Aktuálně: 5 042 inzerátů173 731 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Pořízení čivavy, ano ne?

čivava (neregistrovaný) 01.06.2023, 07:18:15 xxx.xxx.321.256

Je mi 22 let, bydlím sama v panelovém bytě a chodím do práce. Mívám 8 hodinové směny. Ráda bych si pořídila do bytu společníka - čivavu. Je to dobrý nápad, když tam bude bývat 8 hodin sama nebo to nezvládne? Víkendu jsem samozřejme doma.

impact
impact (406 příspěvků) 01.06.2023, 08:10:04 xxx.xxx.61.72

Já myslím, že drtivá většina majitelů psů chodí normálně do práce. Záleží samozřejmě na tom, kolik času pejskovi věnujete mimo pracovní dobu. Protože i čivava je pes a potřebuje chodit ven.

Buggyra
Buggyra (3202 příspěvků) 01.06.2023, 08:23:50 xxx.xxx.198.226

No, na mě z formulace toho dotazu nějak čiší, že by pro vás možná byl lepší králík - ten se nemusí chodit venčit. Velikostně je to podobné, na drbání je to taky fajn, někteří jsou skutečně přítulní. A nedělá to kravál (ve smyslu štěkotu, ale jinak hrabe, dupe, mručí) a lze to snadno omezit na pohybu (udělat mu výběh s dostatkem zábavy).

Nebo kočka (kočky) :-) Když to má být společník "do bytu".

Pes potřebuje, aby se mu někdo daleko víc věnoval, minimálně co se toho venčení týče, i když horské tůry by čivka asi neocenila.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 01.06.2023, 08:36:31 xxx.xxx.226.6

* Vezmete-li si na pořízení štěnětě cca týden-lépe 14 dní dovolenou, abyste ho naučila pobývat doma a to samotného

*Budete-li pesana svědomitě min. 3x denně venčit a tím venčením nemyslím obejití bloku

*Budete-li ho vychovávat, učit, cvičit, aby z něj byl správný pes

*Budete-li se mu opravdu věnovat

*Máte-li zálohu ve smyslu, pomůže mi někdo, když budu nemocná a taky zálohu finanční na případný vet. potíže...

Tak pak ano, proč ne? Mám ohaře, donedávna jsme bydleli v panelákovém 3+1. Ale ti psi jsou venku víc, než doma. Čivava - neboli čibaba, jak jim - a vůbec to není myšleno hanlivě - říkám, je plnohodnotný pes a jako takový vyžaduje prostě majitelův čas, aby byl jeho život spojkojený. Měli jsme jednu čivavu v domě, pod námi. Majitelka čůza, pes chudák. Venku asi 3x za život a jediný co uměl,. bylo ječet, když majitelka odešla do práce. odcházela ve 4 hod. ráno. Takovému člověku pes ruky nepatří.

balu
balu (1508 příspěvků) 01.06.2023, 08:37:04 xxx.xxx.72.176
Buggyra:

No, na mě z formulace toho dotazu nějak čiší, že by pro vás možná byl lepší králík - ten se nemusí chodit venčit. Velikostně je to podobné, na drbání je to taky fajn, někteří jsou skutečně přítulní. A nedělá to kravál (ve smyslu štěkotu, ale jinak hrabe, dupe, mručí) a lze to snadno omezit na pohybu (udělat mu výběh s dostatkem zábavy).

Nebo kočka (kočky) :-) Když to má být společník "do bytu".

Pes potřebuje, aby se mu někdo daleko víc věnoval, minimálně co se toho venčení týče, i když horské tůry by čivka asi neocenila.


To je jak Babica - nemáte passatu? Dejte tam kečup.

Chcete psa?  Pořiďte si králíka nebo kočku. 

V režimu, jaký popisuje zadavatelka, žije v bytech většina psů zaměstnaných majitelů. Nevidím důvod, proč by si neměla psa pořídit, pokud je si vědoma toho, že se psu bude muset věnovat, že bude muset z práce frčet rovnou domů za psem venčit,...

