Aktuálně: 4 581 inzerátů178 010 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Je to drahý koníček?

jbb
jbb (39 příspěvků) 26.06.2023, 11:10:00 xxx.xxx.70.105

"Koně doma" rozhodně není (minimálně na začátek) nejlevnější varianta. Respektive pár levných variant jsem viděl, ale podle toho to také vypadalo. 

Každá investovaná koruna se vrátí v úspoře času, komfortu a vůbec chuti ještě na ty hajtry vlézt (místo nekonečného starání se). Sekáte nedopasky křoviňákem (den práce, 10.000 za křovinořez) nebo traktorem (hodina práce, 100-500.000 za traktor). Taháte v zimě dvakrát denně vodu (0 Kč plus voda) nebo máte nezámrzné napáječky (10.000 za vyhřívanou napáječku plus elektřina plus voda). Máte koňské prostory osvětlené (jednotky až desítky tisíc) nebo si svítíte čelovkou? Hnijí vám balíky ve stodole na mlatu odspodu, nebo máte suchou nesprašnou betonovou podlahu (150.000) Atd... Prošli jsme si bědnými začátky a fakt jsem rád, že už v téhle fázi nejsme. Ale když to člověk po letech sečte, dostane se na neuvěřitelné částky.

A to vůbec nemluvím o tom, že sehnat dneska pozemky už není otázka ceny, ale toho že nikdo neprodá. A většina tazatelů má pocit, že kůň u domu = máme veeelký pozemek (tedy 2000 m2). To není velký pozemek. Vynásobte to deseti, pak to bude dobré. Ano, dva hektary - pak můžeme mluvit o welfare. Mohli bychom pokračovat tím, že ideálem je stodola na celoroční zásobu sena, nikoliv stoh s pár proch*** balíky, atd.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 26.06.2023, 11:23:40 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele jbb z 26.06.2023, 11:10:00

To jste mi připomněl....mám kamarádku s vlastním kapitálem - nový dům na velmi dobré adrese. Chce ho prodat a koupit dům v nějakém rozumném stavu plu salespoň hektar vlatsní půdy pro své dva koně - hledá dva roky, fakt :D zatím bohužel neúspěšně. Takže Vaši tezi podepisuji a podtrhuji 2x :D

A jen bych dodala, že na zahradě třeba 2500 m2 může kůň psychycky a fyzicky prosperovat, pokud je dobře upravena, je řekněme pro dva koně, kteří jsou celoročně dokrmováni senem a mají KAŽDODENNÍ POHYB alternativně (tj. práce v tahu nebo pod sedlem).

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 26.06.2023, 13:48:30 xxx.xxx.224.171
JanaJanaJanaJana:

To jste mi připomněl....mám kamarádku s vlastním kapitálem - nový dům na velmi dobré adrese. Chce ho prodat a koupit dům v nějakém rozumném stavu plu salespoň hektar vlatsní půdy pro své dva koně - hledá dva roky, fakt :D zatím bohužel neúspěšně. Takže Vaši tezi podepisuji a podtrhuji 2x :D

A jen bych dodala, že na zahradě třeba 2500 m2 může kůň psychycky a fyzicky prosperovat, pokud je dobře upravena, je řekněme pro dva koně, kteří jsou celoročně dokrmováni senem a mají KAŽDODENNÍ POHYB alternativně (tj. práce v tahu nebo pod sedlem).


My jsme hledali 3 roky...buď nám nabízeli opravdu domy ke stržení za strašný peníze,nebo nebyl pozemek (požadavek jsme meli alespoň 5 tis metrů)...vzdali jsme.

Nakonec jsem sehnala jen pozemek 5000 tis,v podstatě louka se stromy,schovávám si ho až jednou budou koně na důchod....

Tak jsme tedy dál v ustájení.

 

Jinak ad náklady - na pronajatých pozemcích jsme byli 2 roky,dvě zimy. Nedělali jsme tedy vše na pevno,ale třeba zpevnění části výběhu u krmiště jsme vyřešili štěrkem a koberce ze zrušeného fotbalového hřiště. Náklady za odvoz. Plus naše práce. A většinu věcí jsme řešili podobně,traktor jsme poprosili vždycky souseda zemědělce za naftu....takže jo,jde to i s menšími náklady než píše Jbb :) nicméně to chce víc shánět a vymýšlet alternativu...

jbb
jbb (39 příspěvků) 27.06.2023, 14:13:47 xxx.xxx.48.9

Jesie, pronajaté statky jsem viděl minimálně tři. A vždy to blbě dopadlo - na začátku to je skvělé, bydlete to div-ne-zdarma a dávejte si to dohromady. Ale nikdy nebudete ve svém, co zainvestujete je někoho jiného, atd. U samotných pozemků tuhle zkušenost nemám ani pozitivní, ani negativní, ale co není Vaše prostě nebude Vaše. 

Už když jsme skoro před dvaceti lety pořizovali nemovitost, bylo to drahé a výběr nebyl valný (respektive ne za ceny, které bychom si mohli dovolit dát). Dnešním pohledem je to ale ještě mnohem horší a fakt jsem rád, že jsme nečekali "až bude lépe". Protože by nebylo.

Když bych měl dnes začínat, asi bych se orientoval na nějaký bývalý kravín, zkusit k tomu kus pozemku a budovat a budovat - s tím, že bych neřešil stav nemovitosti a už vůbec ne "jak budou bydlet lidé", ale šlo by mi hlavně o zvířata. Protože barák dříve či později zrekonstruujete, ale když nemáte pozemek či jste uprostřed "Šmouladorfu", tak s tím už nic neuděláte.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.