Aktuálně: 4 580 inzerátů178 008 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Je to drahý koníček?

Novačka (neregistrovaný) 25.06.2023, 07:36:48 xxx.xxx.47.267

Prosim chovatele koní, jak moc je to drahý koníček v porovnání s ostatními zvířaty? Nemyslím přímo nákup koně, tam je to jasny dle plemene a že jde o nákladnější invesici než u jiných hosp.zvířat ale spíš mě zajímá jak potom, krmení, případně veterinář jak moc to je nákladné, zda to zvládne i klasická příjmová střední třída.

Novačka (neregistrovaný) 25.06.2023, 07:39:07 xxx.xxx.47.267

Teď si říkám že jsem mohla téma pojmenovat "Je koníček drahý koníček?" 😄

Anonymní (neregistrovaný) 25.06.2023, 07:48:41 xxx.xxx.52.181

Záleží na motivaci. Kdo chce začít, ptá se.

Novačka (neregistrovaný) 25.06.2023, 07:53:12 xxx.xxx.47.267
Anonymní:

Záleží na motivaci. Kdo chce začít, ptá se.


Já právě nad tím uvažuji tak se ptam, zjišťuji informace. Nejsem taková, že koupím a pak až řeším. Samozřejmě i stáj a ohrada musí být náročná na údržbu apod.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 25.06.2023, 08:00:18 xxx.xxx.147.163
Novačka:

Prosim chovatele koní, jak moc je to drahý koníček v porovnání s ostatními zvířaty? Nemyslím přímo nákup koně, tam je to jasny dle plemene a že jde o nákladnější invesici než u jiných hosp.zvířat ale spíš mě zajímá jak potom, krmení, případně veterinář jak moc to je nákladné, zda to zvládne i klasická příjmová střední třída.


Ano, je.

Pravda, záleží na ceně ustájení (což se odvíjí, respektive, mělo by od jeho kvality a taky je rozdíl Praha versus Horní Dolní), vašich ambicí - budu závodit (tam se načítá trenér) nebo jenom "jezdit do lesa", jestli koňovi postačí kovář a veterinář k základní údržbě nebo budou zdravotní průšvihy...

Neboli jste na měsíční částce od cca 3 000 - 12 000.

Můj skromný odhad.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 25.06.2023, 09:58:20 xxx.xxx.134.47
Odpověď na příspěvek uživatele Novačka z 25.06.2023, 07:36:48

Pokiaľ ste schopná mať k dispozícii na nejaký pruser približne takú stovku, dá sa to zvládnuť aj so stredným príjmom. Samozrejme, záleží od lokality, pri veľkých mestách to úplne jednoduché nebude. Ale, koní je všade veľa a majiteľov, ktorí nestíhajú ešte viac. Skôr, než kúpite vlastného, by bolo fajn mať nejaké skúsenosti, možno napríklad aj ako b-reiter, alebo čiastočný nájom.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 25.06.2023, 10:09:56 xxx.xxx.25.233

tak v porovnání s ostatními zvířaty to teda drahé je hodně. jako kočka nebo i velký pes stojí jen zlomek.

kůň, to je tak desítka měsíčně na běžný provoz a stovka a víc na průšvihy.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 25.06.2023, 10:17:37 xxx.xxx.197.228
Bodlinka:

tak v porovnání s ostatními zvířaty to teda drahé je hodně. jako kočka nebo i velký pes stojí jen zlomek.

kůň, to je tak desítka měsíčně na běžný provoz a stovka a víc na průšvihy.


Nemusí to tak být - záleží na mnoha okolnostech. Já třeba za psa v tréninku vydám kolem 4 tis. měsíčně, ale kůň doma mě v nákladech stojí třeba 2000 Kč (samozřejmě pokud se něco nepodělá, ale to se i veterina za psa dokáže vyšplhat k 70 tis.)

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 25.06.2023, 10:20:18 xxx.xxx.25.233
Inspektor-pisisvor:

Nemusí to tak být - záleží na mnoha okolnostech. Já třeba za psa v tréninku vydám kolem 4 tis. měsíčně, ale kůň doma mě v nákladech stojí třeba 2000 Kč (samozřejmě pokud se něco nepodělá, ale to se i veterina za psa dokáže vyšplhat k 70 tis.)


pak je otázka, jestli je člověk, co má vlastní pozemky natolik velké, aby ustájil stádo koní, klasická středopříjmová třída :)

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 25.06.2023, 11:53:13 xxx.xxx.0.1
Bodlinka:

tak v porovnání s ostatními zvířaty to teda drahé je hodně. jako kočka nebo i velký pes stojí jen zlomek.

kůň, to je tak desítka měsíčně na běžný provoz a stovka a víc na průšvihy.


