Aktuálně: 4 580 inzerátů178 009 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Zpevnění zimoviště

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 03.07.2023, 09:21:52 xxx.xxx.38.241

Poraďte jakou cestou zpevnění se vydat u základní výběhu / zimoviště.

- 15 koní

- 4 skruže na seno + ohrádka pro 2 balíky

- jílovitá půda, cca 1/2 výběhu je sušší, třetina je mokřad. Zdánlivě je to rovina, ale lehce se zvažuje.

- seno se zaváží traktorem 

- při tolika koní není zcela zabezpečeno odklízení hovňajsů, zatím řešeno bránami na jaře apod péčí

 - kamenolom v okruhu 5 km

- výrobci rohoží jsou v dojezdné vzdálenosti

Hledám hranici,  kolik je potřeba do to nasypat materiálu nebo počty rohoží, aby to mělo smysl a nebyl to jen plivanec do moře (resp drahý plivanec do moře). Mám nějakou představu, ráda bych zjistila jestli moje představa je mimo či nikoliv. Stačí nástřely co do minimální zabezpečení.

Děkuji

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 03.07.2023, 10:15:30 xxx.xxx.198.226

Já nedám dopustit na železobetonové panely. Kam to posadíte, tam to bude, nekroutí se to, nepotřebuje to jakoukoli další údržbu (podsypávání, přerovnávání, whatever). Dá se sehnat kus za 1-2 tisíce, kdy je člověk všímavý. Na treky úplně ideální, může po tom jezdit i nějaká ta technika, dobře se to skládá do plochy, jsou nesmrtelné, dají se potom znovu prodat.

No a pak betonová dlažba. Ovšem ta už občas vyžaduje nějakou údržbu. Teď se nám  zvedl kus uprostřed vydlážděného “náměstíčka” - uprostřed léta… tak by mě zajímalo, co nám tam vyvěrá za ropu 😀

Se stájovými nebo jinými umělohmotnými dlaždicemi nemám nejmenší zkušenost.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 03.07.2023, 11:06:58 xxx.xxx.198.226

Tak různě, co se kde sehnalo. U těch panelů je koukala jsem standard 15 cm, hádám, že přesně tyhle máme. Dlaždice pak máme 50*50 cm s tloušťkou hádám 5 cm, dlažbu zámkovou mám íčka jedny 6 cm a jedny 10 cm vysoké. A pak máme ještě dřevěné železniční pražce, ty jsou 30 cm na výšku. Sbírali jsme ta zpevnění mnoho let, takže co bylo, to tam máme. Máme tedy mezi těmi plochami různé schody 🙂

Quash
Quash (273 příspěvků) 03.07.2023, 14:32:54 xxx.xxx.32.234

Celkovou úpravu jaká by se nejlépe hodila k vám za nejlepší peníz neporadím, současné trendy neznám, ty panely bych brala taky jako nejlepší řešení. My jsme je v době kdy se stavělo nesehnali a tak jsme šli cestou, která pro nás byla před deseti lety dostupná. Jsme na jílu, vybagrovala se 25cm hluboká vana, na dně je geotextilie, nad tím štěrk, spodní vrstva hrubší, na povrchu jemnější a do toho jsou usazené plastové rohože. Okolo obrubníček. Foto je dnešní, jezdí se po tom traktorem, nehýbe se to ani nepropadá. Jen ten beton. obrubník se po těch letech láme, jak přes něho najíždí traktor.Koní jsme ale na ploše tolik neměli, max. bylo 9 a  z toho ještě byli čtyři malí poníci.

Obrázek
evcusik
evcusik (99 příspěvků) 03.07.2023, 15:51:28 xxx.xxx.0.1
Quash:

Celkovou úpravu jaká by se nejlépe hodila k vám za nejlepší peníz neporadím, současné trendy neznám, ty panely bych brala taky jako nejlepší řešení. My jsme je v době kdy se stavělo nesehnali a tak jsme šli cestou, která pro nás byla před deseti lety dostupná. Jsme na jílu, vybagrovala se 25cm hluboká vana, na dně je geotextilie, nad tím štěrk, spodní vrstva hrubší, na povrchu jemnější a do toho jsou usazené plastové rohože. Okolo obrubníček. Foto je dnešní, jezdí se po tom traktorem, nehýbe se to ani nepropadá. Jen ten beton. obrubník se po těch letech láme, jak přes něho najíždí traktor.Koní jsme ale na ploše tolik neměli, max. bylo 9 a  z toho ještě byli čtyři malí poníci.

Obrázek

Děkuju za informace. Vnímám to podobně 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 10.08.2023, 19:43:32 xxx.xxx.50.195

Tak kdyby se někdo chtěl pousmát - bylo navrženo navézt  90t materiálu a hotovo. 😢 Močka je i 20cm  pod sebranou půdou ("vana") …takže já mažu 🐇🐇

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 11.08.2023, 08:48:53 xxx.xxx.217.242
Odpověď na příspěvek uživatele evcusik z 10.08.2023, 19:43:32

Můžete to prosím trošku rozvést?

Navrženo kým? Jsem debil, 90t je kolik moc?

Co z toho pro vás vyplývá pro zpevnění zimoviště? Jaká varianta? Nějaká fotka?

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 11.08.2023, 09:31:00 xxx.xxx.50.195
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 11.08.2023, 08:48:53

Z toho vyplývá, že beru nohy na ramena 😀, jsem jen platící majitel koní ne vlastník areálu

můj úzus je že 90t je sakra málo, pokud to má fungovat pod 15 koňmi a má být přejížděno traktorem (bez hutnění a dalších "stavebních" kroků), a má se jednat o nejzatíženější prostory (krmiště). Ač jsem ženská s kanceláře, tak nějak mi ty čísla neštymují, že by to mohlo zvládnout zimu nebo dvě. 

