Aktuálně: 4 358 inzerátů188 472 diskuzních příspěvků17 939 uživatelů

Psí hlavy lámání II.

Psí hlavy lámání II.
Zrzavci Zrzavci (Zrzavci) 03.08.2023, 12:00
413 5 minut čtení

Pokračování článku Psí hlavy lámání, aneb – jé já na něco zapomněla. Úplně nejdřív na jednu podstatnou věc. Teda z mého hlediska podstatnou, protože vím, že běžně to ostatní vidí jinak. Když shlédnete různé odkazy na psí hlavolamy či rébusy, neboli hersenwerk, najdete tam často pesany, kteří řeší rébusy i venku, v přírodě. A to já – se přiznám – nevidím jako ideální. Tedy pokud pes není opravdu velmi dobře vychovaný k tomu, aby nesbíral potravu volně loženou. Ale i tak – já osobně bych to nedělala. Pokud by tedy tím hledaným byla jakákoliv potrava. Má-li to být hračka (což třeba na zahradě děláváme), je to něco jiného. Ale já sama nechci učit psy hledat pamlsky venku. Naopak je vedu k tomu, že co je venku na zemi, je tabu. Pro jejich bezpečnost. A v tom jsem možná pro někoho až úchylná. Však taky když stopa, tak u nás nikdy stopa s pamlsky, ale vždycky pěkně tzv. “Kuře f síťovce” – neboli vlastně vlečka. Ale to jsem trochu odbočila, jak je mým hloupým zvykem. Nicméně – je na zvážení každého – zda tohle chce podnikat venku, nebo ne. Mně to jen nedalo, takovou důležitost – tedy pro mě – nezdůraznit. Člověk si to ani nemusí uvědomit. A má-li v majetku takovýho profibufeťáka jako je třeba docentka Talířová, bude ji v tom nechtěně podporovat i přes veškerou snahu ji to odnaučit.

Psí hlavy lámání II.

No a teď k tomu dalšímu na téma Jéé, já zapomněla. No, zapomněla jsem tehdy na další dva rébusy. Květináčkový.

K tomu prvnímu nepotřebujete nic víc, než pár malých umělohmotných květináčků, ke kterým třeba z pevného provázku, nebo tenkého drátku v bužírce přiděláte ouško (prostě provlíknete dírkama na odtékání vody ve dně a zavážete. A máte ouško. A první krok je – naučit pesana ten květináček za to ouško zvednout a odklopit. S tím si trochu musíte pohrát. Začínám tak, že květináček držím a nabídnu ho sedícímu psu tak, aby ho mohl vzít jen čistě za to ouško. A odměňuju. Jakmile pochopí, položím si květináček na dlaň. A zase procvičujeme, odměňujeme. V další fázi leží květináček už na zemi a procvičujeme, odměňujeme jeho zvednutí za ouško – nic jiného. Strčils do toho čumáčkem? Prd. Tlapkou? Taky prd. Když by to psu dělalo problém, vrátíme se zpět na dlaň, kde už mu to šlo a dlaň postupně dáváme níž a níž k zemi, až je zas květináček na zemi. Pěkně nacvičíme a v další fázi, když už pesan pěkně květináček zvedá, tak pod něj dáme dobrůtku. Pesan by měl květináček zvednout za to ouško a a pak si dobrůtku vzít. Pokud by tomu bylo jinak, zase se vrátíme zpátky. Pak můžete květináčky postupně přidávat – počtu se meze nekladou, záleží jen na vás a pesanovi. Hra může spočívat v tom, že bude spořádaně odklápět jednotlivé květináčky, pod kterými budou dobrůtky, nebo v tom, že květináčky vyrovnáte do lajny, a dáte dobrůtky jen pod některé a nebo s nimi můžete hrát i skořápky.

Ke druhému květináčkovému rébusu budete potřebovat zase nějaké ty umělohmotné květináčky a …… to plato v kterém se kytičky prodávají na krámě (Ať už v květinářství, nebo v hobbymarketech. Není nutno tomu obětovat to, že koupíte celé plato květin, prodavači myslím, budou rádi, že se jednoho prázdného zbaví jen tak).  Začínáme opět z jednoduché varianty. Pokud je pesan úplný rébusový nováček, tak stejně jako u plata s vajíčkem – první krok bude ten, že mu do toho plata nasypete dobrůtky, aby zjistil wo co go. Další krok je, že dáme do plata jeden květináček (prázdný, bez kytiček) a pod něj dobrůtku. Úkolem pesana je, květináček dostat ven a vzít si dobrůtku. Žádné hrabáníííí! Pěkně tlamičkou. Kdyby byl problém, můžeme si vypomoct tím, že pamlsek a květináček zase posadíme nejdřív do dlaně a pesanovi to tím zjednodušíme.  Když se naučí vyndávat jeden květináček a pochopí princip, jak se k dobrůtce dostat, přidáváme postupně květináčky, až to máme do plných a poté postupně naopak ubíráme pamlsky pod květináčky, až se dostaneme třebas na jeden, dva.

Taky mě napadla ještě jedna věcička – zatím nevyzkoušeno ovšem. Krabička a v ní vyskládaný ruličky od toaleťáku na stojku a dovnitř do ruliček pamlsky. Jen se obávám, že tohle bych ale u nás doma hrát nemohla. Naši hafani milujou ruličky, jsou pro ně zdrojem zábavy, takže tohle by asi nebrali jako hlavolam a úkol, ale vlítli by do toho jak kovboj do báru a bylo by po hlavolamu, ale třebas se to někomu může hodit.

Přihodí někdo nějaký další nápad?

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Zrzavci Zrzavci (Zrzavci)

Autorem od: 05.07.2023

Podobné články

Může vás také zajímat