Aktuálně: 4 361 inzerátů188 671 diskuzních příspěvků17 945 uživatelů

Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion

Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion
Ing. Zbyněk Pokorný 29.07.2023, 15:00
813 9 minut čtení

Na 8. srpna připadá Mezinárodní den koček – den oslavující jednoho z nejstarších a nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Jen v Čechách vlastní kočku třetina lidí. Není divu, benefitů, proč mít doma tohoto čtyřnohého kamaráda, je nespočet. Jak jsou na tom kočky v Čechách? Pokud zvažujete pořízení kočky, na co byste se měli před příchodem nového člena rodiny připravit? Je lepší adopce z útulku, nebo koupě od důvěryhodného chovatele?

Nedávný průzkum, který vznikl pro značku Whiskas v rámci iniciativy #Iamacatperson se zaměřil na vnímání majitelů koček ve společnosti a srovnal ho s tím, jací jejich chovatelé ve skutečnosti jsou. Výsledky dokazují, že kočky nejsou jen rukojmí osamělých babiček, ale že to jsou vyhledávaná domácí zvířata a že společné soužití s nimi přináší řadu výhod.

Proč mít doma kočku

Za největší benefity soužití s kočkou považují Češi úlevu od stresu a uklidňující účinek mazlení se s nimi (74 %). Dalším plusem je každodenní kočičí společnost spojená se zábavou, respondenti také oceňují jejich instinkty lovce a ochranu svého domu proti nezvaným škůdcům (58 %). Na 56 % dotázaných uvedlo, že soužití s kočkou je naučilo odpovědnosti a přineslo celkově vyšší spokojenost v životě.

Pokud jste rozhodnuti si domů kočku pořídit, existuje několik možností, jak ji získat. Jednou z nich je adopce z útulku, díky které nejen zásadně zlepšíte kvalitu života zvířete, ale pomůžete i dané instituci a uvolníte místo dalším kočkám v nouzi. Další výhodou adopce je fakt, že vám zaměstnanci útulku mohou o vámi vybraném zvířeti hodně prozradit a pomoci najít konkrétní povahu tak, abyste si společně sedli. V útulku najdete kočky různého věku, typů srsti a povah. Setkáte se zde s kočkami zatoulanými, opuštěnými nebo nemocnými. Častým důvodem, proč se zvíře ocitne v útulku, je také úmrtí majitele nebo nepromyšlená adopce, kdy náhradní majitel kočičku vrátí zpět do útulku.

Kapacity útulků jsou většinou vytíženy

Primárním cílem útulků je vrátit odchycené zvíře původnímu majiteli. Ne vždy se to podaří, a tak tu kočka zůstává umístěná, dokud se pro ni nepodaří najít nový domov. Státní veterinární správa ČR (SVS) aktuálně registruje na 318 útulků pro zvířata, z toho 146 přijímá také kočky. Kočky však také přijímají (do dočasné nebo trvalé péče) i některá soukromá depozita. Dle dotazníkových průzkumů Nadace na ochranu zvířat jsou kapacity útulků v naprosté většině stoprocentně naplněny. „Počet koček v těchto zařízeních se pohybuje v rozmezí 30 až 200 koček. S příchodem sezóny koťat mohou mít útulková zařízení a depozita ve své péči až tisíc koťat,“ doplňuje fakta k problematice útulků Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion Blíží se Mezinárodní den koček. V Čechách jich je přes milion

Adopce krok za krokem

Pro úspěšnou adopci kočky musí být žadatel starší 18 let a mít trvalý pobyt na území ČR. „Ze zákona nemůžeme vydávat k adopci zvířata ve lhůtě menší než 4 měsíce, protože se ještě o ně může přihlásit původní majitel. Takové zvíře můžeme smluvně vydat do dočasné náhradní péče, která uplynutím 4 měsíců od zveřejnění nálezu přejde do trvalé péče. Pokud zvíře naleznete a chcete si ho nechat, máte ze zákona povinnost nález nahlásit obci, poté začíná běžet dvouměsíční lhůta, během které se o zvíře může přihlásit původní majitel,“ říká Radek Bogdan, vedoucí Útulku pro opuštěné kočky v Dolních Měcholupech. V roce 2022 se měcholupskému útulku podařilo najít 919 náhradních majitelů z celkového příjmu 968 koček, což lze považovat za úspěch. Doba trvání, než si zájemce kočku odveze domů, se liší. „To, že se nám podaří najít kočičce nový domov, záleží na mnoha faktorech. Největší zájem je tradičně o koťátka. Nejmenší zájem je pak o kočky starší nebo handicapované. Zájemcům také hodně záleží na barvě srsti či původu kočky. V průměru však od nás zdravá kočka odchází po 4 až 5 týdnech,“ dodává Radek Bogdan.

Posledním krokem adopce je platba za odčervení a očkování. Čipy u koček nejsou ze zákona povinné, ale útulky je nabízejí a majitelé zatoulaného zvířete či osvojitelé je hojně využívají. Mikročip slouží jako nosič informací, díky kterému lze zvíře identifikovat a zjistit, komu patří, pokud je registrováno. Cena aplikace a čipu v útulku se pak pohybuje v řádech stovek korun, což vyjde mnohem levněji oproti soukromým veterinárním ordinacím.

