Aktuálně: 5 091 inzerátů172 505 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Liahnutie kuriat "nasucho"

zvedavec
zvedavec (227 příspěvků) 03.06.2023, 09:00:52 xxx.xxx.183.76

Zdravím Vás. Na FB som sa stretla s alternatívnym spôsobom liahnutia (v liahniach), s liahnutím bez dodávania vody, s "liahnutím nasucho". 

Pri tejto metóde liahnutia všetko prebieha tak, ako pri bežnom liahnutí, kde sa vlkosť sleduje, rozdiel je v tom, že voda sa do liahne nepridáva, a keď sa vyliahne prvé kuriatko, vlhkosť sama stúpne, len potom sa už liaheň nesmie otvárať, min. 24 hodín a v priebehu 24 hodín sa zvyčajne aj kuriatka úspešne vyliahnu. Väčšina ľudí si takéto liahnutie "nasucho" pochvaľuje, sú však aj neúspešné liahnutia.

Použil niekto z tunajších prispievateľov túto metódu, ak áno, s akým výsledkom?

zbynek
zbynek (916 příspěvků) autor webu
03.06.2023, 18:54:54 xxx.xxx.230.164

Zajímavé, já s tím teda zkušenost nemám. Líhnul jsem perličky, krůty, slepice, křepelky ale vždy s vodou. Ale asi si to dovedu představit, když si vezmu, že slepice sedí na vejcích někde v kurníku a v hnízdě je seno, také tam nemůže být vysoká vlhkost. Kachna se občas vykoupe, slepice samozřejmě ne.

Obrázek
JardaPecival
JardaPecival (339 příspěvků) 05.06.2023, 08:41:44 xxx.xxx.228.63

Tak ono taky ten někdo může mít doma takovou vlhkost, že líhne i bez vody vlastně v ideálních podmínkách, žejo.. A pak to doporučuje ostatním, jak je to super 😄

mira.t (neregistrovaný) 07.06.2023, 11:22:10 xxx.xxx.221.85

Funguje to. Máme novostavbu, takže nízká vzdušná vlhkost. A bez přidávání vody se kuřata líhla bez problémů. V porovnání s líhnutím s vodou výrazně lépe. 

JardaPecival
JardaPecival (339 příspěvků) 08.06.2023, 07:58:55 xxx.xxx.37.169

Můžu se teda zeptat, při jaký vlhkosti probíhá třeba u Vás inkubace? Typ líhně? Pojmem "výrazně lépe" máte namysli co? Míň neproklubanejch, dobu klubání, míň pozdějších úmrtí? Dík.

mira.t (neregistrovaný) 08.06.2023, 14:46:02 xxx.xxx.221.85

Vlhkost v místnosti cca 40%. Líheň BIOS MONO OB8-039. Rozdíl : klasické líhnutí s rošením dle návodu: z 34 oplozených vajec 18 kuřat. Zbytek se jen naklubal a uhynu, nebo vůbec nenaklubal. 14 z nich přežilo první týden. Líhnutí téměř 2 dny. Druhé líhnutí nasucho: 30 vajec z toho 24 kuřat. Kuřata výrazně životaschopnější, vylíhlá během 12 hodin. Přežila všechna. Na facebooku je skupina LIAHNEME NA SUCHO, kde je spousta uživatelů, kteří mají s líhnutím nasucho výborné zkušenosti. Pokud je možnost, doporučuji vyzkoušet. 

Míra

JardaPecival
JardaPecival (339 příspěvků) 08.06.2023, 15:33:02 xxx.xxx.37.169

Hmm, zajímavý.. Z 34oplo 14životaschopnejch je fakt hrůzostrašný. Není problém v tom rošení? Já žiju v domnění, že se případně rosí až v dolíhni, v inkubaci max. leje voda dolu do toho oddílu? Ale jestli Vám to funguje tak proč ne. 

zvedavec
zvedavec (227 příspěvků) 08.06.2023, 16:43:03 xxx.xxx.183.76

Aj ja som ako "zvedavec" členom skupiny "Liahneme nasucho". Zatiaľ ako pozorovateľ, ak neberieme do úvahy suché liahnutie pod kvočkou.

