Aktuálně: 5 094 inzerátů172 553 diskuzních příspěvků17 717 uživatelů

Briard

Doron
Doron (1753 příspěvků) 31.05.2023, 01:03:39 xxx.xxx.26.238
Už nějaký čas uvažuji o rozšíření naší smečky. Určitě chci nějakého ovčáka. Ne hyperaktivního blázna, chci psa středního temperamentu, hlídače, ale ne zabijáka, parťáka, kámoše se kterým se dá cvičit, rodinného psa. Inteligentního psa. Teď mi padlo do oka jedno štěně briarda. Máte někdo prosím zkušenosti? Napadá vás něco, na co bych si měla dát pozor? Pro a proti? Budu vděčná za všechny zkušenosti a nápady . Dřív jsem mívala NO, ale už je nechci kvůli problémům s pohybovým aparátem. Kavkazáka už také nechci, chodí k nám moc cizích lidí.. Máme teď dva velké vořechy , milé, přátelské a dobře socializované. Osm a dva roky. Starší je takový přirozeně dominantní pes, který si zachovává svojí důstojnost a mladšímu schází parťák o kterého hodně stojí.
Zrzavci
Zrzavci (2840 příspěvků) 31.05.2023, 08:09:00 xxx.xxx.226.6

Doron, když jsem četla Vaše zadání  úplně mi přišlo, že jste majzla hřebik po makovici. Nemám až tak velké zkušenosti s tímhle plemenem, znala jsem jen čtyři jedince- vše feny, ale z toho, jak jsem je poznala mi to přijde, že to bude to, co hledáte. Všechno co píšete, podle mého ty čubiny splňovaly. 

Určitě přijde časem někdo fundovanější, ale za mě - laicky - opravdu trefa na hřebík. Milý, inteligentní zvířata, se skvělou poslušností, dobře fungující v civilizaci a nic zbytečně neřešící. Se psy taky žádný problém. Pro mě  by bylo jen pracný to česání, ale to proto, že nejsem česací člověk. 

Dejte pak vědít, jak jste se rozhodla a pokud to klapne, budu zvědavá, jak povaha splní Vaše očekávání.

bambule
bambule (390 příspěvků) 31.05.2023, 08:15:24 xxx.xxx.234.116
S briardy zkušenosti nemám, ale zkuste kouknout i na knírače. Měla jsem doma a pro ně to byl Pan Pes. Chytry, učenlivý, závislý na páníčkovi, výborný hlídač. Možná i ten by mohl splňovat vaše podmínky.
Xerxova
Xerxova (763 příspěvků) 31.05.2023, 08:15:53 xxx.xxx.82.28

moje spolužačka ze základky měla fenku briarda jako puberťák. Chodily spolu na cvičák a fungovaly bezchybně. Takže i pro odrostlejší dítko to byla zvládnutelná psice. Jen tedy často vypadaly obě jak bezdomovkyně 😉 psice mokrá splihlá a panička mokrá poskákaná oslintaná... Užívaly si to obě dvě 

Jasně - je to vzpomínka z "pravěku" - mohl se chov i povahy posunout... Ještě znám skvělé hovíky

hmn
hmn (1010 příspěvků) 31.05.2023, 08:37:58 xxx.xxx.0.224

tohle je takový hezky střízlivý šlánek o plemeni:

https://www.ifauna.cz/psi/atlas/briard-francouzsky-ovcak

i zde:

https://hobbio.cz/briard/

při výběru plemene je dobré se zaměřit na ty relativně negativní stránky a poctivě si říci - nevadí mi, umím si poradit, tohle mě baví......

náročná péče o srst, není to dětská chůvička, velmi akivní, možná reaktivita na cizí psy-samci, nelehká povaha, odtažitost k cizím (možný problém při potřebě hlídání, venčení někým cizím),......

a když to čtu, tak něco takového mám doma a v POHODĚ...🙂

hele a zde - mají speciální výstavu+bonitaci v Děhylově 25.6, takže šup na výlet : http://www.briardclub.cz/

Rezzzy (neregistrovaný) 31.05.2023, 08:58:06 xxx.xxx.15.85
Já jsem jednoho znala, ale už je to víc jak 20 let a byl fajn. Víc nevím, jen že se mi moc líbí, jen bacha, ať z něj nevyleze Bohdalová(Kačenka a strašidla)
Zrzavci
Zrzavci (2840 příspěvků) 31.05.2023, 08:59:26 xxx.xxx.226.6

