různě s černými fleky. Někdy i do modra, jako divoké kačeny. Stává se, že hejno kačen odletí několik stovek metrů, k sousedovi na pole, večer se vám vrátí domů. Občas seděly i na střeše, ale jen velmi výjimečně. Žerou trávu – pasou se, zrní, šrot kukuřičný, ječný, vařené brambory, kopřivy, štrbák - nejlépe posekané na sečkovici a poprášené šrotem. Ale i brouky, červíky, žížaly, slimáky i ty španělské, rybky, žáby…vše co uloví ve vodě.

Chov kachen

Líheň

Ideální je mít „líheň“ doma. Není problém, i v běžném rodinném domku se zahradou 1200 m čtverečních vychovat 125 káčat. Stačí k tomu čtyři kačeny a dva kačeři. Kachna sedí asi 4 týdny. Vejce může vysedět i kvočka (kvočna) – slepice. Je dobré při snášení vajíčka kachny z hnízda odebírat. Vrátit jí je všechny, až jich má tak 17 – 18. Stejně tak odebírat i vylíhlá káčata, neboť by mohla odejít s prvními vylíhlými a ty ostatní by zachladila, - tedy by se již nevylíhly. Pak jí je najednou vrátíte, nebo jí je nevrátíte a ona snese a vysedí další.

Malá káčata jsou nádherná a snadno si je ochočíte. Žerou všechno. Těm nejmladším se dává slepičí vejce natvrdo se strouhankou. Později tráva sekaná, kopřivy, štrbák jako husy. Vařené brambory, šrot, zrní.

Kamarád měl kachnu, která si vyrobila hnízdo kdesi u střechy na stodole. Kačenky vyseděla, skákaly ze střechy, přežily to. Většinu jich ovšem zlikvidovala posléze kuna, kterážto byla poté taky zdárně zlikvidována mým kamarádem. Nevím ale, zda je možno kuny vůbec likvidovat, řekněme, že byla umlčena. Prostě zmizena.

Chov kachen

Pozor – kachny domácí

Rostou rychleji, jsou větší a tučnější, ovšem nepasou se. Všechno jim musíte nachystat do hrnce. Všechny kachny milují vodu. Pozor, na malá káčata. Nejsou silná, pokud se jim nepodaří vylézt z hrnce (lavoru) s vodou, utopí se. Nevydrží plavat „pořád“. I kachny se dají vykrmit. Pro peří se šlechtí do bílé barvy. Jejich maso je dražší, než slepičí, není ale tak drahé, jako husí.

Je to pochoutka i zábava. Nechci být škarohlíd, ani pesimista, podívám–li se kolem, kam spěje hospodářsky EU, tyto informace se vám mohu ještě hodit. Za války lidé chovali i kozy a čuníky v dřevárkách u baťovských domků.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat