Aktuálně: 5 145 inzerátů172 502 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Odchov vrabce

raven_kix
raven_kix (465 příspěvků) autor webu
27.04.2015, 12:42:15 xxx.xxx.143.97

Prosím o odbornou radu. Odchovávám mládě vrabce domácího. Našla jsem ho, zdánlivě mrtvého, na chodníku, po chvíli v dlani "obživl". Krmím směsí: vejce na tvrdo, strouhánka, vařená mrkev, trošičku tvarohu, spaření nasekaní mouční červi. Dočetla jsem se kdesi, že se nedoporučuje krmit žížalami. V červenci a srpnu nejsou pro ptáky vhodné, jinak jsme je spařené krmili - ovšem, byla to ale mláďata ptáků hmyzožravých. Nevím, zda to platí i pro vrabce? Zatím dobře prosperuje, po sedmi dnech začal koukat, opeřuje se dobře. Nemám ale tušení, zda ho později, až zcela doroste a bude samostatný, vrabčí společenství přijme, jak na to a jak s žížalami? Díky za radu od zkušených.:-)

---

Poznámka: Jedná se o dotaz, který byl doručen na náš redakční e-mail. Děkujeme za rady.

J.M. (neregistrovaný) 27.04.2015, 22:36:38 xxx.xxx.168.107

Dobrý den. Vrabec je všežravý. Svá mláďata ale krmí hmyzem. Mohou to být drobné hladké housenky (např. píďalky z ovocných stromů), mouchy, můry, moli apod. Domnívám se, že máte složení krmiva pro mláďě vrabce docela dobré. Pouze buďte opatrná při krmení vařeným vajíčkem (mládě je možné předávkovat bílkovinou při vysokém podílu vajíčka). Tedy možná dejte větší podíl tvarohu a méně toho vařeného vajíčka. Ani já nedoporučuji krmit žížalami.Vrabci svá mláďata žížalami nekrmí. Ale možná můžete dát občas i malinko vařeného nemaštěného neslaného kuřecího masa a třeba malý kousek rohlíku namočeného v mléce.

Pokud vrabečka v průběhu odchovu necháte každý den chvíli poskakovat a poletovat někde venku v přírodě, tak si postupně svou vrabčí společnost najde. Až už bude velký, tak možná bude dobré dát pro ostatní vrabce před okno krmítko s krmivem, kde by se doma odchovaný vrabeček se svými druhy setkával. Ještě POZOR: Nenechávejte ho doma bez dozoru! Mně se jeden takový za mé nepřítomnosti utopil v hrnku vody pod odstředivkou pračky v koupelně.

Anonymní (neregistrovaný) 28.04.2015, 06:28:44 xxx.xxx.124.43

Jsem rád že se malému daří, ikdyž jeho prognóza podle mě bohužel není dobrá. Vychovat jej k dospělosti nebude snadné. Krmit lze i mouchami kterých zatím není ale mnoho. Jak bude trochu poletovat a sám zobat, vypustil bych jej do přírody. Socializace s ostatními vrabci by nebyla asi tím hlavním problémem. Snažte se aby na vás příliš neupěl a spíš si od lidí držel odstup, ve volné přírodě by se mu to mohlo stát osudným. Také jsem se pokoušel o odchov mláděte vypadlého z hnízda ale bohužel ikdyž dobře žral po týdnu uhynul. Ono se říká, že to není náhoda, že byl venku z hnízda, rodiče prý poznají nemocného jedince a sami jej vystrčí.

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2015, 16:07:01 xxx.xxx.69.185

nedoporucovala bych vypoustet:kdyz vydite ptaky v parku reknete si:ti jsou si uplne cizi vubec se neznaji......ALE TO JE OMYL ptaci se moc dobre znaji a kdyz uvidi ciziho ptaka tak ho budou chtit zlikvidovat...................kdyz me jednou uletela andulka tak ji vlastovky uzobaly.................takze nechci odrazovat ale VARUJI

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2015, 19:48:16 xxx.xxx.7.16

Nevěřím že vlaštovky uzobaly andulku. Věřím že ji pronásledovaly ale na to aby ustipaly jsou vlaštovky příliš mírumilovné.