(jedná se v součtu o cca 300m2)-důležitou infromaci jsem vypustila, pardon

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 11.08.2023, 09:35:28 xxx.xxx.198.226

No a jakým materiálem se to teda má zavézt? Štěrkem, perkem, lomovým prachem, pískem… Docela by mě zajímalo, jak to bude vypadat po zimě - nechcete se tam pak dojít juknout, jak to dopadlo? 😀

kometa
kometa (4408 příspěvků) 11.08.2023, 09:36:54 xxx.xxx.147.163
evcusik:

Poraďte jakou cestou zpevnění se vydat u základní výběhu / zimoviště.

- 15 koní

- 4 skruže na seno + ohrádka pro 2 balíky

- jílovitá půda, cca 1/2 výběhu je sušší, třetina je mokřad. Zdánlivě je to rovina, ale lehce se zvažuje.

- seno se zaváží traktorem 

- při tolika koní není zcela zabezpečeno odklízení hovňajsů, zatím řešeno bránami na jaře apod péčí

 - kamenolom v okruhu 5 km

- výrobci rohoží jsou v dojezdné vzdálenosti

Hledám hranici,  kolik je potřeba do to nasypat materiálu nebo počty rohoží, aby to mělo smysl a nebyl to jen plivanec do moře (resp drahý plivanec do moře). Mám nějakou představu, ráda bych zjistila jestli moje představa je mimo či nikoliv. Stačí nástřely co do minimální zabezpečení.

Děkuji


Kamarádka vyřešila přístupové cesty a zimní padoky prosívkou. Taky z blízkého kamenolomu. A můžu potvrdit, že zafungovalo. Už žádné tlačení koleček vrstvou bahna.

Jílovité podloží a svažitost má taky. Jenom koní je polovina. A hovňajsy odklízí každý den.

Ale třeba byste se mohly o problému pobavit. Můžu zprostředkovat kontakt, bude-li kamarádka chtít. Ale nemyslím, že bude problém.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 11.08.2023, 10:06:41 xxx.xxx.50.195
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.08.2023, 09:35:28

Měl to být cihlák, menší frakce. Určitě se podívám, sama jsem zvědavá, ale necchi pokusu už vystavovat svoje prďky.

Ono ani nejde o to, jestli něco jde nebo ne, jako spíš jestli se chce a je tam ten drive to řešit a ladit řešení, než se z toho vybrousí diamantík. 

Energie jsem už do toho nainvestovala dost (aj možných kontaktů-v okolí máme aspoň 5 stáji s uspěšným zpevněním). Takže je čas taky říct, že už dost. Což mě docela štve, protože na konci léta hledat nové slušné venkovní ustájení  je naprd.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 24.08.2023, 15:14:16 xxx.xxx.27.210

Nové bydlení se našlo 💓 takže klidný spánek zaručen 😀

můj odchod kvalitně rozdmýchal vody ve staré stáji, takže jsem se od nového vedení dozvěděla novinky z welfare zvířat - je cajk krmit seno se síťkou (z baličky), bahno/metrové kaluže je ok i v létě (myšleno jako teď po sérii týdnů veder) a podobné hlody jak z 90tek.  (Za tohle mě určitě Kometa přerazí - za češtinu😀). jakože takhle to dělají ostatní stáje, tak to nemusí být blbě… Ale tím líp, jsem ráda, že jsem se rozhodla včas a vidím, že směr, kterým se to vydává je opravdu hooodne odlišný od mého. *

Jen si říkám proč…proč někdo chce provozovat stáj a vykasle se na tolik hezké, inspirující, praktické literatury a k welfare koní příznivějším příkladům - taky v okolí;( 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 24.08.2023, 15:22:04 xxx.xxx.147.163
evcusik:

Nové bydlení se našlo 💓 takže klidný spánek zaručen 😀

můj odchod kvalitně rozdmýchal vody ve staré stáji, takže jsem se od nového vedení dozvěděla novinky z welfare zvířat - je cajk krmit seno se síťkou (z baličky), bahno/metrové kaluže je ok i v létě (myšleno jako teď po sérii týdnů veder) a podobné hlody jak z 90tek.  (Za tohle mě určitě Kometa přerazí - za češtinu😀). jakože takhle to dělají ostatní stáje, tak to nemusí být blbě… Ale tím líp, jsem ráda, že jsem se rozhodla včas a vidím, že směr, kterým se to vydává je opravdu hooodne odlišný od mého. *

Jen si říkám proč…proč někdo chce provozovat stáj a vykasle se na tolik hezké, inspirující, praktické literatury a k welfare koní příznivějším příkladům - taky v okolí;( 


Nepřerazím!

Proč - asi se holt jde cestou nejmenšího odporu - občas nejsou peníze, občas lidi, někdy docházejí síly - nejen fyzické, ale i ty morální. Protože to nakonec skoro nikdo neocení.

Vlastní zkušenost, 8 let jsem se pokoušela udržet stáj v chodu. Velmi se mi ulevilo, když jsem podala demisi a odešla i s koněm jinam. Za mnohem větší peníze, ale kůň se má dobře a já mám klid.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 24.08.2023, 15:26:23 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

No protože ustajování koní je zlatej důl!

Si myslej lidi, který k tomu nikdá nečuchli…


A hlavně chtějí za málo peněz hodně muziky. Vesměs mají prvního koně a velké oči. Když už dělají třetí kolečko po všech stájích v okrese, někteří prohlédnou.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.