Aktuálně: 5 144 inzerátů172 490 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 31.05.2023, 17:49:33 xxx.xxx.0.1
Pro alespoň malé oživení diskuze se zapojím s otázkou - jak a čím dokrmujete vaše koně, kteří jsou v režimu celý den na pastevku (nebo alespon koně co tráví čas na velké živé louce, nepočítám teď úplně koně sportovní). Ten můj je zdravý a bezproblémový, objemový příkrm sám o sobě nepotřebuje. Jde mi spíše o to, jaké základní minerály a vitamíny doplňujete, a hlavně v jakém krmivu (tím myslím co přesně kupujete, zda sušíte bylinky, nebo spíše saháte po olejích, nebo nejakých směsích...). Hlavně tak, abyste zachovali nějakou celkovou zdravost koně a doplňování důležitých látek. Případně, necháváte je naprosto bez krmné podpory? Spoléháte na různorodost pastvy a solné lizy? Ráda si poslechnu vaše názory, samozřejmě pro rýpaly, výživář bude do budoucna nejlepší řešení. Teď mi jde o aktuální tipy toho, jak fungujete vy ostatní :)
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 23:56:30 xxx.xxx.0.1
Možná bych řekla že pro někoho, kdo nezná ohledně koní ani takové základy že se musí na toho ptát, by rozhodně neměl pořizovat žádného... Zkuste se přihlásit do nějakého jezdeckého klubu nebo na kroužek jízdy na koni, a tam se o případném pořízení koně dohodnout s trenérem. Bude vám umět poradit nejlépe ;)
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 23:54:43 xxx.xxx.0.1
Pro začátečníka spolehlivého, hodného, staršího (hledejte koně zhruba 15 let a výše, klidně 18 letého, jsou to ti nejlepší učitelé jezdectví, kteří vás nezklamou a podpoří). Určitě koně vybírejte spolu s trenérem. Také je důležité vědět, kde si koně můžete nechat ustájit, k jakému účelu ho budete chtít využívat (předpokládám tedy že začátečník si nebude hned moci pořídit například mladou kobylu anglického plnokrevníka jen proto, že chce jezdit dostihy. Ale i tak je potřeba trochu koukat po plemeni koně tak, aby bylo v první řadě klidné a spolehlivé). Určitě si připravte alespoň 100 tisíc korun. Myslím, že je to taková hranice za kterou můžete sehnat staršího, opravdu spolehlivého koně učitele, který bude pro začátečníka nejlepší. Takže hledáte koně + Spolehlivého, hodného, nelekavého + Dobře přiježděného + Klidně staršího (15+, mladý kůň takových vlastnosti je velice drahý) + Bez nějakých velkých zdravotních problémů (troufám si říct, že zkostnatělé chrupavky nebo artróza nevadí, kůň bude v začátku využít rekreačně a na lehkou práci, než se jezdec vše naučí, a pak může pořídit koně jiného) Nechcete koně - mladého (rozhodně NE hříbě, ani koně 3 letého, ani nic podobného) - neobsednutého (nechcete koně, který ještě nemá zkušenosti s ježděním) - složitého, zákeřného, zlobivého, jezdecky zkaženého Ale jak říkám, nejlepší řešení je najít si spolehlivého trenéra který vám s koupí koně pomůže bez ohledu na jeho výnos v případně prodeje koně od "známých". Na to si dejte pozor, kolikrát se pak stane že kůň se vůbec nemusí chovat dle očekávání
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 23:42:11 xxx.xxx.0.1
Nejsem právník, nerada bych radila špatně, ale mohu napsat co vím. Řešila jsem podobný problém, jen ze strany nového majitele, co chtěl koně vrátit. Záleží na tom, co máte zapsáno ve smlouvě - jestli je tam o něčem zmínka, za jakých okolností se může kůň vrátit. Obecně se lidé dohadují, že se kůň může bez udání důvodu vrátit do asi 14 dni od koupě, nebo do dvou měsíců za předpokladu, že se u něj najde skrytá vada, která při koupi koně nebyla odhalena (ale například, pokud při koupi kupující řekli že si nechtějí dělat rtg, a pak zjistí že kůň má problémy v rengenech, je to věc o které "věděli" ale rozhodli se ji neřešif, není to důvod k