Aktuálně: 4 676 inzerátů176 918 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů
Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 22.07.2023, 17:12:26 xxx.xxx.0.1
Magda:

Dobrý den, tak se nám včera poprvé svlékly pakobylky z kůže. Zarazilo mě že obě naráz to je normální že jsou tak sjednocené? A další věc, že jedna nechala ve svleku jednu končetinu to je v pořádku? Doroste ji? 

Obrázek

Pokud jsou pakobylky stejně staré a chované ve stejných podmínkách, je normální, že se svléknou ve stejný den. Stejně tak normální by bylo, kdyby se svlékly každá jindy. Svlékání je řízeno hormonálně a záleží na fyziologickém stavu každého jedince. Ztráta nohy normální není, ale stane se, často je na vině nízká vlhkost nebo nedostatek prostoru v insektáriu. Noha doroste během dvou svleků, bude funkční, ale menší než originál. 

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 21.07.2023, 12:46:11 xxx.xxx.236.19
kometa:

Teplo, chemie, odčervování hospodářských zvířat, sterilní zeleň ve městech, monokultury, tím pádem úbytek jejich přirozené kořisti…


Tohle všechno hraje roli, ale asi to neodpovídá na otázku, proč ze zahrady zmizeli střevlíci, když stonožky s podobným potravním spektrem tam jsou pořád. 

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 21.07.2023, 08:46:10 xxx.xxx.0.1
jara.t:

U nás jsou roháči i na zahradě. Foceno před necelými 2 týdny.

Obrázek Obrázek

Já je mám na zahradě taky. Plus nosorožíky. 

Obrázek
Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 20.07.2023, 09:56:29 xxx.xxx.0.1
RADEK:

Děkuji. Takže není to žádná vzácnost? Když už se tak vyznáte v hmyzu. Rád bych se zeptal na výskyt roháče obecného. Je výskyt po celé ČR nebo jenom někde? Jak jej najít, samce s rohy vidět je můj sen. 


Ne, ten tesařík dosud vzácný není. Ve vrcholném létě je to jeden z docela běžných druhů, ale to neznamená, že jejich počty se dramaticky nesnižují podobně jako u většiny dalších (nejen) hmyzích druhů. Roháči se vyskytují v nižších polohách zejména v oblastech se zachovalými starými doubravami. Letos už jejich sezóna v podstatě skončila, bylo jich docela hodně. Největší šance roháče vidět je sednout si koncem června po teplém dni po půl deváté večer na kraji doubravy a čekat, jestli nepoletí okolo. Nebo si ve stejném čase zajít na pražský Petřín. 

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 18.07.2023, 11:49:02 xxx.xxx.236.19
kometa:

Fajn, že jste tady taky. Vaše rady jsou velmi užitečné.


 Dík. Zatím tu moc není na co reagovat. Třeba se to ještě rozhýbe. 

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 17.07.2023, 20:50:53 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Ahoj, 

máme doma deseti měsíční mládě anolise rudokrkého a zdá se, že má v očích hnis. Má je často zavřené a spodní víčka má šedá a oteklá. Když je otevře má je plné vody. Co se s tím dá dělat?


U takového mláděte je to dost komplikované a léčba má spíš špatnou prognózu. Samozřejmě že zkušený veterinář je první volba. Takových moc není. Dá se zkusit víčka každý den násilně otevřít (třeba uchošťourou nebo veeelmi opatrně pinzetou) a oči vykapat oční vodou (např. Ocusept) a pak aplikovat širokospektrální antibiotika v kombinaci s kortikoidy (obojí je na předpis). Mládě to ale bude strašně stresovat a možná to nedá. Mně se takto podařilo vyléčit dospělé velké anolisy, ale malé a háklivé druhy ne.

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 06.06.2023, 17:14:57 xxx.xxx.47.254
Pakobylka:

Pochlubte se, uz jste narazili na kudlanku i v naší prirode? Mne se prave postestilo na polni ceste. Myslela jsem ze spatne vidim nebo ze nekomu utekla z chovu ale kdyz sem zacala zjistovat vic, tak se dozvidam ze v teplejsich oblastech uz se vysyktuje i u nas.

  • ');" onmouseout="UnTip();" height="60">

Kudlanky jsou u nás na jižní Moravě kam paměť sahá. V posledních letech ale obsazují i nová teritoria v Čechách a na severu Moravy.

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 29.05.2023, 21:56:25 xxx.xxx.0.1
raduz:

Pro jednu rosničku, se vlastní chov hmyzu nevyplatí, ideálně, před pořízením zjistit, kde v okolí by šlo zajistit stálý zdroj krmení..

 

Jinak jsem rád, že vidím uživatele cvrk zde na webu, Vaše rady v sekci bezoobratlí by chyběly!


Díky. Škoda iFauny. Novému majiteli přeji výrazný podnikatelský neúspěch.

Cvrk
Cvrk (71 příspěvků) 29.05.2023, 20:48:41 xxx.xxx.0.1
Anolis: Najde se tu chovatel žab? Chci s ním začít a mám v plánu pořídit větší druh rosničky. Terárium mám připravené včetně vybavení ale jak s krmením? Chováte si někdo doma krmný hmyz? Ale takový co nezdrhne a nezamoří dům? Nebo jej budu muset kupovat.

Rosničky potřebují kvalitní živé krmení. Cvrčci dům nezamoří, řada švábů taky ne. Třeba Blaptica dubia neleze po skle, takže snadno nezdrhne, Panchlora nivea je zase tak háklivá, že v bytě brzo uhyne. Takže vlastní chov (což se pro jednu žábu těžko vyplatí) nebo kupovat.