Vahine
Vahine (455 příspěvků) 01.06.2023, 09:51:54 xxx.xxx.16.37
Jestli si chcete pořídit štěňátko, nedokáži si moc představit, jak byste zvládala nácvik vyměšování a samoty, když jste na to jen Vy sama. Se štěňátkem se, při nácviku správného venkovního venčení, musí ve dne v noci běhat každou chvíli, a to by bylo náročné v jednom člověku a jít pak do práce. Pokud byste učila na podložku, je to řešení, ale dočasné a pak stejně Vás nácvik na čůrání a kakání ven, nemine. Pokud si chcete vzít útulkáče nebo odrostlé štěně s návyky, stejně musíte nacvičit v novém domově samotu, a to hned od začátku. Není to někdy snadné a není to hned. Je dobré si vzít i dovolenou na vzájemné zvykání si. Jste-li ochotná se psovi věnovat nejen tak, jak píši, ale i tréninkem, socializací, dlouhé procházky atd., jděte do toho. Většina z nás, co má pejska, taky chodíme do práce. Já třeba v místě bydliště, a to je taky velká výhoda proto mít psa. Mám útulkáče.
Sarah01
Sarah01 (1496 příspěvků) 01.06.2023, 10:08:54 xxx.xxx.11.197

No, nevím, už jsem četla bezpočtukrát, že tato miniaturní plemena mají problém s vyměšováním, protože kapacita močáku není tak velká, jak by bylo potřeba. Takže jestli slečna nebude moct být se štěnětem aspoň první 2 týdny doma a posléze tak nějak rozumně venčit, vidím to bledě a pak si tady přečteme, že pes doma všude čůrá a co s tím. Ale z jednoho příspěvku zadavatelky těžko soudit, jak moc se hodlá štěněti věnovat, třeba bude moct během směny zajet domů vyvenčit, kdoví. 

keriton
keriton (467 příspěvků) 01.06.2023, 12:47:37 xxx.xxx.80.231

Částečným řešením by bylo pořídit si již dospělého pejska, ať čivavu nebo něco podobně malého, třeba z útulku. I tam se můžete potýkat s nečistotností nebo nesamostatností, ale přeci jen se obojí od dospěláka už dá "požadovat", zatímco od štěněte určitě nikoliv.

Jinak proč ne, pokud zvážíte všechna pro a proti (hlavně ta proti) vlastnění psa a usoudíte, že to pro vás má smysl a potřebujete to. Já např. potřebuji, aby mě někdo bral pravidelně ven).

Buggyra
Buggyra (3202 příspěvků) 01.06.2023, 13:09:53 xxx.xxx.198.226

balu:

To je jak Babica - nemáte passatu? Dejte tam kečup.

Chcete psa?  Pořiďte si králíka nebo kočku. 

V režimu, jaký popisuje zadavatelka, žije v bytech většina psů zaměstnaných majitelů. Nevidím důvod, proč by si neměla psa pořídit, pokud je si vědoma toho, že se psu bude muset věnovat, že bude muset z práce frčet rovnou domů za psem venčit,...


Tak jasná, jak říkám, vycházela jsem jen z formulace toho příspěvku: "chci společníka DO BYTU". Ne "chci společníka do života, na procházky, aby mě to donutilo vylézt ven, atd.". A k tomu "víkendy jsem doma". Ne "o víkendech se mnou bude pejsek chodit na zahrádku, k vodě, s kámoškama na výlety...". 

Pokud vycházím skutečně jen z toho, co dotyčná napsala, z čehož mi vyplývá, že toho o psech s prominutím prostě moc neví, a pokud vezmu v potaz formulaci "jako společníka", no tak mně dělá super společníka doma kocour, a mám ho právě proto, abych nemusela na procházky. Neříkám, že je to řešení pro každého, říkám, že se nad tím tazatelka může zamyslet, zda by to pro ni nebylo lepší řešení, pokud jí jde fakt jen o tu samotu v bytě...