Hmm - já jsem teda znala asi trošku jiný kousky - byly to všechno, jak jsem psala -feny  a z toho jak jsem je poznala právě dobře zapadly do toho, co vyhovuje Doron. Všechny to byly sídlištní feny, žijící v paneláku se vším, co k tomu patří, tedy neměly problém s okolím a kontaktem s cizími lidmi. Chodily navolno, svou majitelku poslouchaly. 

hmn
hmn (1010 příspěvků) 31.05.2023, 09:24:58 xxx.xxx.0.224
Zrzavci:

Hmm - já jsem teda znala asi trošku jiný kousky - byly to všechno, jak jsem psala -feny  a z toho jak jsem je poznala právě dobře zapadly do toho, co vyhovuje Doron. Všechny to byly sídlištní feny, žijící v paneláku se vším, co k tomu patří, tedy neměly problém s okolím a kontaktem s cizími lidmi. Chodily navolno, svou majitelku poslouchaly. 


Zrzavci, zcela nerozporuji

Jen to jsou ta úskalí osobních zkušeností. A dvojnásob, pokud ta osobní není skutečně osobní jakože majitel. Člověk neví, jaké množství práce za tím bezproblémovým psem je, neví, jak je "ta" povaha pro současný chov typická a tak. A je třeba si uvědomit,jak odlišná je podoba téhož povahového rysu při různém temperamentu (vyrovnaný x labil), to může být nebe a dudy (jak mám hezký příklad v rodině).

 

 

Zrzavci
Zrzavci (2840 příspěvků) 31.05.2023, 09:33:34 xxx.xxx.226.6
hmn:
Zrzavci:

Hmm - já jsem teda znala asi trošku jiný kousky - byly to všechno, jak jsem psala -feny  a z toho jak jsem je poznala právě dobře zapadly do toho, co vyhovuje Doron. Všechny to byly sídlištní feny, žijící v paneláku se vším, co k tomu patří, tedy neměly problém s okolím a kontaktem s cizími lidmi. Chodily navolno, svou majitelku poslouchaly. 

Doron
Doron (1753 příspěvků) 31.05.2023, 10:16:28 xxx.xxx.26.238
Děkuju moc za reakce. :). Já si psy vybírám takovým intuitivním způsobem , vždycky, hodně mi jich přišlo do života tak nějak řízením osudu a teď jsem se doslechla o tomhle štěníkovi... Pojedu se tam podívat a uvidím. Ona se povaha pozná brzo. . Nejvíc mi dělá starost malý věkový odstup, který by měli s Doroušem, za ideální považuju tak pět let. Ale zase nemyslím, že bych je nedokázala porovnat. No, chce to teď hlavně udržet na uzdě emoce a zapojit rozum, protože jsem se už na dálku trochu zamilovala :)))To dokážu :)! Budu rozumná, budu rozumná, budu rozumná.....!!!
Zrzavci
Zrzavci (2840 příspěvků) 31.05.2023, 11:15:31 xxx.xxx.226.6
Doron: Děkuju moc za reakce. :). Já si psy vybírám takovým intuitivním způsobem , vždycky, hodně mi jich přišlo do života tak nějak řízením osudu a teď jsem se doslechla o tomhle štěníkovi... Pojedu se tam podívat a uvidím. Ona se povaha pozná brzo. . Nejvíc mi dělá starost malý věkový odstup, který by měli s Doroušem, za ideální považuju tak pět let. Ale zase nemyslím, že bych je nedokázala porovnat. No, chce to teď hlavně udržet na uzdě emoce a zapojit rozum, protože jsem se už na dálku trochu zamilovala :)))To dokážu :)! Budu rozumná, budu rozumná, budu rozumná.....!!!

Jistěže, jak ho uvidíte, budete nejrozumnější na celým vesmíru a v přilehlým okolí.

Ten věkový odstup, pokud máte Dorouše zpracovanýho, tak čeho se bát? Já jsem třeba po odchodu Bubinky, když osiřel Rumíček taky chtěla fenku cca kolem pěti let třeba, ale nakonec i když je Taliprdnice hrozný dílo, je fajn, že si jsou blízko. Můžou se rubat jako idiojeti, můžou si povídat a funguje to hezky. Jen pak je tady jedna věc- člověk bude mít v podstatě psí domov důchodců. To jako jo.

