Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Hořčík

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 03.07.2023, 09:11:36 xxx.xxx.217.242

Zajímá mne efekt hořčíku doporučovaný na zklidnění nervozních koní.

Funguje to? Pokud ano, v jakém principu? Nebo je to opět jen marketingový tah? Je potřeba nejdřív zjistit a pak kontrolovat jeho hladinu rozborem krve? Krmí se asi dlouhodobě, že? Jaké byly změny? Pokud vám to někomu funguje, který výrobek konkrétně? Případně mi hoďte někdo odkaz na článek, pokud možno v ČJ. 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 03.07.2023, 12:13:05 xxx.xxx.40.140

Funguje najmä na relaxovanie svalstva - kôň/človek je po ňom “vláčnejší”.

Jedna teória-a tá ma veľmi zaujala je, že kôň, ktorý má relaxované svalstvo je menej boľavý a ochotnejší pod sedlom, možno aj povolia nejaké blokády a tak si majiteľ všimne pozitívnu zmenu. Kôň ale vlastne možno ani nie je kľudnejší, ale menej boľavý a tým ochotnejší k spolupráci.

Kamoška raz podala hyperaktívnej stafordke nejaký horčíkový prípravok od Dromy, tú najvyšiu dávku a pes, ktorý skákal dva metre do výšky len tak, spal na nohách, ak by som toto nevidela, neuverím, ale fakt to tak bolo.

U koní sme ho podávali rutinne po námahe, pred transportom, po transporte, ale aj koňom, ktorí mali box rest, alebo divné epizódy stavu “off”, občas, veľmi zriedkavo aj ak vyšiel jeho nedostatok v minerálnom profile- hoci toto je tiež trošku zradné, lebo jeho rovnováha v organizme je dynamická. Ale hrali sme sa aj s týmto. áno, sérové hladiny po už neviem akom prípravku stúpali.

Tam je potom vhodné sledovať hladinu- človek si urobí prehľad o preparátoch, používame Relax Max od Dromy, roky rokúce.

Ale záleží od koňa, od dôvodu, prečo ho chce majiteľ skľudniť, atď. A každému vyhovuje niečo iné, hlavné je, aby bol horčík v chelátovej forme a aby bol k nemu adekvátny príjem vápnika, čo nebýva problém, ale aj koľko tuku a bielkovím má kôň v KD, či je viac potivý oproti normálu.

Horčík je zapojený do strašne veľa regulácií v organizme, ťažko jeho účinok popísať v kocke.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 03.07.2023, 13:30:24 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 03.07.2023, 12:13:05

Dobrý den, Horsano  - mohla bych se zeptat na tu zmiňovanou stafordku? Fena byla hyperaktivní? A pomohlo jí to se zklidnit?

Máme německou ohařku s trochek komplikovanou povahou a chováním (podle mého kombinace nezdravě vyhnaného drivu a něco jako ADHD u lidí-velmi těžko se s ní pracuje, snadno přetáčivá, neschopná se ovládat, soustředit. Hledám způsoby - už několik mnoho let 😀 - jak jí dostat nějak aspoň trošku do normálna. Zdá se, že jí pomáhá Alavis Calming, ale uvítám každou další cestu, kterou by se mohlo jít. Vím, nesouvisí to s koňmi, omlouvám se, nakoukla jsem, protože mě sem zavedl název diskuze. 

efe
efe (1118 příspěvků) 03.07.2023, 13:40:13 xxx.xxx.199.5
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 03.07.2023, 13:30:24

Nechci strašit, ale droga pro Taliprdnici, dle mě, ještě nebyla vynalezena 🤣

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 03.07.2023, 13:46:58 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 03.07.2023, 13:30:24

Zdravím 🙂

No, hyperaktívna- neviem, to asi tiež, ale k tomu bola aj taká dosť nervná, napätá, nekľudná, by som povedala, stále v strehu.

Po snáď už prvej dávke (brala sa najprv vyššia dávka, potom sa mala redukovať) to zviera spalo na nohách- nikto nečakal takýto efekt- predsa len, viete ako je to s doplnkami, človek to skôr kúpi na skúšku…pri fenke sme práve vychádzali z toho, že keď to dávame koňom (ale my sme to dávali po záťaži)  a mne to vtedy pomáhalo na SY nekľudných nôh pomerne dobre, tak že to skúsime.

No majiteľka sa zľakla, pretože na “spiaceho” psa nebola zvyknutá a nejak potom brali už iba malú dávku a potom radšej mala psa hyperaktívneho…

Ale efekt sa rozhodne dostavil, žiaľ nepamätám si presne názov produktu, Dromy tam má pre psy teraz Relax tablety, s horčíkom.

V Alavis Calming ale horčík nie je, že?

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 03.07.2023, 14:07:44 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 03.07.2023, 13:46:58

Aaaha, tak to asi budu muset produmat, nerada bych, aby mi to hovado flekatý spalo ve stoje, stačí to, co předvádí jindy, že se hlavou zastaví o strom, proběhne téměř zdí, přerazí se o vozík, kterej asi nevidí………. 

