Aktuálně: 4 789 inzerátů176 102 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Kůň a veřejnost

Milada (neregistrovaný) 09.06.2023, 18:19:32 xxx.xxx.6.285

Dobrý den, mám ve výběhu u domu 2 klisny. V dnešní době už na vesnicích není moc zvířeny a proto jsou mojí koníci častou atrakcí obyvatel a hlavně dětí.  Už několikrát jsem z okna přistihla jak koně krmí, snad jen natrhanou trávou ale člověk nikdy neví když třeba není doma. Nejsem z toho vůbec nadšená ale nechci dělat po vsi ostudu. Jak to řešíte? 

kometa
kometa (4303 příspěvků) 09.06.2023, 18:32:03 xxx.xxx.147.163
Milada:

Dobrý den, mám ve výběhu u domu 2 klisny. V dnešní době už na vesnicích není moc zvířeny a proto jsou mojí koníci častou atrakcí obyvatel a hlavně dětí.  Už několikrát jsem z okna přistihla jak koně krmí, snad jen natrhanou trávou ale člověk nikdy neví když třeba není doma. Nejsem z toho vůbec nadšená ale nechci dělat po vsi ostudu. Jak to řešíte? 


Upřímně, blbě.

Osvěta moc nepomáhá - před pár měsíci uhynula v Zoo Hluboká březí losice, kterou nakrmili sušenkami.Čekala dvojčata.☹️

Ale můžete zkusit - vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat, když jste zrovna doma.

Nebo dát ošklivé fotografie z operací koliky, případně ukousnutých prstů.

Nebo dát (třeba i falešné) kamery a výstrahu, že úhradu za veterináře platí pachatel.

Nebo mít koně za dvojitým plotem (ohradníkem).

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 09.06.2023, 18:35:06 xxx.xxx.0.1

Tady je každá rada drahá. Máme koně mimo vesnici, žádná kloudná cesta tam nevede, na plotě cedule "nekrmte koně" a "nekrmte zvířata" a kamery s upozorněním, že tam jsou a stejně čas od času musíme krmiče od výběhů (případně z výběhů) vyhazovat. Můžete zkusit osvětu - cedule a přistiženým krmičům promlouvat do duše. Nebo udělat neprůhledné oplocení, např. i tak, že zapěstujete podál ohrady neprostupný živý plot, aby na koně nebylo vidět a nadalo se na ně sáhnout, takže už nebudou pro dětičky tak atraktivní. To ale ne všude půjde, zvlášť jestli je pozemek v nájmu. Ze zkušenosti - dvojitá ohrada nefunguje, pokud je vzdálenost taková, že se ještě dá přehodit.

Milada (neregistrovaný) 11.06.2023, 05:50:18 xxx.xxx.6.285

No právě nechci dělat ve vesnici dusno ale budu muset. Kdyby se něco stalo budu si to vyčítat a nikdo pak nepřijde a nepřízná se. Chystám vyvěsit tyto cedulky. 

Obrázek
kocoura219
kocoura219 (130 příspěvků) 11.06.2023, 18:50:57 xxx.xxx.0.1
Milada:

No právě nechci dělat ve vesnici dusno ale budu muset. Kdyby se něco stalo budu si to vyčítat a nikdo pak nepřijde a nepřízná se. Chystám vyvěsit tyto cedulky. 

  • ');" onmouseout="UnTip();">

Se bojím, že to nemusí stačit, protože hloupá veřejnost si řekne, že ta trocha něčeho, co koni dají, mu přece nemůže ublížit.... 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (778 příspěvků) 12.06.2023, 09:40:16 xxx.xxx.27.178

Když si vezmu, kolik může stát jedna blbá kolika z pár suchých rohlíků (a to nemluvím o utpení toho konkrétního zvířete), rozhodně bych nebyla tak odevzdaná. Nastavit si hranice se sousedy nemusí hned znamenat, že si to s nimi rozházím. Tj. snažila bych se udělat maximum, a to v osvětové činnosti.  Např. nechat rozhlásit rozhlasem prosbu o tom, aby koně nebyli krmeni, udělala bych vysvětlující plakátek a vyvěsila do školy a na společné prostory, hodila bych letáky do schránek s prosbou a vysvětlením. Případně bych byla otevřená tomu, že když někdo zavolá, můžeme se dohdonout na návštěvní den. Kdo by porušoval pravidla, po tom bych nemilosrdně šla. Pořád jsou koně Váš majetek, případně pozemek taktéž a na to platí úplně stejná pravidla jako na jiný majetek movitý i nemovitý.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 12.06.2023, 12:31:51 xxx.xxx.40.140

Nepomôže vôbec nič.