Nezbytnou součástí adopce je uzavření písemné adopční smlouvy, která musí zahrnovat identifikační údaje obou subjektů (útulku a nového majitele), podrobný popis zvířete a podmínky adopce (například cena za adopci apod.).

Jak poznat kočičí množírnu

Bohužel je stále častější, že si ze zvířat lidé dělají byznys. V množírnách jsou zvířata chována v nevyhovujících podmínkách, samice rodí, dokud se úplně nevyčerpají, o mláďata není dobře postaráno a často jsou předčasně odebírána od matky. Jenže jak například poznat z inzerátu na internetu, že jde o množírnu? Zaměřte se na prodejce. Prozkoumejte jeho inzeráty, často totiž v delším časovém úseku nabízí k prodeji stále dokola ta stejná plemena. Prodejce vás také nepustí přes práh svého domu, tedy předání zvířete naplánuje někde na odlehlém místě a ani vás nenechá vybrat si kotě. Buďte obezřetní, laskavý chovatel miluje zvířata a velmi rád vám ukáže svůj domov i kočku se všemi koťaty, které nabízí k prodeji.

Pro pořízení zvířete doporučujeme dva způsoby – adopci z útulku či koupi zvířete s průkazem původu od renomovaného chovatele či chovatelské stanice s dobrými veřejně dostupnými referencemi. Jakýkoliv jiný způsob přispívá (byť i nechtěně) k podpoře problémových chovů – množíren,” vysvětluje Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Jak připravit kočce nový domov

Na příchod nového člena domácnosti byste se měli řádně připravit. Přizpůsobit kočičce její nový domov tak, aby se tam cítila co nejlépe a brzy si zvykla. Je také rozdíl, zda si domů přinesete malé kotě nebo už dospělou kočku. Pokud se jedná o koťátko, je potřeba pořídit menší kočičí nábytek, aby například nespadlo z moc velké výšky a neublížilo si. Menší by měl být také záchod, aby se do něj mládě pohodlně dostalo. Připravte si také dostatek hraček, kterými budete hravé kotě mentálně i fyzicky stimulovat – hra je pro kočky velmi důležitá.

Nastal den D a vy si vezete svoji novou kočičku domů, a protože je pro ni u vás vše nové, dbejte v první řadě na bezpečnost. Nechte ji nejprve v jedné místnosti a až se bude cítit komfortně, umožněte ji přístup do zbytku domu. „O tom, jestli se u vás bude nový člen domácnosti dobře cítit, rozhodují detaily jako například pachové stopy, které kočky zanechávají. Pokud je to možné, vyvarujte se jejich odstraňování a používání chemických čistících prostředků v místech, kam má kočka přístup. Využít naopak můžete syntetické feromony, které napodobují účinky přirozených feromonů, tedy pachových stop pomáhající kočkám cítit se dobře,“ radí kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová.

Podpora adopce

Adopce je jedním z nejlepších způsobů, jak si pořídit nového chlupatého kamaráda. Vždy ale zvažte své možnosti, a to, zda jste schopni zvířeti vytvořit vhodné podmínky pro společné soužití. Úspěšným adopcím z útulků se daří i díky společnostem jako je Mars, která se o ně dlouhodobě a aktivně zajímá. „Ve společnosti Mars věříme, že si každý domácí mazlíček zaslouží milující domov. Podpora a edukace těch, kteří se o ně starají, je naší prioritou. V dnešní době je řada možností, jak každý z nás může útulku pomoci, ať už materiální podporou, finanční částkou nebo například dobrovolnickou činností,“ dodává Radovan Veselý, Portfolio Lead společnosti MARS. V případě, že byste chtěli útulek v Měcholupech podpořit a kočičku si adoptovat, sledujte oficiální stránky upozpraha.cz, kde je každý den od 17:00 hodin aktualizovaný seznam koček k výdeji po tom, co veterinář rozhodne, že je zvíře zdravotně v pořádku. Aby lidé měli stejné šance, útulek záměrně neumožňuje systém rezervací a nabízí možnost vyzvednutí zvířátka denně od 9:00 do 17:00 hodin, o víkendu pak od 12:00 do 17:00 hodin. Při vyzvednutí zaplatíte pouze symbolický poplatek za cenu ošetření a očkování.

Děti a kočky

Mnoho lidí má obavy se soužitím kočky a dětí, ale není se čeho bát. Postupujte pomalu, záleží také na osobnosti vaší kočky, některé děti milují a dovádí s nimi a jiné se dětí straní, jelikož jsou pořád v pohybu a dělají hluk, tak či tak začněte budovat vztah hlavně přes pamlsky a společnou hru. Kočky si dělají velmi silné citové vazby k různým členům domácnosti a k dětem velmi často také, protože to jsou mláďata a je s nimi často legrace.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat