Aktuálně: 4 796 inzerátů175 476 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů
bouda
bouda (77 příspěvků) 30.09.2010, 19:30:55 xxx.xxx.236.253
Také já zdravím a před všemi hluboce smekám, doufám že i já se jednou budu moci pochlubit podobnými odchovy. Vím, že bych neměl za Zdeňka odpovídat, ale je to kamarád, takže si dovolím odpovědět panu Makovickému za něj. Jedná se v obou případech o turaka červenokorunkaté. Bura Adam
bouda
bouda (77 příspěvků) 30.09.2010, 19:27:33 xxx.xxx.236.253
Zdravím. Nějakou dobu jsem choval samici arasariho zeleného (Pteroglossus viridis) a s jejím chovem nebyly potíže. Ani na krmení nebyla náročná. Alespoň u tohoto druhu bych váš poměr uvedl přesně naopak. Většinu krmné dávky tvořily plody a komerční krmiva pro plodožravé ptáky. K tomu denně dostávala několik švábů, zophobasy a moučňáky. Občas myší holata. Poměr tedy byl zhruba 60% plody, 20% komerční směsi a 20% živočišná složka. Jestli si je budute pořizovat tak přeji mnoho zdaru! Adam Bura
bouda
bouda (77 příspěvků) 04.09.2010, 14:11:20 xxx.xxx.236.253
Dobrý den Davide. Také já si dovolím přispět svou trochou do mlýna. Osobně mám zkušenosti se dvěma druhy turaků: 1) Banánovec fialový - pokud byl pár mimo hnízdní dobu tak bylo vše v pořádku, měl jsem u nich například hrdličky čínské cejlonské, holoubky zlatozobé a ve venkovním výlety satyry temminckovy. Ovšem při hnízdění přesný opak a banánovec si dokonce troufl i na kohouta satyra. Vletěl mu za záda, a satyr s turakem na zádech létal po voliéře. Chov lichého kusu ve společné voiiéře, např. i s toky či špačkovitými, nečíní žádné potíže. 2)Turako červenokorunkatý - Tyto ptáky chovám teprve rok, ale i tak mám již nějaké zkušenosti. Zimováni byli s drozdy černoprsými. Toto uskupení bylo bez jakékoliv agrese. Na jaře jsem poté k páru turaků umístil samici plodožravého holuba černotemenného, ke které nedávno přibyl samec. Až dosud bylo vše v pořádku. Před 14 dny jsem však turakům přidal hnízdní boudu = naprostá změna chování. Samice turaka je silně nervózní a podobně se tak dá říci také o samci. Zrovna dnes tedy musím holuby oddělit, jelikož začali napadat samce h.černotemenného (samici ne, možná protože je s nimi již dlouho). Takže jako ostatní chovatelé přiliš nemohu společný chov s jinými druhy ptáků doporučit. Jiné by to ale mohlo být ve velké, hustě zarostlé voliéře. S pozdravem Bura Adam
bouda
bouda (77 příspěvků) 27.05.2010, 20:39:32 xxx.xxx.236.253
Zdravím všechny "měkké" kolegy. Tak jak probíhají letošní odchovy? Pochlubte se fotkami svých mláďat a hnízdících ptáků
bouda
bouda (77 příspěvků) 08.04.2010, 19:58:37 xxx.xxx.236.253
Fotka výše zcela jistě není rehek bělokřídlý. Je na ní zřejmě hýl rodu Carpodacus. Rehek bělobkřídlý (Phoenicurus erythrogaster) vypadá takto. Bura Adam
Obrázek
bouda
bouda (77 příspěvků) 08.04.2010, 14:16:54 xxx.xxx.236.253
Z našich členů rehky bělokřídlé chová Pan Zdeněk Bouma. Prosím jej tedy, aby zde uvedl jejich přibližnou cenu. Děkuji Bura Adam
bouda
bouda (77 příspěvků) 23.02.2010, 19:02:20 xxx.xxx.236.253
Dobrý večer. Jak jste se již dozvěděl na ifauně, tento druh v ČR chován (zřejmě) není. Je tedy na vás, aby jste ze zahraničí pár kusů dovezl a obohatil tak naše chovy :)
Obrázek
bouda
bouda (77 příspěvků) 07.02.2010, 20:53:47 xxx.xxx.236.253
Dobrý večer. Zatím jsem si pořídil na podzim 09 pár čejek chocholatých. Původně jsem zvažoval čejky laločnaté, ale po rozmluvě s chovatelem královodvorské zoo jsem se rozhodl pro chocholaté. Bylo mi sděleno, že chov čejek je stejně náročný u všech druhů, proto jsem se rozhodl začít s běžnějším. Jinak máte pravdu, tento řád je mezi chovateli opravdu dosti opomíjený, což je jen škoda.
bouda
bouda (77 příspěvků) 03.02.2010, 17:09:00 xxx.xxx.236.253
Dobrý den Rudolfe. I já mám se společným chovem nějaké zkušenosti, tak se podělím. Rozhodně nedoporučuji chov plodožravých se satyry. Odzkoušen mám chov turak fialových se satyry temminckovy. Společný chov je nevýhodný především ze dvou faktorů - stejné potravní a hnízdní nároky. Dospělí satyrové se u mne do zázemí nedostanou, ale mladí satyrové turakům misku vyjídají neustále. S hnízděním je pak problém, že satyrové rádi během dne sedí v hnízdmích koších, a tím turaka ruší. Na druhou stranu i hnízdící t.fialoví byli na satyry dosti agresivní. Letos chci odzkoušet chov t.fialových se zrnožravým druhem holubů, takže uvidíme. V loňském roce jsem taktéž odzkoušel chov toků rudozobých ve velké společné voliéře (cca 2x větší, než uvádíte), Byli s nimi bažanti královští a holubi guinejští. Toto uskupení bylo naprosto nekonfliktní, ale musím podotknout, že tokové ani holubi nehnízdili. Hnízdili pouze b.královští, ale kuřat si tokové vůbec nevšímali. Taktéž se jednu dobu do voliéry dostali vrabci, a ani těch si tokové vůbec nevšímali. Zdůraznit ale musím to, co uvádí pan Novák - tokové nebyli v hnízdní náladě. Pokud budou, může to být vše jinak. Každopádně zimování ptáků je většinou bezproblémové. Turaka fialová zimuji bez potíží s frankolíny obecnými, turaka červenokorunkatá s drozdy černoprsými a holuby černotemennými. Toka rudozobé jsem zkoušel zimovat s čejkami. Zde byl problém v tom, že tokové vyjídali čejkám potravu. Myslím ale, že zimování s ptákem, který má zcela odlišné potravní nároky by problém být nemusel, ikdyž u takto inteligentních ptáků je to otázkou. Bura Adam
bouda
bouda (77 příspěvků) 03.02.2010, 16:55:24 xxx.xxx.236.253
Dobrý den. Milý Tome. S náročností chovu tukanů, ,má pan Novák zřejmě pravdu. U soukromých chovatelů se prakticky nevyskytují, a ani v zoologických zahradách nejsou častí. Taktéž jejich odchovy jsou jen sporadické. Mnohem úspěšnější je chov malých druhů - arasariů. Ti už tak nároční nejsou, a také odchovy se daří mnohem častěji. Kdysi jsem choval samici arasariho zeleného, a jednalo se o naprosto nenáročného chovance. Bura Adam
bouda
bouda (77 příspěvků) 24.12.2009, 11:46:08 xxx.xxx.236.253
Taktéž já přeji všem kolegům a ostatním milovníkům přírody do Nového roku 2010 mnoho zdraví, štěstí, lásky a chovatelských úspěchů. A ať je ten příští rok ještě lepší, než byl ten letošní.