Anonymní (neregistrovaný) 02.12.2015, 14:25:30 xxx.xxx.46.72
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.11.2015, 19:48:16

no ja vam nechci nic vnucovat ale kdyz andulka delsi dobu lita tak se but vycerpa tak ze spadne a tam ji ptaci uzobou nebo jim utece ale vrabec je vazne malinky takze ho dejte do nejeke klece a tam kde ho chcete vypustit tak ho tam alespon mesic dvakrat tydne(treba i vice)a nechavejte ho tam nejakou dobu at si na nej ptaci zvyknou.........kdyz ho budou vidat casto tak si zvyknou na jeho pritomnost a mohly by se seznamit.............je to muj  nazor a nikomu ho nevnucuji ale popremyslejte

Jimido (neregistrovaný) 29.04.2016, 13:31:02 xxx.xxx.96.13

donesli mě dva malinkaté vrabčáčky , byli na chodníku , ráno velká zima, dala jsem jich pod žárovku a zatím jsem začala krmit dětskou ovocnou výživou, jestli nepřežijí, tak aspoň umřeli v teple. Tvaroh bych mohla zkusit ten se protlačí inj. stříkačkou, mám i psí mléko pro štěńata, ale to asi ne.. Teprve je nafotím a jestli přežijí do zítřka tak pošlu fotku.

J.M. (neregistrovaný) 29.04.2016, 23:01:08 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Jimido z 29.04.2016, 13:31:02

... tedy spíše krmit malý drobný hmyz; nechci brát iluze.

Anonymní (neregistrovaný) 01.05.2016, 19:42:59 xxx.xxx.149.76

Vrabec má  rád hodne muchy ale taky aj pšenicu

Pavla (neregistrovaný) 31.07.2016, 22:52:59 xxx.xxx.168.85
Prosím o pomoc , moji nezkušení příbuzní sebrali na zemi 2 mláďata vrabců . Jsou v dobrém stavu , ale bohužel mi je přivezli do 60 km vzdáleného města od místa nálezu a já nemám čas je odvézt zpátky . Je vidět že mláďata už ,,vyletli,, z hnízda , ale létat jim ještě moc nejde , mám doma chov agapurnisů , takže jsem jim dala krmivo na dokrmovani ptáků , ale dál nevím co s nima . Prosím o radu jaký postup mám učinit . Děkuji moc za odpovědi .
Obrázek
J.M. (neregistrovaný) 01.08.2016, 20:30:42 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Pavla z 31.07.2016, 22:52:59

Pro Pavlu:

Tato vrabčí mláďata jsou ve fázi vývoje, kdy je rodiče krmí už mimo hnízdo. Vrabčata v tom období popolétávají při zemi a v keřích, ozývají se, aby je rodiče s potravou našli a dali jim potravu do zobáčku.  Sama vrabčata asi ještě žrát neumí, dokonce se možná neumí ani napít z napáječky. Potřebují krmit dost často za den a speciální výživou, kterou jim umí opatřit pouze jejich rodiče.

Takže Vaši příbuzní vlastně nenávratně mláďata sebrali jejich rodičům, kteří ta mláďata do večera marně hledali.   👎    Pravděpodobnost prognózy, že mláďata vrabců u Vás neuhynou a dožijí se dospělosti, je velmi malá. ☹️

Lucie (neregistrovaný) 03.08.2016, 20:58:43 xxx.xxx.129.152

Prosím o radu, našli jsme vrabčáčka v okapě, zcela promočeného a promrzlého, načetli jsme nějaké články o krmení, ale nevím, jak mu krmení podat, spíše jak mu otevřít zobáček, abych mu neublížila.

Děkuji za rady

J.M. (neregistrovaný) 03.08.2016, 21:45:53 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Lucie z 03.08.2016, 20:58:43

Zobáček opatrně otevřít od špičky. Postupně si zvykne, a bude zobáček otvírat sám. Vodu podávat opatrně po kapkách kapátkem. Nebo ve vodě (v mléce) namočené drobečky rohlíku. Krmit mouchy, malé můrky, moly, píďalky, trošku tvarohu  (?) aj. krmivo dle odborníků. Existují hotové směsi pro mláďata papoušků, ale nevím, jestli se hodí pro vrabce ? Možná použít malou plastovou injekční stříkačku ( podobně, jako se dokrmují kašovitou směsí mláďata papoušků viz videa).