Ona není v  tenzi, jako asi byla ta stafordka, ona je čistě jen debilní a happy, v tenzi je její okolí. 

V Alavisu hořčík právě není. Má to úplně jiné složení, než má Dromy Relax, ale možná bych mohla zkusit udělat po čase na chvíli výměnu. Náš vet mi říkal, že ten Alavis není problém dávat dlouhodobě, nicméně všeho s mírou, tak až dobereme to, co mám obejdnaný, možná bych mohla udělat přestávku a pak zkusit tohle. Obojí to nahazuje serotonin, ale tady je navíc ten hořčík.

Moc děkuju, jak říkám, jsem ráda za každý nový nápad. Já bych chtěla nejen kvůli nám, zoufalcům, co s ní žijou 😀, ale hlavně kvůli ní, aby se jí tak nějak ulevilo na tý bláznivý duši.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 03.07.2023, 14:38:48 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 03.07.2023, 14:07:44

Tak stačí začať najpr 1 tabletkou, prípadne dať tie dve a sledovať (človeka to menej vydesí, ak už vie, že sa niečo môže zmeniť dramaticky).

Ona jej to myslím dala ráno…možno na noc…to treba vychytať, ale pokiaľ by mi niekto tvrdil, že to sú vyhodené peniaze a marketing, to by som sa hádala do krvi, lebo ten efekt bol do očí bijúci- u toho konkrétneho produktu a toho konkrétneho psa, nemala som možnosť to skúšať na iných, lebo to psy okolo mňa nikdy nepotrebovali.

Našťastie 😀

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 03.07.2023, 14:47:36 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 03.07.2023, 14:38:48

No ano, tak nějak to asi zkusím. Ona jak je taková celkově veliká, tak možná to tělo prostě má problémy i fungovat tak nějak normálně. Protože ona prostě není normální. Je hodná, ale není rozhodně normální. Ukažte mi psa, kterej dostane pamlsek a jde si cumlat haxnu, aby si mohl ten spolnutej pamlsek zase vycumlat zpátky? 🙄

No ale když nastane ten zřídkavej moment, že má v duši klid a mír - to je pak úplně jiný zvíře.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 03.07.2023, 14:59:24 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

Aaaha, tak to asi budu muset produmat, nerada bych, aby mi to hovado flekatý spalo ve stoje, stačí to, co předvádí jindy, že se hlavou zastaví o strom, proběhne téměř zdí, přerazí se o vozík, kterej asi nevidí………. 

Ona není v  tenzi, jako asi byla ta stafordka, ona je čistě jen debilní a happy, v tenzi je její okolí. 

V Alavisu hořčík právě není. Má to úplně jiné složení, než má Dromy Relax, ale možná bych mohla zkusit udělat po čase na chvíli výměnu. Náš vet mi říkal, že ten Alavis není problém dávat dlouhodobě, nicméně všeho s mírou, tak až dobereme to, co mám obejdnaný, možná bych mohla udělat přestávku a pak zkusit tohle. Obojí to nahazuje serotonin, ale tady je navíc ten hořčík.

Moc děkuju, jak říkám, jsem ráda za každý nový nápad. Já bych chtěla nejen kvůli nám, zoufalcům, co s ní žijou 😀, ale hlavně kvůli ní, aby se jí tak nějak ulevilo na tý bláznivý duši.


A opravdu vidí? Myslím dobře. Je to kobyla?

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 03.07.2023, 15:05:37 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 03.07.2023, 14:59:24

Vidí - dokáže cvičit na posunky. Je to pes, teda fena. Ale je mimo jiné iprostě chudera hrozně narostlá, navíc žila v kotci, neuměla ovládat svoje převeliký tělo - učila jsem jí to tak, že lezla po stromech, aby věděla, že má zadní a přední nohy. Ona je polský “výrobek”, pes pro prachy, šla z ruky do ruky, jsme její pátí majitelé, dostala se k nám v 10 měsících. Je to pes “vyráběný” na drive a to, jak to má zvednutý se jí pak promítá do života. Kdyby žila u těch kdo ji “vyrobili” bude v  kotci, vytáhnou jí na závody a pak zase zpátky nach kotec.Takže její dohoukaný chování by je nezajímalo, nezažili by ho. Ona je úbližná svým projevem -radost, nadšení, dohoukanost, nepřemýšlí, je zbrklá, zběsilá, je to prostě blázen. Dřív jedná, než přemýšlí . Je to pes dělaný na to, že radši padne, ale bude makat, ale nemá nahraný na hadrdisku, to, jak makat má. Má tam buřtguláš, místo mozku.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 03.07.2023, 15:07:13 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 03.07.2023, 15:01:28