Bura Adam
Obrázek
bouda
bouda (77 příspěvků) 22.12.2009, 19:23:01 xxx.xxx.236.253
Dobrý den. Jak uvádí pan Makovický, nějaké informace jsou v sekci "Krmivo". Osobně si myslím, že občasným podáváním exotičtějšího ovoce nic nezkazíte. Z tohoto typu ovoce občas podávám mango, papáju, granátové jablko, fíky ale třeba i liči, nebo karambolu. Adam Bura
bouda
bouda (77 příspěvků) 14.11.2009, 08:37:05 xxx.xxx.236.253
Ahoj Mílo, Zdeňku a Martine. Samozřejmě i já se přidám, a na plemenné knize bych rád spolupracoval. Mílůl pesimismus je bohužel na místě, ale to už je tak zřejmě všude. I v tomto spolku je 1/4 členů, kteří se sice přihlásí, ale komunikovat poté schopni nejsou. To je bohužel čirý fakt. Každopádně si ale myslím, že jako zodpovědní chovatelé to zkusit musíme. Se získáním některé plemenné knihy jako vzoru by problém býti neměl. Kontaktuji pražskou zoo.
Dotazníky (formuláře) nejsou z ITIS, ale vede je samotná EAZA. Netýkají se však příbuznosti ani původu ptáků, nýbrž poznatků z jejich chovu.
bouda
bouda (77 příspěvků) 12.11.2009, 21:08:41 xxx.xxx.236.253
Dobrá pánové. Obě dvě věci jsou v angličtině, psány "rodilou" britkou, takže je musím přeložit. Dotazník mám již z půli přeložen, takže zítra bych ho mohl zaslat. Po vyplnění mi jej zašlete zpět, a já je odešlu. Mimochodem jsem se zmýlil, dotazník neřeší ITS ale samotná EAZA. Také řeším možnost členství v ITS, pokud to dobře chápu, tak by to mělo být 13 liber ročně, což je pakatel, ale musím to ještě projednat a zjistit na 100%
bouda
bouda (77 příspěvků) 12.11.2009, 20:08:37 xxx.xxx.236.253
Ahoj Mílo. Já sice utajený chovatel turak nejsem, ale v otázce budoucí možné spolupráce se teď začínám dosti angažovat. Navázal jsem kontakt s ITS - mezinárodní společností turakářů. Od registrítorky mám obsáhlé dotazníky, které hodlám zájemcům poslat, poté přeložit do angličtiny. Anglické pošlu do ITS, české si samozřejmě ponecháme pro naše potřeby. Na celou věc mne vlastně dostal kolega Martin Hlásenský (ikdyž neměkkáč), který na intenetu našel od zmíněné registrátorku podrobný návod k chovu t.červenokorunkatého pro zoologické zahrady. Jestli tedy máš Mílo (ale i ostatní turakáři) zájem, dotazník zašlu.
bouda
bouda (77 příspěvků) 10.11.2009, 09:13:39 xxx.xxx.236.253
Zdravím. Děkuji za odpověď. Možná si to asi špatně pamatuji. Když jsem před lety kupoval samce k.červeného, tak jsem měl za to, že nejběžněšjí trojice druhů je cenově vzestupná takto: šedý, zelený a červený. U šedých se myslím cena prakticky nezměnila, u červených tatkéž ne, tak jsem byl jen zaskočen. Ale říkám, možná si to špatně pamatuji.
bouda
bouda (77 příspěvků) 08.11.2009, 17:06:22 xxx.xxx.236.253
Dobrý den. Poslední dobou mne zaujala jedna věc, na kterou jaksi nenacházím odpověď. Jaké důvody vedly k tak rapidnímu zvýšení ceny u těchto ptáků. Pokud si všímám, tak odchovů není méně, a napřílklad na burzách jsou nabízení více než kdysi. Děkuji za osvětlení této situace.
bouda
bouda (77 příspěvků) 26.10.2009, 18:18:03 xxx.xxx.236.253
A to je problém? Například podle chovu plzeňské nebo pražské zoo jsou tyto rozměry opravdu dostačující.