Teda, fotky odtrhnutých prstov by možno pomohli.

Inak nepomôže vôbec nič.

 

Losica a sušienky....toto mi príde ako veľmi málo pravdepodobné, pretože keby ste videli, čo niekedy navozia do lesa poľovníci...a zver to žerie, normálne toastový chleba a melóny a prikusuje k tomu dyne a zemiaky z minulej zimy a jablká...Aj keď neviem, v akom výbeho losica bola, ak mala minimum pastvy, tak jasne, že požerie kde čo.

A aj preto si myslím, že rôzne mini ZOO a ZOO kútiky sú peklo a nijako im nefandím, unudené zvieratá, ktorých jediným rozptýlením je somrovať žrádlo...a ešte tam väčšinou držia poníky a somáre...mno...za mňa si za tieto extempóre môžu prevádzakovatelia sami, už z podstaty veci, že ku gravidnej losici majú prístup ľudia...je to ich zodpovednosť, ľudia sú blbí a budú takí už navždy.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 12.06.2023, 12:33:15 xxx.xxx.40.140
Milada:

No právě nechci dělat ve vesnici dusno ale budu muset. Kdyby se něco stalo budu si to vyčítat a nikdo pak nepřijde a nepřízná se. Chystám vyvěsit tyto cedulky. 

  • ');" onmouseout="UnTip();">

To nefunguje, na ceduľkách musí byť, že kone ohrozujú zdravie tých ľudí.

kometa
kometa (4303 příspěvků) 12.06.2023, 12:39:08 xxx.xxx.224.101
Horsana:

Nepomôže vôbec nič.

Teda, fotky odtrhnutých prstov by možno pomohli.

Inak nepomôže vôbec nič.

 

Losica a sušienky....toto mi príde ako veľmi málo pravdepodobné, pretože keby ste videli, čo niekedy navozia do lesa poľovníci...a zver to žerie, normálne toastový chleba a melóny a prikusuje k tomu dyne a zemiaky z minulej zimy a jablká...Aj keď neviem, v akom výbeho losica bola, ak mala minimum pastvy, tak jasne, že požerie kde čo.

A aj preto si myslím, že rôzne mini ZOO a ZOO kútiky sú peklo a nijako im nefandím, unudené zvieratá, ktorých jediným rozptýlením je somrovať žrádlo...a ešte tam väčšinou držia poníky a somáre...mno...za mňa si za tieto extempóre môžu prevádzakovatelia sami, už z podstaty veci, že ku gravidnej losici majú prístup ľudia...je to ich zodpovednosť, ľudia sú blbí a budú takí už navždy.


Na Hluboké mají slušný výběh s trávou + dostávají seno a větve na okus.

A nebyla to první uhynulá losice.

Buggyra
Buggyra (3262 příspěvků) 12.06.2023, 12:48:49 xxx.xxx.198.226

Kolem výběhu jsme natáhli lesácké pletivo do dvou metrů výšky.

V odstupu 3-5 m od hranice výběhu (pletiva) dáváme vnitřní elektrickou pásku. Pruh mezi tím pasou koně buď jen pod přímým dohledem a nebo sekáme.

Poníky do prostoru u cesty vůbec nepouštíme.

Cedule "zákaz přibližování k ohradě, soukromý pozemek, nebezpečí úrazu", holý text, k tomu cedule "pozor zlý kůň, nebezpečí úrazu" taková ta klasická z obchodu s koněm, co se zubama ohání.

