Aktuálně: 4 590 inzerátů178 045 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Kůň a veřejnost

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 19.06.2023, 09:38:30 xxx.xxx.27.178

Víte, co je překvapivé? Jsme u koní 25 let, ale tohle se tolik nikdy neřešilo a hlavně se nedělo. Ne že by nikdy nevnikly nelegálně do výběhu nadšené holčičky. Ale tohle futrování cizích koní nesmyslama a šmatání na ně, v takové víře nebylo.

Vždyť i v Kladrubech za klasickým dřevěným hrazením výběhů je ještě přidaná alektrická páska až teď posledních pár let.

Co se to s těmi lidmi děje?

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 19.06.2023, 09:48:58 xxx.xxx.198.226

Mají čas na blbosti.

Však dneska si to vemte, automatické pračky, myčky, sušičky, robotické vysavače i vytírače, dneska nemusíte doma hnout prstem. Chcete dostat děcka ven, ale jak to udělat, když počítač a telefon jsou interaktivní a venku je nuda, navíc fyzická aktivita je namáhavá, že. Potřebujete pro děcka vymyslet nějakou zábavu. Co možná interaktivní a co možná fyzicky nenáročnou. No a za vsí jsou koně, kozy, lamy.

A jsou všude. Ne jen v JZD za statkem, kde je pořád fůra zaměstnanců, kam by vás nenapadlo vlézt, ale každý druhý je má pěkně u baráku. Tady v devadesátkách byli koně až za kopcem. Jinak jen občas nějaký lesák v boudě u baráku. Dneska jde člověk po vesnici a potká troje přístupné koně za ohradníkem bez dozoru.

Anonymní (neregistrovaný) 19.06.2023, 09:52:03 xxx.xxx.26.200
JanaJanaJanaJana:

Víte, co je překvapivé? Jsme u koní 25 let, ale tohle se tolik nikdy neřešilo a hlavně se nedělo. Ne že by nikdy nevnikly nelegálně do výběhu nadšené holčičky. Ale tohle futrování cizích koní nesmyslama a šmatání na ně, v takové víře nebylo.

Vždyť i v Kladrubech za klasickým dřevěným hrazením výběhů je ještě přidaná alektrická páska až teď posledních pár let.

Co se to s těmi lidmi děje?


Vyrostla generace Já jsem bůh a můžu všechno co chci a ti teď mají malé děti v duchu Dítě je bůh a může všechno co chce a kdo se ho jen květinou dotkne, toho zadupu do země no a tyhle rodinky teď jezdí na výlety na venkov.

Je to tragédie, protože normálně díky tomu už není nikde.

Jj, vzpomínám si na jeden post a výživnou diskuzi na FB v zimě na téma Byli jsme bruslit na rybníku za Prahou a tam byla v ledu díra! Volala jsem policii a hasiče, aby s tím něco udělali.

Člověk hned ztratí iluze.

Jako děti jsme dávali koním pár lístků trávy utržené u výběhu, tak doufám, že to nebylo moc blbě. 🙂

Ale jinak krmit nějak obecně zvířata ve výběhu nikoho ani nenapadlo.

 

 

Anonymní (neregistrovaný) 19.06.2023, 09:55:16 xxx.xxx.26.200
Buggyra:

Mají čas na blbosti.

Však dneska si to vemte, automatické pračky, myčky, sušičky, robotické vysavače i vytírače, dneska nemusíte doma hnout prstem. Chcete dostat děcka ven, ale jak to udělat, když počítač a telefon jsou interaktivní a venku je nuda, navíc fyzická aktivita je namáhavá, že. Potřebujete pro děcka vymyslet nějakou zábavu. Co možná interaktivní a co možná fyzicky nenáročnou. No a za vsí jsou koně, kozy, lamy.

A jsou všude. Ne jen v JZD za statkem, kde je pořád fůra zaměstnanců, kam by vás nenapadlo vlézt, ale každý druhý je má pěkně u baráku. Tady v devadesátkách byli koně až za kopcem. Jinak jen občas nějaký lesák v boudě u baráku. Dneska jde člověk po vesnici a potká troje přístupné koně za ohradníkem bez dozoru.


Asi jak kde, u nás koně nejsou a ani nikde v okolí. Zato dřív býval výběh pro krávy přímo ve vsi a kůzle na léto míval kdekdo.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 19.06.2023, 10:12:14 xxx.xxx.0.1

Dříve měl, alespoň na venkově, nějaká zvířata doma skoro každý a neměl potřebu se angažovat u cizích. Dnes má každý tak anglický trávník a bazén a běda kdyby jim na zahradě zasmrděl hnůj od sousedů. Paní co u ní mám koně bere na ranč děcka z místní školky, aby děti z vesnice věděly jak na živo vypadá prase, koza, králík a slepice.

Současně se vytratila taková ta úcta k ostatním. Generace dnešních rodičů má popcit, že když už vážili tu cestu za město / na konec vesnice, tak prostě mají oni a jejich děti právo si ty zvířata pohladit a nakrmit.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 11.07.2023, 13:52:23 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.07.2023, 13:38:50

🤣🤣🤣

taky výborný. 

Nechápu jednu věc - když jsou všude cedule nekrmit, proč to lidé porušují, já bych za to pracky sekala. 