No, momentálne ma pes po oprerácii ladviny na dietách stojí skoro toľko, čo ten kôň. 🙈 ale ináč súhlas.

Ľudia, ktorí majú koňa doma síce počítajú často iba náklady, ale málokedy rátajú aj ten čas. A ten má tiež svoju cenu. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 25.06.2023, 11:55:39 xxx.xxx.147.163
Novačka:

Já právě nad tím uvažuji tak se ptam, zjišťuji informace. Nejsem taková, že koupím a pak až řeším. Samozřejmě i stáj a ohrada musí být náročná na údržbu apod.


Takže správně předpokládám, že budete mít koně doma? Myslím koně v množném čísle.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 25.06.2023, 12:30:02 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 25.06.2023, 10:20:18

Tohle asi není úplně podstatné - to, že mám kam toho koně pustit nemění nic na tom, kolik stojí krmivo a stelivo vs. náklady na jednoho psa v tréninku. Takže bez ohledu na to, jaká jsem socka (a svým způsobem socka jsem, protože všechno sypu do zvířat a mám jich hodně) ty náklady jsou takové.

   Ale samozřejmě nechci dávat tohle za vzorový příklad, protože běžný člověk musí fungovat v jiném režimu a není to tak jednoduché mít koně doma, protože nemůže být sám, potřebuje péči, prostor pro skladování sena, slámy, hnojiště, techniku a hromadu dalších věcí...

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 25.06.2023, 12:39:17 xxx.xxx.25.233
Inspektor-pisisvor:

Tohle asi není úplně podstatné - to, že mám kam toho koně pustit nemění nic na tom, kolik stojí krmivo a stelivo vs. náklady na jednoho psa v tréninku. Takže bez ohledu na to, jaká jsem socka (a svým způsobem socka jsem, protože všechno sypu do zvířat a mám jich hodně) ty náklady jsou takové.

   Ale samozřejmě nechci dávat tohle za vzorový příklad, protože běžný člověk musí fungovat v jiném režimu a není to tak jednoduché mít koně doma, protože nemůže být sám, potřebuje péči, prostor pro skladování sena, slámy, hnojiště, techniku a hromadu dalších věcí...


myslím si, že podstatné to je, protože většina lidí prostě ty pozemky nemá a nikdy mít nebude - se podívejte někdy, kolik by stálo je nakoupit a hned vám dojde, že nejste socka, ale velmi, nadprůměrně bohatý člověk.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 25.06.2023, 13:46:18 xxx.xxx.56.117
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 25.06.2023, 12:39:17

Tak ty pozemky na kterých jsou výběhy i hangár  na seno/slámu jsou pronajaté, ale samozřejmě málokdo má možnost mít koně v takovém managementu. Na druhou stranu my zase všechno nakupujeme, protože nemáme vůbec žádnou zemědělskou půdu, takže v ty suchý roky, kdy stál balík sena 1500 nebo byla drahá doprava a kamion sena/ slámy vyšel na 28tis. jen za dopravu, byly ty náklady zase jinde.

Mít koně doma je jistá forma masochismu i když to finančně vychází lépe, než v komerčním ustájení. Na rovinu - až dožije můj současný kůň (je mu 15), tak už si nikdy žádného nepořídím. Jako je to fajn mít koníčka, ale pokud člověk umí, tak nabídky na ježdění má, ještě mu za to zaplatí a nemá žádné starosti. A pokud neumí,  tak je zase nesmysl pořizovat si koně domů.

jbb
jbb (39 příspěvků) 25.06.2023, 22:00:01 xxx.xxx.107.140

Já vždy říkám, že jezdění na koni je lacinější sport než sportovní létání... A dodávám - o trošku. Naopak cyklistika či golf budou rozhodně lacinější, o běhu ani nemluvě.

Mít koně je prostě životní styl, obzvláště když ho máte doma - měsíční náklady pak nejsou velké, ale člověk musí trošku zapomenout, že třeba kdysi kupoval pozemky, stavěl boxy, pořizoval traktor s mulčovačem na nedopasky, stavěl ohrady, atd... Když tohle všechno máte, tak už je to laciné ;-)

Pokud já bych mohl něco doporučit - ideální když je to společný zájem obou. Protože pokud ne, tak to bude vždy drhnout (ledaže by ten druhý měl to letadlo, to si pak asi nemůžou nic vyčítat).

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 26.06.2023, 09:18:39 xxx.xxx.27.178
jbb:

Já vždy říkám, že jezdění na koni je lacinější sport než sportovní létání... A dodávám - o trošku. Naopak cyklistika či golf budou rozhodně lacinější, o běhu ani nemluvě.