A pokud je to tak, jak píšete vy, že si tazatelka uvědomuje okolnosti, tak jasně, ať si pořídí pejska. V takovém režimu jsme měli psy taky a žádný problém. Teď jsem neuvažovala o komfortu toho psa, jako spíš o komfortu tazatelky, aby to pro ni nebylo nepříjemné překvapení (no a nebo pro toho psa, pokud si tazatelka přečetla, že stačí na plínu, a venčit se nemusí, že to stejně neocení....).

balu
balu (1508 příspěvků) 01.06.2023, 13:30:59 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 01.06.2023, 13:09:53

Buggyro, asi to máte jinak, ale mě, kdyby někdo řekl v době, kdy jsem chtěla psa, abych si místo něj pořídila kočku či králíka (tehdy asi králíka ne, tehdy byl králík ještě pro všechny jídlo), tak si poklepu na čelo. Protože pes jiným zvířetem nahradit nejde. Jak víte z diskuze, svého psa nemám, žiji v bytě ve vyšším patře bez výtahu, nejsem nejmladší na to, abych lítala se psem několikrát denně po schodech, chodím do práce někdy na víc jak osm hodin, a prostě jsem ve svém věku dospěla k názoru, že psa do bytu už ne. Ale nemůžu - nechci si pořídit jiné zvíře. Nemám vztah ke kočkám, králík je pro mě pořád jídlo, hlodavec škůdce, a ptáka v kleci by mě bylo líto,...

balu
balu (1508 příspěvků) 01.06.2023, 14:03:15 xxx.xxx.72.176

Jé, teď se dívám, že tam mám hrubici - ...ale mě... má být ...ale mně..., je to třetí pád. To mám z toho, že jsem tu větu měla původně postavenou jinak. 

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (130 příspěvků) 02.06.2023, 14:34:13 xxx.xxx.92.109
Pes je závazek, vlastně každý živý tvor. Pokud mu jste ochotná obětovat část vašeho pohodlí, přizpůsobit se jeho potřebám a myslet na něho a nejen na sebe, tak směle do toho. Ale pokud chcete hračku, tak nedoporučuji ani králíka.
Buggyra
Buggyra (3202 příspěvků) 02.06.2023, 14:59:02 xxx.xxx.198.226

Odpověď na příspěvek uživatele balu z 01.06.2023, 13:30:59

Tak proto neříkám, že si tazatelka MUSÍ pořídit jiné zvíře, ale táži se, zda by jí jiné zvíře požadavky nesplnilo lépe, než pes. Pokud je její odpověď poklepání na čelo, tak je přeci jasno :-)

A znovu, neříkám, že to tak musí mít každý.

Já si pořídila kočku místo psa, ale papouška už bych si nepořídila, páč to mi prostě nic neříká.

Terven
Terven (102 příspěvků) 02.06.2023, 20:24:10 xxx.xxx.110.191
Buggyra:

No, na mě z formulace toho dotazu nějak čiší, že by pro vás možná byl lepší králík - ten se nemusí chodit venčit. Velikostně je to podobné, na drbání je to taky fajn, někteří jsou skutečně přítulní. A nedělá to kravál (ve smyslu štěkotu, ale jinak hrabe, dupe, mručí) a lze to snadno omezit na pohybu (udělat mu výběh s dostatkem zábavy).

Nebo kočka (kočky) :-) Když to má být společník "do bytu".

Pes potřebuje, aby se mu někdo daleko víc věnoval, minimálně co se toho venčení týče, i když horské tůry by čivka asi neocenila.

Jak daleko víc věnoval? Zadavatelka nepíše nic o tom, jak se psu bude věnovat v mimopracovní době.

Pokud vám přijde osmihodinová pracovní doba moc, tak to by pak mohli mít psy jenom děti, matky na mateřský a důchodci. A to by vám přišlo zřejmě taky špatně.

čivava (neregistrovaný) 02.06.2023, 20:26:26 xxx.xxx.321.256

No...směny v práci mívám poměrně náročné, takže spíš by ten pobyt s čivavkou byl odpočinkovej.

kometa
kometa (4161 příspěvků) 03.06.2023, 20:23:45 xxx.xxx.147.163
Terven:
Buggyra:

No, na mě z formulace toho dotazu nějak čiší, že by pro vás možná byl lepší králík - ten se nemusí chodit venčit. Velikostně je to podobné, na drbání je to taky fajn, někteří jsou skutečně přítulní. A nedělá to kravál (ve smyslu štěkotu, ale jinak hrabe, dupe, mručí) a lze to snadno omezit na pohybu (udělat mu výběh s dostatkem zábavy).

Nebo kočka (kočky) :-) Když to má být společník "do bytu".

Pes potřebuje, aby se mu někdo daleko víc věnoval, minimálně co se toho venčení týče, i když horské tůry by čivka asi neocenila.