vrácení koně). Ale jak říkám, tohle je spíše to, co se povídá mezi koňaky nebo najde na internetu. Naprostou pravdivost byste si musela ověřit u právníka. Nicméně pokud je to už více než rok, myslím že se na to už nic nevztahuje (pokud jste o tom v kupní smlouvě neměli nic psáno). Takže teoreticky, nemáte vůbec žádnou povinnost si toho koně vzít zpět. Jedná se v tuhle chvíli o normální situaci, kdy vy si od nich kupujete koně (takže si opět ohlidejte smlouvy, právě pro případ skryté vady kterou mohl třeba kůň utrpět u nich, a mohla by být důvodem k vrácení nebo vrácení části ceny). Pokud máte dobré srdce a koně si vezměte zpět, nenechte se zvyklost tím že jste ho jiż předtím vlastnila, a určitě si udělejte všechna vyšetření. A klidně se i dohodnete na snížené ceně, pokud už kůň nemá takové hodnoty co míval. V tohle chvíli (myslím) oni už nemají žádné právo to vrácení za stejnou cenu vymáhat. Snad jsem alespoň trochu pomohla
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 23:24:25 xxx.xxx.0.1
Přímou zkušenost nemám, ale nepřímou ano a doslova hroznou. Nevím sice nakolik byste byla v právu ho moci vrátit pokud by nevyhovoval, ale já bych byla velmi opatrná a neriskovala to. Před pár měsíci jsem si pořizovala také koně, a při objíždění různých stájí narazila na jednoho moc pěkného. Tedy, na první pohled. Majitelé se ho snažili prodat, jelikož ho i oni před pár týdny pořídili úplně přesně takto "naslepo" z Maďarska. Opravdu jim ho přivezli jak bylo domluveno, až na to že místo rovné cesty z Maďarska do Čech musel kůň v přepravním voze strávit na cestě NĚKOLIK DNÍ. Navíc se vezl v hengru pro dva koně (s takovou tou příčkou uprostřed), jenže oni tam při nakládání narvalii do tohoto hengru koně TŘI najednou, a prostřední příčku vyhákli ze země a opřeli ji právě o kupovaného koně. Dva dalši koně, kteří se mačkali v druhé kóji svou váhou tlačili na kovovou příčku a spolu s ní i na koně pod ní. Když ho v čechách nakonec vyložili, musel to být žalostný pohled. Hlava samá jizva, mnoho poranění na zádech, bocích a nohou (z dlouhé cesty v hengru) a ještě k tomu pravděpodobně poranění kyčlí, pánve tou váhou co se na něj tlačila... Ani se nevyplatí něco zjišťovat. Kůň dost zjevně kulhá na přední nohu, má strach z lidí a uzavřených prostorů, jizvy mu zůstanou pravděpodobně napořád. Možná že to byla "úžasná koupě" dobrého koně, avšak po převedení peněz už nikoho očividně nezajímalo co se s ním bude dít dál a hlavně při cestě. A to se prodávající zdáli jako slušní lidé. Tohle z mé zkušenosti, pokud máte možnost vybrat jakéhokoliv jiného koně, určitě ho upřednostněte. Tohle se opravdu nevyplatí...
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 12:46:55 xxx.xxx.226.252
Desetiletý kůň rozhodně není starý. Je to hotový dospělý kůň (klidně mě opravte, ale já bych to přirovnala asi k 40 letům u lidí) který rozhodně ještě může mít dost energie i závodního potenciálu. Abych byla upřímná, právě 8-10 letí koně se prodávaji vzhledem k nejlepším letům nejdráže. Pokud chcete opravdu už klidného, vyřáděného staršího koně (a levnějšího) začala bych minimálně na 15 letech a více. On i 18 lety kůň vám může určitě splnit sny o romantických pohodových vyjížďkách. A pro dobré péči se na něm můžete rekreačně vozit klidně do 28 :)
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 12:42:59 xxx.xxx.226.252
Tyjo, tak koukám od ifauny docela změna, ale bude nám to muset stačit. Trochu mě štve že web nemá verzi pro telefon. Jinak ale přesun zahájen!
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 12:40:55 xxx.xxx.226.252
Ifauna i pro mě vážně zklamání. Snad se to alepson tady trochu obnoví. Jinak dnes asi zas za koněm, sednou si co výběhu a pozorovat je :)