Máte štěníka daleko? Můžete tam pak zajet ještě třeba i s ostatníma, abyste viděla chemii?

janaa
janaa (372 příspěvků) 31.05.2023, 11:22:04 xxx.xxx.174.242

Jéé,já pondělí a úterý večer trávila na zkouškách rally obedience a zrovna tam tři briardi byli. Samozřejmě se s nima cvičí,takže vychovaní pohodový psi. A pamatuju jednoho z dětství,měla ho kamarádka a taky fajn pes. Pak pořídili flanderskýho boviera a ten už byl ostřejší

acher
acher (649 příspěvků) 31.05.2023, 12:10:53 xxx.xxx.0.1

Pokud chcete informace o briardech podívejte se na ch.s. Heaven Devil.Případně můžete p.Procházkové zavolat,ochotně vám podá informace.

 

 

Doron
Doron (1753 příspěvků) 31.05.2023, 13:34:00 xxx.xxx.26.238
Acher: Děkuju moc, už jsem na její stránky koukala, ona toho dokázala ve sportovce s briardem opravdu hodně, četla jsem článek. Dodám si tedy odvahy a zkusím ji kontaktovat. Zrzavci: Já myslím přesně vím, jak budou moji psi reagovat :)). Gučák se bude tvářit otráveně, lehne si někam vysoko, bude dělat vyčítavý pohledy a nastěhuje se je mě do postele a pak si zvykne. Dorouš bude nadšenej, protože on opravdu miluje psí společnost a hry, kluk ,holka, všechno jedno, hlavně když má parťáka. On je opravdu takovej empatickej a trošku infantilní pejsek , taková hromada něhy. Taky mám podezření, že není úplně nejostřejší tužka v penále, všechno umí, je vstřícnej , takovej šprtík, ale když potřebuje otevřít dveře, musí jít za Gučou :)). Tak se spíš bojím, že případnej další pes, až dospěje, ho nebude respektovat jako autoritu a mohlo by dojít k nějakýmu porovnávání. O Guču se nebojím vůbec, ten je opravdu přirozeně dominantní a superinteligetní, šarvátkám se vyhýbá. Třeba včera, když mu začal mladej drze vyžírat misku, což se nesmí, přišel za mnou, zezadu do mě drcnul a :"Vyřeš si to, prosimtě": :)). Prostě jsem ještě dva víceméně vrstevníky a ještě podobně velký neměla.
hmn
hmn (1010 příspěvků) 31.05.2023, 13:40:19 xxx.xxx.0.224

"O Guču se nebojím vůbec, ten je opravdu přirozeně dominantní a superinteligetní, šarvátkám se vyhýbá"

to byl můj HW také, agresor byl příchozí. Samozřejmě to byla velká pomoc při řešení agresora, ale samo o sobě to nestačí....jen realistická pozn.

Zrzavci
Zrzavci (2840 příspěvků) 31.05.2023, 14:00:12 xxx.xxx.226.6

Doron

Třeba včera, když mu začal mladej drze vyžírat misku, což se nesmí, přišel za mnou, zezadu do mě drcnul a :"Vyřeš si to, prosimtě": :)). Prostě jsem ještě dva víceméně vrstevníky a ještě podobně velký neměla.

Jasný, to je fakt, ale zase - hodně bude na Vás. Já to vidím u nás, dařilo se nám a i daří, držet to doma tak, že z Rumíčka se nestal popantofel - a on je v povaze něco jako Váš Dorouš. Nicméně vždycky je jasně dáváno všem najevo, že největší kápo je on a on se tomu přizpůsobil, Tali ho respektuje a bere jako autoritu, to stejný Bubrdle. Tak myslím, že když se na to zaměříte, zvlášť odmalička, tak to vychytáte.

Doron
Doron (1753 příspěvků) 31.05.2023, 14:06:05 xxx.xxx.26.238
Tak já pořád věřím, že když jsou psi povahově vyrovnaný, zvládnout by se to mělo. A aby to byl povahově dobrej pes, na to si dám pozor. To je pro mě absolutní priorita.
Doron
Doron (1753 příspěvků) 31.05.2023, 14:22:25 xxx.xxx.26.238
Zrzavci: Taky to tak dělám. Ale u nás byla vždycky hierarchie ve smečce víceméně taková přirozená, stačilo to jen tak doťuknout, jako třeba včera s tou miskou. Tohle asi případně bude trochu jiný, páč dva mlaďoši..

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.