Jak daleko víc věnoval? Zadavatelka nepíše nic o tom, jak se psu bude věnovat v mimopracovní době.

Pokud vám přijde osmihodinová pracovní doba moc, tak to by pak mohli mít psy jenom děti, matky na mateřský a důchodci. A to by vám přišlo zřejmě taky špatně.

No právě, že zadavatelka nepíše nic o tom, co by mohla čivavě nabídnout. Viz Buggyry jiný příspěvek.

kometa
kometa (4161 příspěvků) 03.06.2023, 20:24:26 xxx.xxx.147.163

čivava:

No...směny v práci mívám poměrně náročné, takže spíš by ten pobyt s čivavkou byl odpočinkovej.

Jak odpočinkovej? Můžete být konkrétnější?

Někdo odpočívá na gauči, druhý na zahradě, třetí na rybách...

 

Rapotačka (neregistrovaný) 03.06.2023, 21:42:04 xxx.xxx.224.165

 

Čivava.

Je mi 22 let, bydlím SAMA v panelovém bytě a chodím do práce.

Ráda bych si pořídila  čivavu.

Je to dobrý nápad?

MÁTE  snad nějaké pochybnosti? (tak jim věřte!)

Fikovnice
Fikovnice (4241 příspěvků) 04.06.2023, 12:37:40 xxx.xxx.61.252

Sarah01:

No, nevím, už jsem četla bezpočtukrát, že tato miniaturní plemena mají problém s vyměšováním, protože kapacita močáku není tak velká, jak by bylo potřeba. Takže jestli slečna nebude moct být se štěnětem aspoň první 2 týdny doma a posléze tak nějak rozumně venčit, vidím to bledě a pak si tady přečteme, že pes doma všude čůrá a co s tím. Ale z jednoho příspěvku zadavatelky těžko soudit, jak moc se hodlá štěněti věnovat, třeba bude moct během směny zajet domů vyvenčit, kdoví. 

Já se přidám se svojí troškou do mlýna. Ti moji nejlepší přátelé jsou teď na dva dny v Praze. A ptž se mi mockrát v době mé nepřítomnosti starali o kočky, tak jsem samozřejmě slíbila péči (hlavně vyvenčení) jejich psů. No psů...jednoho psa. To je ten, jak pánovi umřel otec, s nímž se celý život nevídal a zůstala po něm extrémně tlustá a stará fena. Měla jít do útulku, ale ta moje kamarádka má srdce na pravém místě, a ač měli tehdy úplně nově štěně čívy (tu původní zadávil pes navolno, když jej venčila jejich desetiletá dcera - také jsme si o tom na IF psali), tady tu fenu si nechali. Je naprosto bezproblémová. Já k nim přijedu, nasadím postroj, jdeme se projít, ona vrtí ocasem a hned se mnou jde, záhy venku udělá loužičku a o kus dál se vykajdí! Ale číva?!! Ta jim s prominutím chčije a kadí doma!!! Nevím, zda to tak chtěli, ale aspoň ji mají naučenou na plenu. Já jsem odpůrce tady tohoto. Oni ji sice venčí, ale holt potřeby dělá doma... Píšu to jako takovou záložní variantu, i když znovu zdůrazňuji, kdyby byla čibaba moje, tak by se venčila venku.

 

Edit k Buggyře: ad kočky) při tomto režimu bych si vzala dvě, ideálně sourozence. Kočky jsou samozřejmě tvorové jiní než mnohem víc společenští psi, ale myslím, že i kočka uvítá parťáka, se kterým si ale sedne! Proto navrhuji ty sourozence a brzy je vykastrovat.

Fikovnice
Fikovnice (4241 příspěvků) 04.06.2023, 12:43:57 xxx.xxx.61.252
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 01.06.2023, 13:30:59

Jenomže Balu zase třeba já jsem taková psokočkařka🙂: Jasně, že bych chtěla psa (vždyť Floček byl můj životní pes!). Ale nemám na něj podmínky, stejně jako Vy, tak mám kočky. A miluju je strašně moc! Na druhou stranu chápu naprosto, že jsou lidé, kteří jsou vyhranění pejskaři a kočky třeba vůbec nemusí. Já jsem obecně na srstnatá zvířata!😄


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.