Tak mě napadá  chtělo by to nějaký neviditelný életrický vedení a jak by zmetek strčil ruku přes ohradu, prásk dostal by pořádnou šupu. Nebo by to aspoň mohlo začít houkat, jako v mjůzeu, když se překročí určitá hranice.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 11.07.2023, 13:57:42 xxx.xxx.0.1
JanaJanaJanaJana:

Víte, co je překvapivé? Jsme u koní 25 let, ale tohle se tolik nikdy neřešilo a hlavně se nedělo. Ne že by nikdy nevnikly nelegálně do výběhu nadšené holčičky. Ale tohle futrování cizích koní nesmyslama a šmatání na ně, v takové víře nebylo.

Vždyť i v Kladrubech za klasickým dřevěným hrazením výběhů je ještě přidaná alektrická páska až teď posledních pár let.

Co se to s těmi lidmi děje?


Síce starší príspevok, ale nemyslím, že by sa to nedialo. Od "96 som bola vo veľkom žrebčíne, pravidelne pri ceste zastavovali autá a ľudia trhali koňom trávu. To, že sa kone medzi sebou mlátia kvôli tej tráve, si ľudia vysvetľovali tým, že ú chúďatká hladné. Teraz je akurát viac súkromných chovateľov, ktorí majú zvieratá bližšie zástavbám. Mám tu neďaleko nový areál, vlani mali v podstate prvé leto takú ostrejšiu prevádzku a hneď mali poníka na klinike. Daň za to, že majú kone na cykloceste.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 11.07.2023, 14:02:37 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

🤣🤣🤣

taky výborný. 

Nechápu jednu věc - když jsou všude cedule nekrmit, proč to lidé porušují, já bych za to pracky sekala. 

Tak mě napadá  chtělo by to nějaký neviditelný életrický vedení a jak by zmetek strčil ruku přes ohradu, prásk dostal by pořádnou šupu. Nebo by to aspoň mohlo začít houkat, jako v mjůzeu, když se překročí určitá hranice.


No protože. Taky nechápu. My měli cedule nejen na ohradě, ale i ve stáji. Přišel pán s vnučkou a jal se koním rozdávat jablka. Já nejdřív slušně - promiňte, ale vy nevidíte, že máme na dveřích napsáno “Prosím, nekrmit!”? Pán se otočil k vedlejšímu boxu a v činnosti pokračoval. A to už jsem zvýšila hlas, při vší úctě ke stáří.

Všem takovým říkám - jak byste se tvářili, kdybych k vám vlezla do obýváku a začali krmit vaše rybičky v akváriu? Většina bohužel rozdíl nevidí.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 11.07.2023, 14:07:21 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.07.2023, 14:02:37

Ale sakra jak si vůbec dovolí vlézt na cizí pozemek, rovnou do stájí? Lezu já mu do zahrady a rozsypávám tam jeho slepicím syrový brambory? Jak to, že lidi nerespektují soukromý majetek? A tím ty koně jsou. A ne zrovna za pakatel. 

teď mě napadá - Fotopasti a cedule, že každý přistižený bude předán k řešení, jako poškozování cizího majetku, zkoušel někdo?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 11.07.2023, 14:10:51 xxx.xxx.27.178

Teď zase někde pošlo nějaké půně, dle FB.

Dle mého pomohou jen fotky mrtvol, k tomu přiložený účet za veterináře a hrozba kamerami, fotopastmi a následně policií.

Evidentně pozitivní osvětová činnost nefunguje, ba co víc, je to horší.

Ale co jsem si všimla, mezi děckama školou povinnými už se to chytlo dost, děti často krmení cizích zvířat odmítají stejně jako například cirkus se zvířaty, problém je spíš s prarodiči táhnoucími za ruku píďata, která ještě opravdu nemají rozum. No a tam prostě vítězí česká povaha, která si myslí, že může všechno.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 11.07.2023, 14:58:05 xxx.xxx.198.226

No vlézt mi někdo do stáje, tak ho nejprve ženu svinským krokem ven (rozumějte jako rozběsněná svině), a pak teprve se táži. A pokud by ještě k tomu vyjevil jakoukoli míru ignorantství, tak mu těmi vidlemi fakt pomůžu. A asi je to na mně vidět, protože kdo nám tam vlezl, po mém pohledu rychle vycouval.

A naštěstí krmičů jsme se zbavili ve chvíli, kdy jsme jim v tom fakt mechanicky zabránili. Prostě koně jsou max na dohození pro dospěláka, ale malé krmičské dítě z toho žádnou radost nemá, je to stejné jako krmit kachny. Navíc u nás to všechno sežere jen jeden kůň, ostatní se ani nepřiblíží, čímž je nuda dokonána. Joooo, kdyby se lidi dostali k poníkům, to by bylo mrtvejch! Ale tam je naštěstí pásmo 50 m od cesty a poníci jsou extra odříznutí ze všech stran.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 12.07.2023, 17:03:10 xxx.xxx.54.19

Ľudia chodia aj do areálu, kde je klinika…kŕmiť, samozrejme, lebo kone majú vonkajšie padoky…tam mi po tristosiedmom  príhovore rupli nervy a zavolala som ostrahu, nech ich vyhodia. Kto tam prišiel opakovane, a bol poučený pred tým, tak si vypočul. Ja keď som zúrivá, tak to celkom stojí za to 😁

Fotky koní nepomôžu. Ale odhryznute detské prstiky by mohli 👌


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.