Mít koně je prostě životní styl, obzvláště když ho máte doma - měsíční náklady pak nejsou velké, ale člověk musí trošku zapomenout, že třeba kdysi kupoval pozemky, stavěl boxy, pořizoval traktor s mulčovačem na nedopasky, stavěl ohrady, atd... Když tohle všechno máte, tak už je to laciné ;-)

Pokud já bych mohl něco doporučit - ideální když je to společný zájem obou. Protože pokud ne, tak to bude vždy drhnout (ledaže by ten druhý měl to letadlo, to si pak asi nemůžou nic vyčítat).


Drhnout to nemusí. Pokud má člověk štěstí.

Během vztahu se současným partnerem jsem se po pár letech ke koním vrátila, neprve jezdecká škola, což stálo něco z mých peněz a čas jednou týdně, dále plný pronájem + úvahy o vlastním koni, roční vzájemné rozvahy a rozhovry o tom, co by to přineslo. Podotýkám, že nejsem zastánce teorie, že "není to ten pravý, když ti nepovolí koně" - umím se n ato podívat hlouběji a z více stran. Kdybych neměla pocit, že nedokáže přijmout to, co "kůň do domu" (třebaže v ustájení) přinese, nikdy bych do koupi nešla, můj partner má přemnoho kvalit a není ten typ, který by mi koně "zakazovalů z vlatsní pohodlnosti, ale spíš ze stranu o budoucnost (děti, prostředky, čas blablabla).

Teď je kůń už pár let s námi, mluví o něm jako o našem, kdybych nevyšla, vím, že za mně průšvih cvakne a nebude mi to vyčítat. A je rád, že ho do toho nenutím, poňuná se rád, na procházku vyjde, ale prost ěho to nepohltilo, je však rád za mně, že něco miluju a podporuje mě v tom.

Novačka (neregistrovaný) 26.06.2023, 09:23:20 xxx.xxx.47.267

Děkuji za názory....No já bych právě chtěla mít ohradu u domu takže ustájení by bylo téměř doma.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 26.06.2023, 09:28:39 xxx.xxx.27.178

Jinak zase - tohle je opět obecná otázka, která nedostane jednoznačnou obsáhlou odpověď na internetové diskuzi.

Ale prostě ano, mít koně, pokud ho chcete využívat jezdecky nebo zapřahat, je obecně dražší, než jiná hospodářská zvířata, i když máte vlastní pozemky. Vzhledem k tomu, že od zvířete chcete práci, předpokládá se, že zde budou kladeny vyšší veterinární nároky, především kovář a pak dost pravděpodobně taktéž jednou za čas zuby, alespoń jednou do roka fyzio, ten na sebe dost často pak váže práci sedláře. Plus i ty cajky se čas od času mění/doplňují.

A to nejsem ten typ, který by  potřeboval od každé barvy jednu dečku a snažím se za co nejméně peněz vytřískat hodně muziky + mám velmi bezúdržbového koně (ťuk ťuk na zuby).

Jinak klasická střední třída by to mohlaa finančně zvládnout, pokud bydlí ve svém....koně doma alespoň ve dvou kusech, či jednoho v ustájení. Zde je ale dobré si uvědomit, že to chce i nějakou rezervu na případnou kliniku atp., aby v takové situaci ekonomicky nepadla rodina. No a u těch, co jsou v nájmu nebo platí hypotéku....tam je to velmi relativní a musí se to dobře spočítat.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 26.06.2023, 09:30:57 xxx.xxx.27.178
Novačka:

Děkuji za názory....No já bych právě chtěla mít ohradu u domu takže ustájení by bylo téměř doma.


Přijdete mi jako začátečník. To není donrá kombinace se začínajícím chovem koní. Od koně chceme obvykle víc než od běžného hospodářské zvířete (tzn. alepsoň zákaldní vycvik) a pokud člověk ví, o co jde, nepokládá tyto ekonomické otázky. No a kombinace začátečník u koní vs. začátečník chovatel koní obvykle nedopadá dobře.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 26.06.2023, 09:50:20 xxx.xxx.224.101
Novačka:

Děkuji za názory....No já bych právě chtěla mít ohradu u domu takže ustájení by bylo téměř doma.


A ti koně by byli aspoň dva? Ptám se znovu.

+ samozřejmě pořešené krmení, odvoz hnoje, číslo hospodářství, výpomoc v době nouze nebo dovolené, případného trenéra...

Ona jenom ohrada nestačí. Koně z ní brzy udělají tankodrom.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.