Pokusit se můžete, ale je to dost problém.

zuzka (neregistrovaný) 05.10.2016, 19:28:55 xxx.xxx.234.203
Ja som vrabceka nasla uplne malickeho,trochu opereneho, dvakrat som mu otvarala zobak, potom si pytal sam.davala som mu muchy, vajicka mravcov, mravce premyte v 2 vodach, trosku vajicka,cvrcky, ktore som mu porcovala. Chovala som ho ked si pytal. vrabcek- pitko prezil, naucil sa lietat, ale vzajomne sme sa naviazali, potom uz papal sam klasicke krmivo. Doma lietal po zahrade, na zavolanie prisiel, lietal aj s ostatnymi vrabcami, v noci spaval v klietke. Nemal vsak prirodzenu plachost, takze sa stal potravou pre macku... este teraz mi je smutno. Mal skoro 4 mesiace...T_T
A.F. (neregistrovaný) 29.05.2017, 05:27:44 xxx.xxx.47.172
Prosím o radu. Mému vrabci jsou asi dva dny. Vzal jsem si ho poté, co spadl ze střechy. Včera jedl hezky, ale dnes ne. Když mu dávám v injekční stříkačce kaši ze žloudku, ovesných vloček, tvarohu a vody. Dnes ráno při krmení se asi dusí nebo kašle, ale hlad má stále. Kaši má v puse dlouho a nechce ji polikat. Předem děkuji.
J.M. (neregistrovaný) 29.05.2017, 08:22:08 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele A.F. z 29.05.2017, 05:27:44

... dávejte mu menší sousta, více zvlhčená a postrčte cousto hlouběji do krku. Pak to lépe spolkne.

J.M. (neregistrovaný) 29.05.2017, 19:52:37 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele A.F. z 29.05.2017, 05:27:44

Ještě dodatek:

Dokrmit mládě vrabce je poměrně složitá záležitost. Musíte se "trefit" do skladby krmiva, tedy aby z krmiva nedostal průjem, a současně aby neměl žízeň, aby neměl bílkovin ani nedostatek, ani přebytek, nepřekrmujte vařeným vajíčkem, raději mu dejte větší podíl tvarohu. Také je mládě vrabce tělesně velmi jemné stvořeníčko, je s ním potřeba zacházet velmi opatrně, aby se neporanil o nějaké ostré předměty, aby se neutopil, nenamočil, aby se neudávil velkým soustem.

 

klarakloudova (neregistrovaný) 29.07.2017, 00:07:10 xxx.xxx.158.149
Dobrý večer prosím o radu...kocur dnes donesl vrabečka, vypadá mladičký,ale je opeřený. Bohužel má hlavičku na stranu a i ocásek...je jako do kruhu. Dokáže metr letět,ale je vidět že má problém s koordinací letu. Hamal krásně mravence a mouchy + pár kapek vody. Teď na noc usnul se zobáčkem pod křídlem a v klidu oddychuje. Myslíte si, že má nějakou šanci?
J.M. (neregistrovaný) 29.07.2017, 23:50:33 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele klarakloudova z 29.07.2017, 00:07:10

... pokuste se. Pozor na možnost jeho utopení v hrnku vody ! Přeji úspěch.

Veronika (neregistrovaný) 09.08.2017, 07:02:51 xxx.xxx.168.124
Dobrý den,večer mi kocour přinesl malého ptáčka,domnívám se, že jde o vrabce. Bohužel jsem neměla čím ho nakrmit, červy ani mouchy jsme večer neměli. Dala jsem mu alespoň krupicnou kaši,aby přežil do rána,než zkusim nalovit muchy atd. Zraněný není. Jde vidět že neumí sám lovit a je zvyklý být krmen. Mám doma směs zrni pro ptáčky co dáváme do krmitek, můžu ho krmit tím nebo je lepší strava červy atd? Myslíte že je šance že přežije nebo si ho matka najde? Jak říkám, večer jsem ho našla na dvoře s kocourem, taak nevim zda ho donesl v tlamě nebo shodil ze střechy. Udělala jsem mu ze sena hnízdo aby byl chráněný. Děkuji za odpověď
Obrázek Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.