Väčšina členov si to pochvaľuje. Sú ale aj neúspešné prípady.

Murielka
Murielka (8 příspěvků) 09.06.2023, 12:40:49 xxx.xxx.9.235

Dobrý den,

take lihnu na sucho. Prevazne teda krepelky, slepice se snazim pod kvocnami, protoze ty se o kurata postaraji. Ja to teda delam tak, ze 0-14 den bez vody a v lockdownu nalevam jednou vodu do zasobniku. Vetsinou kurata vylihnute behem 24 hodin ;)

Monika Szocsova (neregistrovaný) 29.01.2024, 01:31:24 xxx.xxx.237.216
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 03.06.2023, 09:00:52

Ja liahnem už iba na sucho, som administrátorom skupiny LIAHNEME NA SUCHO a veľmi ma teší narastajúci záujem o liahnutie bez vody. Všetkým želám úspešnú sezónu 2024 😊

Orpingtonky A Wyandotky

ančovička
ančovička (828 příspěvků) 29.01.2024, 05:49:51 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Monika Szocsova z 29.01.2024, 01:31:24

…a v jaké lihni lihnete?..ono také bude rozdíl mezi líhní Bios a automatické s ventilací nebo bez,na vlhkosti prostředí..i ta slepice nesedi “na sucho”..je to živý organismus,tedy vypařuje z těla vlhkost..měřili jste vlhkost pod sedící slepicí?..😀

JardaPecival
JardaPecival (339 příspěvků) 29.01.2024, 07:25:33 xxx.xxx.37.169

Podle mě je úplně jedno, v jaký líhni se líhne, nebo jestli se líhne na sucho nebo na mokro, důležitá je ztráta hmotnosti a správnej vývoj velikosti vzduchový bubliny a tomu ty podmínky přizpůsobit.. Příroda to má nějak zavedený a dycky se musí najít někdo, kdo si myslí, že to dokáže vymyslet líp..

Bodlinka
Bodlinka (971 příspěvků) 29.01.2024, 15:59:03 xxx.xxx.86.85

já si myslím, že to prostě záleží. na podmínkách v líhni, jak jinak. mám rcom automat. když jsem líhla u rodičů v kotelně, tak to přísávalo vodu jak divou, aby to udrželo těch 45° v předlíhni. 

no a když líhnu u sebe v koupelně, tak je to vlastně tak nasucho, že vím, že vodu vůbec nemusím dávat líhni k dispozici, že by si stejně nepřisávala.

ale uvnitř líhně je v obou případech stejná vlhkost😀

jo012810
jo012810 (179 příspěvků) 29.01.2024, 16:37:47 xxx.xxx.101.35
Bodlinka:

já si myslím, že to prostě záleží. na podmínkách v líhni, jak jinak. mám rcom automat. když jsem líhla u rodičů v kotelně, tak to přísávalo vodu jak divou, aby to udrželo těch 45° v předlíhni. 

no a když líhnu u sebe v koupelně, tak je to vlastně tak nasucho, že vím, že vodu vůbec nemusím dávat líhni k dispozici, že by si stejně nepřisávala.

ale uvnitř líhně je v obou případech stejná vlhkost😀


Přesně, jak popisuje Bodlinka. K líhnutí drůbeže je třeba vlhkosti a teploty u vajec dle připojené tabulky. Jde jen o technické řešení, jak toho dosáhnout. Takže líhnout tkzv. nasucho je (pro mne) dost nepřesné označení a může někoho pěkně zmást.