Tali je germánka - německý ohař kraťas. Oni jsou tvrdí, na práci dělaní, ale tady to celý přehnali. Možná došlo k něčemu třeba i u porodu, jako se stává u lidí. A hlavně tam chybí těch10 měsíců normální výchovy, lásky, učení se a poznávání světa.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 03.07.2023, 15:10:36 xxx.xxx.40.140

Ohař jedine drôtosrstý, inak to sú divné indíviduá a psy, ktorým nemám šancu rozumieť a bojím sa ich, vyžaruje z nich niečo divné, ako z mimozemšťanov 😀

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 03.07.2023, 15:17:55 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 03.07.2023, 15:07:13

No, ono toto sa občas akosi preženie aj u holštajnských koní…majú to byť mašiny na nemecký dril, to spĺňajú, ale treba k tomu aj dobrého pilota a občas sa vedia vyhysáčiť do absolútnej vývrtky a to už potom rozhodne príjemné nie je, pre človeka, videla som tak takého dvojročného zdochliaka, ktorý síce pochádzal z aukcie, ale skoro tuná zahynul (ehm, nuž, tak úplne tu nie sú podmienky ako v Holštajnsku, že…ani takí ľudia…), takže rýchla rescue, všetko dobré, ataxia sa zlepšovala a tak, ale videla som, ako keď zistil, že vedľa vo výbehu sú kone (mal vtedy ešte vajcia, kastrácia toto vééľmi zlepšila), tak sa úplne vymagoril, dievčina čo ho mala, zyknutá na ťuťu ňuňu dobré koníčky netušila čo má robiť a on sa otočil oproti nej, hrabol po nej, kopytom zachytil jej vrecko na teplákoch a tak jej ich celé roztrhol.

Mno, plakala som vtedy smiechom, lebo som stará hyena a dievča je rozmaznaná fuchtľa, ale…proste tieto stavy mával a v strese- doslova ak je mimo komfortnú zónu a zabehanú rutinu stále máva.

Zriedka, ale máva 😔

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 04.07.2023, 10:25:43 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 03.07.2023, 15:17:55

majú to byť mašiny na nemecký dril, to spĺňajú, ale treba k tomu aj dobrého pilot

Přesně tak! Oni ty Němci dělají všechny ty zvířata takhle mašiny na dril a tvrdost.  A já musím říct, že pro mě je to nekomfortní. Asi bych tohle dokázala přeprat, kdybych ji měla od štěněte, ale oni ji vychovávali tak, že na můj přístup ona dlouho neslyšela a myslela si tím pádem, že si ze mně může dělat čurinu. Já jsem se psy zvyklá fungovat jinak /a to byl můj první pes teroš/. Maďar, který je moje srdcovka, je malý človíček v psím kožíšku, komunikativní a rád spolupracující, což germán je taky, ale pod taktovkou. No nějak jsme to spolu ušudlaly, ale bohužel tím jejím startem, nejsme tam, kde jsem zvyklá být. A je mi to líto teda, to se přiznám.

Proti onomu koníkovi je to evidentně brnkačka, musí to být masakr mít potížistický zvíře ve velikosti koně.

Dráťák je taky fajn, ale já má  ráda holoprtky i kvůli mimice. A obzvláš´t vižla umí geniální gezichty. 😀

kometa
kometa (4408 příspěvků) 04.07.2023, 10:55:11 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

majú to byť mašiny na nemecký dril, to spĺňajú, ale treba k tomu aj dobrého pilot

Přesně tak! Oni ty Němci dělají všechny ty zvířata takhle mašiny na dril a tvrdost.  A já musím říct, že pro mě je to nekomfortní. Asi bych tohle dokázala přeprat, kdybych ji měla od štěněte, ale oni ji vychovávali tak, že na můj přístup ona dlouho neslyšela a myslela si tím pádem, že si ze mně může dělat čurinu. Já jsem se psy zvyklá fungovat jinak /a to byl můj první pes teroš/. Maďar, který je moje srdcovka, je malý človíček v psím kožíšku, komunikativní a rád spolupracující, což germán je taky, ale pod taktovkou. No nějak jsme to spolu ušudlaly, ale bohužel tím jejím startem, nejsme tam, kde jsem zvyklá být. A je mi to líto teda, to se přiznám.

Proti onomu koníkovi je to evidentně brnkačka, musí to být masakr mít potížistický zvíře ve velikosti koně.

Dráťák je taky fajn, ale já má  ráda holoprtky i kvůli mimice. A obzvláš´t vižla umí geniální gezichty. 😀


Tak nějak.

“Holštajni” jsou fajn do sportu, mají sedmimílové kroky do drezury a v parkuru skáčou baráky. Jenže ne všichni jsou ti nejlepší, že jo. A co s těmi horšími? Do sportu to nestačí a na pohodové rekre ježdění to taky není, protože hlava.

Pamatuji si, jak tady svého času byli Servátoři nebo Landrufové. A postupně zmizeli, protože to málokdo ujezdil.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.