Austrálie, kolébka chovu ovcí

velikost písma:  A A A
15.11.2017, 15:30     6803 zobrazení     3 komentáře

Austrálie je největším ostrovem na celém světě a zároveň nejmenším kontinentem. Jde o velmoc v chovu ovcí. Tamní rozsáhlé travnaté plochy k tomu doslova vybízí. Na celém ostrově se chová víc jak 108 milionů ovcí. Tento počet odpovídá téměř pětinásobku oproti počtu obyvatel. Na jednoho Australana tak připadá necelých 5 kusů ovcí. Podle informací z roku 2006 se chovem ovcí v Austrálii zabývá 12000 farem. Produkce jehněčího masa ve zmíněném roce dosáhla 354 000 tun.

Na počátku let devadesátých hrála prim především produkce ovčí vlny. V dnešní době je ziskovější produkce masa. Exportované jehněčí maso míří na pulty USA a také Asie a až na třetím místě je Evropa. Největším konkurentem je pro Austrálii Nový Zéland.

Plemena ovcí chovaná v ČR

Nejčastěji chovaná plemena ovcí v České republice, lze rozdělit na:

Zobrazit celý článek

Historie chovu ovcí na tomto kontinentu sahá už do roku 1788. Tehdy byly dovezeny do země první ovce. Jednalo se o stovku kusů plemene africká tlustoocasá ovce, která má hrubou vlnu. Cílem chovu bylo vyprodukovat kvalitní maso. Od těchto prvních ovcí nebylo odchováno ani jedno jehně. Část uhynula a část zkonzumovali přistěhovalci. O tři roky později, roku 1791, bylo dovezeno do Austrálie další šedesátka kusů ovcí stejného plemene. Tento rok lze považovat za průlomový, neboť dovezeno bylo i plemeno ovce bengálská. Vzrůstem menší ovce vyvažovali své nedostatky velkou plodností. Až čtyři jehňata v jednom vrhu nebyla výjimkou. Roku 1797 bylo do Austrálie dovezeno už třetí plemeno, a to sice ovce plemene merino. Ovcím se na kontinentu začalo nebývale dařit a zhruba o sedmdesát let později, roku 1870 pobíhalo po tamních pastvinách čtyřicet milionů kusů! Dvě třetiny z celého počtu zaujímá plemeno merino různých linií. Zpočátku se jednalo o ovce rohaté, ale poctivým výběrem chovných zvířat se dospělo až k ovcím bezrohým. V sedmdesátých letech dvacátého století byl poměrně velký počet ovcí chován uvnitř stájí. Cílem byla produkce velmi kvalitního jemného vlákna. Na trhu se jednalo o velmi žádanou surovinu. Takováto vlna byla logicky bez přírodních nečistot a kvalita nebyla nepříznivě ovlivněna ani klimatickými vlivy. V dnešní době už se tak neděje, protože za vlnu se neplatí tolik jako před lety. Do Austrálie byla dovezena také další plemena tlustoocasých ovcí, a to sice awassi a karakul. Prvně jmenované je výrazně mléčné plemeno, kdežto karaluk produkuje černou kožešinu nazývanou parzián.

Ovce Merino Ovis orientalis aries - Merinolandschaf

Plemeno merino je středního až většího tělesného rámce s kombinovanou vlnařsko-masnou užitkovostí. Vyšlechtěno bylo cílevědomou selekcí za přispění...

Zobrazit více informací

V Austrálii se začaly konat pravidelné výstavy ovcí, kterých se v dnešní době účastní již desítky nejrůznějších plemen. K nejznámějším akcím tohoto druhu se řadí každoroční výstava s názvem Sydney Royal Easter, konaná vždy kolem Velikonoc. Majitelé své ovce na výstavu důkladně připravují.

V současnosti chovaná plemena ovcí v Austrálii můžeme rozdělit podle směru užitkovosti následovně:

  • Vlna – plemeno merino
  • Vlna a maso – plemenná anglická ovce
  • Vlna a mléko – plemeno awassi a východofrízká ovce
  • Kůže a perziám – plemeno ovce romanovská a ovce karakulská

V dnešní době je hlavním užitkovým směrem produkce masa a vlny, mléko je spíše v ústraní.

Ovce plemene merino

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.04.2023, 08:39
Austrálie není ostrov. Je to nejmenší světadíl, ale z hlediska rozlohy, patří k největším státům světa (6. místo). Největším ostrovem světa je Grónsko.
16.04.2021, 15:00
chov,ovci,začal,v,australii
v,australii,to,začaly,chovat
ovce,farmaři,kvuli,kožichum,
ktere,si,potom,anglie,na,svých
hradech,a,zámcich,ty,ovči,kožichy
davala,jako,interier,do,sveho,amglickeho
hradu,a,nebo,anglickeho,zámku
08.02.2021, 15:15
umřela mi bachyně co udělat abych zachránil ovečku