Obrázek
Brinsea (neregistrovaný) 30.01.2024, 07:50:22 xxx.xxx.4.51
Monika Szocsova:

Ja liahnem už iba na sucho, som administrátorom skupiny LIAHNEME NA SUCHO a veľmi ma teší narastajúci záujem o liahnutie bez vody. Všetkým želám úspešnú sezónu 2024 😊

Orpingtonky A Wyandotky


Nechápem, co je na líhnutí na sucho tak obdivuhodného, zázračného. Co to má za klady, přece není problém používat v líhni vodu?

list
list (562 příspěvků) 30.01.2024, 08:11:47 xxx.xxx.170.185

Já dávám za pravduBodlince a jo012810. Jsou nějaké podmínky, které je potřeba splnit, aby se zárodek zdárně vylíhl a kuře se proklovalo z vejce. Pokud vzdušnou vlkhost nedodám vodou v líhni, musí být líheň umístěna v místě, kde ta vzdušná vlhkost odpovídá parametrům líhnutí. 

zvedavec
zvedavec (227 příspěvků) 30.01.2024, 08:56:38 xxx.xxx.122.215

Aj ja dávam za pravdu Bodlinke a jo01012810 (v prípade, že liahnu jednou z možností, klasicky). Postup liahnutia nasucho hovorí o nižšej vlhkosti počas celej inkubácie 17-24% 

---

Postup je na FB uvedený takto:

Priatelia, snažila som sa tu zhrnúť v bodoch postup môjho liahnutia metódou suchej inkubácie: 

1/ Vajíčka som mala pred nakladaním 12 hodín umiestnené v inkubačnej miestnosti, aby sa aklimatizovali, (pri importovaných vajíčkach treba vajíčka nechať postáť až 24 hodín), 

2/ nakladala som ich do liahne HU100SK, nevyhrievala som ju vopred, prvé 3 dni vajíčka neotáčam, ani neotváram liaheň 

3/ nepridávala som vôbec žiadnu vodu, ani kvapku, 

4/ teplotu som nastavila na 37,8 stupňa na prvých 18 dní, 

5/ 1-krát som vajíčka presvecovala som na 6 deň, vyradila som neoplodnené, 

6/ vajíčka som otáčala ručne, ráno a večer o 180 stupňov, nie 360 (na to mi slúžia tie šípky na vajíčkach), 

7/ od 6-teho dňa som liaheň vetrala po 10 minút ráno a večer, vždy keď som otáčala🥚🥚🥚 

8/ od 14-teho do konca 18-teho dňa som vetrala tiež ráno a večer, ale už 15 minút, 

9/ 14-ty deň som ešte raz presvietila vajíčka a vyradila prípadné odumreté zárodky, 

10/ od 19-eho dňa som vajíčka už neotáčala a teplotu som znížila na 37,4 stupňa, 

11/ a samozrejme som nepridala žiadnu vodu, ani nerosila vajíčka, 

12/ liaheň od toho momentu neotvárať!!! 

13/ od vyliahnutia prvého kuriatka treba počkať minimálne 24 hodín, kým odoberiete kuriatka z liahne (ja nechávam aj dlhšie, kľudne aj 48 hodín), záleží od počtu vyliahnutých kuriatok a vlhkosti, ktorú si vytvoria kuriatka v liahni. 

Čo sa vlhkosti týka, tak tá sa držala počas celej inkubácie v rozpätí od 17 - 24%, po vyliahnutí prvého kuriatka stúpla a pri liahnutí ďalších stúpala až na hodnotu cca 80% aj viac (podľa počtu kuriatok), v druhej liahni, kde bolo menej vajíčok stúpla len na 65%. 