Občas najdeme u branky vysypané zbytky z kuchyně, nějaké košťály, odkrojky z mrkve, květáku, šlupky od brambor. Poté, co starosta dvakrát na fejsbůku upozornil, že výběh není kompostárna, ťuk ťuk, v pohodě.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 12.06.2023, 13:20:29 xxx.xxx.40.140
kometa:

Na Hluboké mají slušný výběh s trávou + dostávají seno a větve na okus.

A nebyla to první uhynulá losice.


No, tým horšie, že nebola prvá...

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 12.06.2023, 14:14:54 xxx.xxx.40.140
kometa:

V obou případech proběhla pitva, bylo to nevhodným krmením.


Jj, to verím, len keď už mi niekto nakŕmil zviera tak, že uhynulo...asi sa nejak skúsim zabezpečiť lepšie, sa natíska riešenie...

Keď neurobím nič poriadne, iba budem plakať na sockách, tak sa veľa nezmení, rozruch utíchne a na ďalší rok tam zase niečo uhynie.

Pokiaľ nemám personál na riešenie akútnej bachorovej acidózy non stop k dispozícii, alebo mi tie losy tak veľmi nechýbajú. Pretože to sa zopakuje, každý rok sa to v týchto minozoo, či kútikoch opakuje a bude, to sa z ľudí nikdy nevykorení, proste nikdy.

kometa
kometa (4303 příspěvků) 12.06.2023, 16:35:06 xxx.xxx.224.101
Horsana:

Jj, to verím, len keď už mi niekto nakŕmil zviera tak, že uhynulo...asi sa nejak skúsim zabezpečiť lepšie, sa natíska riešenie...

Keď neurobím nič poriadne, iba budem plakať na sockách, tak sa veľa nezmení, rozruch utíchne a na ďalší rok tam zase niečo uhynie.

Pokiaľ nemám personál na riešenie akútnej bachorovej acidózy non stop k dispozícii, alebo mi tie losy tak veľmi nechýbajú. Pretože to sa zopakuje, každý rok sa to v týchto minozoo, či kútikoch opakuje a bude, to sa z ľudí nikdy nevykorení, proste nikdy.


Tak ono to není každý rok, první případ byl někdy před 15? lety.

Zrovna na Hluboké si myslím, že veterinární péči mají dobrou, ale žádné zvíře nemá dohled 24 hodin denně.

jbb
jbb (39 příspěvků) 13.06.2023, 23:21:35 xxx.xxx.107.140

Bohužel je zvíře bráno skoro jako věc veřejná. Pro část populace existuje zřejmě nějaké zvykové právo si zvířátko pohladit a nafutrovat zcela čímkoliv. Odstrašujících příkladů jsme na spoustě diskusí už zažili neuvěřitelné množství.

Věty typu " ty koblihy mu neublíží, vždyť jsou přeci čerstvé" (ano bavíme se o koních) nebo dokonce "mně nezajímá že mu bude blbě já chci udělat svému dítěti radost", ničení cedulí zakazujících krmení nebo třeba házení kamenů po dominantním ve stádě, atd. A mnoho dalších.

Tedy je otázka, proč vůči krmičům být vůbec slušný. Pokud se nejedná o retardované žáky prvního stupně, musí vědět že na cizí majetek se nesahá, natožpak ho krmit. Já také druhým lidem nekrmím děti, psy, nedofukuji jim kola na autě, atd. Krmič musí při styku s vámi zažít takovou situaci, aby jí už nikdy nechtěl opakovat. A pokud jí zažije před vlastním dítětem, určitě ho příště vezme raději do lunaparku.

Sorry, fakt nemám slitování. Každý může přijít hlavní bránou do statku a po domluvě si koně třeba pohladit. A nebo může vlézt do ohrad zadem a odnese to lustrací od policie, popřípadě odvedením za ucho až k vlastním rodičům (výše uvedené dvě varianty podle věku přestupce). Soused to kdysi ve vesnici zavedl tak, že řval jenom když někdo se dotkl drátěného plotu za kterým byli jeho koně. A světe div se, všichni věděli, že na plot se nesahá. A to tam ani neměl cedule.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.