Prvé kuriatko „prieskumník“ sa vyliahne poväčšine samo, potom príde pauza, následne sa vyliahne nejakých 4-6 kuriatok, príde ďalšia, dlhšia pauza (kľudne aj niekoľko hodín), kedy začne vlhkosť vytvorená kuriatkami aj pozvoľne klesať tým ako sa sušia. V tejto fáze liahnutia väčšina spanikári v obave, že ďalšie kuriatka sa už nevyliahnu😉 Stres však nie je na mieste, lebo prichádza ďalšia fáza liahnutia (nazvala som ju „pop-corn“😃), kedy sa začnú liahnuť naraz ostatné kuriatka jedno po druhom😊 

Väčšina kuriatok sa vyliahla od prvého kuriatka do 8-10 hodín, ostatní až do 24 hodín. Všetky kuriatka sú vitálne, zdravé, nie sú polepené, žiadne krivé prsty ani nožičky od seba. Škrupiny ostávali na dve polovice ako sa z nich kuriatka vykopli. V liahni som nikdy nemala tak čisto, žiadny bordel, krv, zbytky žĺtka, len pár úlomkov škrupiniek. 

Ešte podotýkam, že kuriatkam zo škrupinky nepomáham, tie čo boli naďobané sa všetky vyliahli a sami 😊 

Pár vajíčok v liahni môže ostať nenaďobaných, ale tie sa vyliahnuť pravdepodobne z nejakého dôvodu ani nemali 😔 

Nikoho nechcem presviedčať, aby liahol touto metódou, je to len jedna z možností 😉 S výsledkami som nadmieru spokojná a ja určite budem aj naďalej liahnuť iba na sucho 👍 

Administrátor LIAHNEME NA SUCHO 🥚

zdroj: https://www.facebook.com/groups/910811766766197/permalink/944474663399907

zvedavec
zvedavec (227 příspěvků) 30.01.2024, 09:03:27 xxx.xxx.122.215

Tiež som bola kritická voči novotám (hoci voči tejto metóde som bola otvorená a zvedavá), ale keď pozerám na množstvo spokojných používateľov tejto metódy, tak si myslím, že asi sa dá liahnuť aj takto.

Osobne som nevyskúšala, liahnem pod kvočkou. 

list
list (562 příspěvků) 30.01.2024, 11:48:21 xxx.xxx.170.185

Nevím, nikdy jsem takové líhnutí nezkoušel, ale návod ve mě důveru tedy nebudí. 

Vložit vejce do nevyhřáté líhně nebude problém, ona se postupně vyhřeje a vejce se postupně ohřejí s ní a opět se začne vyvýjet zárodek. 

Nevím, kde autor vzal, že se vejce mají otáčet o 360 °, to by bylo kontraproduktivní, protože 360 °je kruh, takže bych vzal vejce, otočil ho dokola a vrátil zpět na místo. Vejce se otáčí i při skladování a následně v předlíhni po celou dobu o 180 ° 2x denně.  Vejce se naklápí, protože je to jejich přirozenost, kvočna vejce pod sebou přemísťuje a pokud se tento postup vynechá, může dojít k srůstům plodu a podskořápečných obalů, deformacím plodu a úhynu. 

Větrání v líhni je potřeba hlavně ke konci, kdy jsou už kuřata velká a mají vyšší spotřebu kyslíku, než na začátku líhnutí. Samozřejmně záleží na konstrukci líhně a každý výrobce popisuje, kdy a jak správně líheň vyvětrat. 

A vzdušná vlhkost 17- 24% ? To se mi zdá hodně nízko. Vejce není neprodyšná konzerva, naopak. V nízké vlkosti se voda z vejce odpařuje a pak tedy musí kuřeti scházet. Nehledě na to, že vyšší vlhkost na konci líhnutí napomáhá kuřatům proklovat se z vejce ven. 

V dalším popisu, zvláště průběh vlastního líhnutí neplyne žádná výhoda nedodržení postupu odzkoušeného chovatelskou zkušeností. Naopak na mě popis nepůsobí důvěryhodně, jak pro nepřesnost informací, tak i pro absenci jakékoliv typu, ale, pozor, nebo nepovedlo se …


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.